REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca nie będzie mógł zwolnić rodzica zajmującego się dzieckiem

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracownik, który będzie chciał pracować krócej, aby móc zajmować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Już w najbliższy wtorek rząd może przyjąć projekt nowelizacji kodeksu pracy i innych ustaw. Dzisiaj ma się nim zajmować Komitet Stały Rady Ministrów. Propozycje te mają ułatwić zatrudnienie i zapewnić większą ochronę osób, które mają lub spodziewają się dziecka. Projektowane zmiany to główny element polityki rodzinnej rządu.

REKLAMA

Nowe przepisy zrównują m.in. prawa pracowników na urlopach wychowawczych z tymi, którzy skracają wymiar czasu pracy, nie korzystając z tego urlopu. Ochrona przed zwolnieniem z pracy ma trwać do czasu, gdy danemu pracownikowi przysługiwałby urlop wychowawczy. Obecnie pracownicy, którzy nie chcą korzystać z urlopu wychowawczego, ale po powrocie z urlopu macierzyńskiego skracają wymiar czasu pracy, nie są objęci ochroną.

- Często obawa przed utratą pracy powoduje, że młodzi pracownicy przekładają na później decyzję o założeniu rodziny - mówi Jerzy Langer, członek Rady Ochrony Pracy i ekspert NSZZ Solidarność.

Ze zmiany zaproponowanej przez rząd nie są jednak zadowoleni pracodawcy.

REKLAMA

- Ochrona przed zwolnieniem osób, które obniżyły jedynie wymiar czasu pracy, może powodować nadużycia, bo na przykład pracownik będzie chciał pracować na 7/8 etatu tylko po to, aby mieć usprawiedliwienie za niestaranne wykonywanie obowiązków - mówi Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreśla, że nowe przepisy mogą być niekonstytucyjne, bo obecnie ochrona przed zwolnieniem przysługuje m.in. pracownikom, którzy korzystają z urlopu wychowawczego. A muszą oni sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku na osoby, które obniżają wymiar czasu pracy w okresie, w którym mogłyby skorzystać z takiego urlopu. Taka sytuacja może być uznana za przykład nierównego traktowania.

Projekt noweli przewiduje także inne zachęty do podejmowania decyzji o założeniu rodziny lub zatrudniania rodziców. Zakłada stopniowe wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 18 do 26 tygodni (od 2014 roku) w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Jeśli kobieta urodzi więcej niż jedno dziecko, docelowo będzie jej przysługiwać 39, a nie jak obecnie 28 tygodni urlopu.

Po zmianach każdy pracodawca będzie mógł tworzyć przedszkola i żłobki, wykorzystując w tym celu pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Projekt umożliwia także finansowanie z tego funduszu opieki nad dziećmi pracowników w wybranych przez nich przedszkolach i żłobkach.

- Zwiększenie dostępu pracowników do opieki przedszkolnej dla dzieci spowoduje, że częściej niż obecnie będą się oni decydować na powrót na rynek pracy - uważa Jan Rutkowski, ekspert rynku pracy Banku Światowego.

Zmienią się też zasady udzielania becikowego. Zarówno dodatek (przysługuje uprawnionym do zasiłku rodzinnego), jak i zapomoga (przysługująca wszystkim rodzicom) z tytułu urodzenia dziecka zostaną wypłacone tylko wtedy, gdy matka co najmniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu pozostawała pod opieką lekarską. Prawo do urlopu wychowawczego i składek emerytalno-rentowych opłacanych z budżetu zyskają też osoby prowadzące firmy.

26 tygodni wyniesie docelowo podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA