REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować dobry unijny projekt biznesowy

Jakub Fulara
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponieważ głównym źródłem finansowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw są regionalne programy operacyjne, przyjrzyjmy się, jakie formalne wymogi obowiązują firmy przy sporządzaniu dokumentacji aplikacyjnej. Na co musimy zwrócić uwagę, przygotowując projekt?

Komplet dokumentów oraz wytyczne znajdziemy na stronach internetowych instytucji wdrażających (urzędów marszałkowskich lub innych regionalnych instytucji).

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie trzeba przygotować w standardzie wymaganym przez instytucję wdrażającą. Mamy tu do czynienia z różnymi rozwiązaniami. W niektórych województwach wniosek o dofinansowanie należy wypełnić przy użyciu specjalnej aplikacji, czyli tzw. generatora wniosku (np. w regionie opolskim). Generatory dostępne są najczęściej on-line (nie można zainstalować aplikacji bezpośrednio na komputerze użytkownika), więc do pracy nad wnioskiem niezbędne jest stałe połączenie z internetem.

Może się okazać, że formularz wniosku jest identyczny dla wszystkich beneficjentów (firm, instytucji otoczenia biznesu, samorządów) i wówczas nie wszystkie pola będą dotyczyły firmy. Wniosek trzeba złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Obie wersje muszą być identyczne, a sprawdzane jest to na podstawie tzw. sumy kontrolnej. W innych regionach nie ma generatora, a wniosek dostępny jest tylko w formie pliku tekstowego.

Przy wypełnianiu wniosku korzystamy z instrukcji, które niestety nie zawsze napisane są jasnym i przyjaznym językiem. Czasem trzeba też sięgnąć do innych dokumentów, np.: do uszczegółowienia programu regionalnego i załączników dotyczących kosztów kwalifikowanych.

REKLAMA

Ważne, aby wypełnić wszystkie obowiązkowe pola i to wypełnić je właściwie. W odpowiednim polu opisujemy inwestycję, w osobnym uzasadniamy należycie potrzebę jej realizacji, w osobnym zaś opisujemy rezultaty, które firma osiągnie dzięki realizacji projektu. Rezultaty trzeba deklarować rozsądnie - nie przeszacujmy np. liczby osób, które zatrudnimy. Może to być kuszące, jeśli np. utworzenie nowych miejsc pracy jest wysoko punktowane przy ocenie wniosku. Jeśli deklarowane wskaźniki nie zostaną osiągnięte, może okazać się to problemem przy ewentualnej kontroli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejszym załącznikiem do wniosku jest biznesplan - wypełniamy go w formacie wymaganym przez instytucję wdrażającą. Wymagane mogą być także inne załączniki, np. wyciąg z KRS, harmonogram rzeczowo-finansowy, dokument potwierdzający zabezpieczenie środków na realizację inwestycji i inne. Komplet trzeba złożyć w odpowiednim terminie we właściwej dla naszego regionu instytucji.

JAKUB FULARA

ekspert w biurze funduszy Unii Europejskiej i programów publicznych Pekao

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA