reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje dla firm są w regionach

Dotacje dla firm są w regionach

Małe firmy, które potrzebują dotacji z funduszy unijnych na założenie bądź rozwój działalności, powinny poszukać ich w regionalnych programach operacyjnych.


W regionalnych programach operacyjnych (RPO) do dyspozycji przedsiębiorców będzie 3 mld euro. Większość tych środków trafi do małych firm, bowiem z RPO będą finansowane inwestycje o wartości poniżej 8 mln zł. Jeśli mała firma zdecyduje się na realizację większego projektu, to powinna szukać dotacji w krajowym Programie Innowacyjna Gospodarka (za jego wdrożenie w dużej części odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości).

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Przeanalizujemy to na podstawie RPO dla województwa dolnośląskiego. Wsparcie dla przedsiębiorstw w tym programie jest umieszczone w Działaniu 1.1 Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw. Samorząd Dolnego Śląska zdecydował, że do tego jednego działania zakwalifikuje wszelką pomoc finansową dla inwestycji przedsiębiorstw. Oznacza to, że o unijne pieniądze będą rywalizowały także inwestycje w zakresie nauki, IT, ochrony środowiska czy turystyki. W przypadku pozostałych regionalnych programów operacyjnych pomoc dla tych szczególnych rodzajów inwestycji jest wydzielona albo w postaci oddzielnych działań lub nawet priorytetów.

Na Dolnym Śląsku wsparcie dla normalnych projektów zostało podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to inwestycje w sektorze przedsiębiorstw. Szansę na unijną dotację będzie miał projekt, który nie ma charakteru inwestycji odtworzeniowej. W szczególności o dofinansowanie mogą starać się projekty, które polegają na wprowadzeniu zmian procesu produkcyjnego, zmianę wyrobu lub usługi oraz wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Wartość projektu, liczona w postaci kosztów kwalifikowanych, powinna wynosić od 100 tys. zł do 8 mln zł.

O ten rodzaj wsparcia mogą ubiegać się wszystkie firmy, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku krócej niż dwa lata. Dla nich zarezerwowany jest oddzielny schemat pomocy. Są to dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiorstw. Wartość projektów jest niższa niż dla inwestycji małych i średnich firm i powinna mieścić się w granicach od 40 tys. zł do 800 tys. zł. Próg 40 tys. zł został ustawiony tak, by nie pokrywał się ze wsparciem udzielanym w Programie Kapitał Ludzki.

Kto jest małym przedsiębiorcą

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Regionalne wsparcie dla małych firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama