reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Byli wspólnicy nie mają prawa do nadpłaty

Byli wspólnicy nie mają prawa do nadpłaty

Po likwidacji spółki cywilnej, jej wspólnicy nie mogą wystąpić z żądaniem stwierdzenia nadpłaty w VAT.


Byli wspólnicy spółki cywilnej zwrócili się do organów podatkowych z żądaniem stwierdzenia nadpłaty w VAT. Organy odmówiły wszczęcia postępowania, powołując się na fakt wcześniejszego wykreślenia spółki z rejestru podatników VAT i w konsekwencji brak podmiotu uprawnionego do wystąpienia z żądaniem.

Wspólnicy podnosili, że złożyli korekty deklaracji VAT przed upływem terminu do złożenia deklaracji za ostatni miesiąc działalności spółki, co jest równoznaczne z powstaniem nadpłaty. Wskazali, że gdyby sytuacja dotyczyła zaległości podatkowej, to istniałyby podmioty zobowiązane do jej zapłaty. Organy podatkowe zwróciły uwagę, że przy zaległości przepisy wyraźnie regulują tę kwestię.

Sąd oddalił skargę, podzielając argumenty organów podatkowych. Podkreślił, że z dniem rozwiązania spółki wspólnicy utracili legitymację do występowania w postępowaniach dotyczących zobowiązań spółki. W przypadku złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, gdy ta powstała już po likwidacji, organy były zobligowane do odmowy wszczęcia postępowania ze względu na brak uprawnionej strony.

Sygn. akt I SA/Kr 1474/06

AGNIESZKA SZYMCZAK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama