| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy łamią prawa młodocianych

Pracodawcy łamią prawa młodocianych

Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy, bez zgody rodziców, zatrudniają dzieci na umowy cywilnoprawne.


PIP w ubiegłym roku po raz pierwszy badała, czy przestrzegane jest prawo pracy dzieci i młodzieży zatrudnianych do prac sezonowych. W efekcie tych kontroli nałożyła 17 mandatów na łączną kwotę 21 tys. zł, a do sądów skierowała siedem wniosków o ukaranie pracodawców. Wydała też 145 decyzji oraz skierowała do pracodawców łamiących prawo 68 wystąpień.

Kontrole zostały przeprowadzana w wakacje w handlu i usługach, budownictwie, placówkach kultury, rolnictwie oraz w firmach zajmujących się przetwórstwem warzyw i owoców.

Kontrolowane firmy często nie posiadały zezwolenia na wykonywanie pracy przez dzieci, ani właściwego inspektora pracy, ani ich opiekuna ustawowego.

Jak podkreśla Anna Pabisiak, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Wojewódka, Pabisiak, dzieci (czyli osoby, które nie ukończyły 16 roku życia) mogą być zatrudniane tylko przez pracodawców prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.

Z kontroli PIP wynika tymczasem, że zdarzały się przypadki zatrudniania takich pracowników m.in. w rolnictwie oraz przez pracodawców w gastronomii i hotelarstwie. Inspektorzy stwierdzili też przypadki zatrudniania młodzieży w porze nocnej, mimo wyraźnego zakazu zapisanego w kodeksie pracy.

- Z uwagi na wykryte nieprawidłowości kontrole w zakresie sezonowej pracy dzieci i młodzieży będziemy też kontynuować w 2008 roku - zapowiada Danuta Rutkowska, rzecznik PIP.

Inspekcja przypomina, że zgodnie z prawem pracodawca, który zatrudnia młodego pracownika, musi nie tylko skierować go na profilaktyczne wstępne badania lekarskie, ale także powierzyć mu taki rodzaj pracy, który jest zgodny z jego kwalifikacjami oraz stanem zdrowia. Pracodawca musi też ograniczyć ryzyko zawodowe, a jeśli jest to konieczne, zapewnić młodocianemu pracownikowi środki ochrony indywidualnej.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »