| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Przetwarzanie danych pracowników

Przetwarzanie danych pracowników

 Zakładamy firmę i planujemy zatrudnić kadrowego, który będzie sporządzał dokumentację zawierającą dane osobowe pracowników. Osoba ta będzie też prowadziła akta osobowe załogi oraz wstępnie analizowała CV kandydatów na pracowników. Czy aby zajmować się dokumentacją personalną, kadrowiec musi mieć specjalne upoważnienie do przetwarzania danych?


Takie upoważnienie jest wymagane. Akta osobowe i inne dokumenty pracownicze, którymi na co dzień zajmuje się pracownik działu kadr, stanowią bowiem zbiór danych osobowych.

W świetle przepisów dotyczących ochrony danych osobowych administratorem zbioru danych osobowych jest pracodawca, a praca osoby zajmującej się sprawami personalnymi polega na przetwarzaniu tych danych. Przetwarzaniem będą jakiekolwiek operacje wykonywane na danych, jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych.

Pracodawca nie musi zgłaszać zbioru danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych, ale ciąży na nim obowiązek wydania pracownikowi działu kadr upoważnienia i wpisania go do odpowiedniej ewidencji. Pracodawca musi zapewnić prawidłowe przetwarzanie danych i zagwarantować bezpieczeństwo. Przepisy nakładają obowiązek sporządzenia i prowadzenia określonej dokumentacji - stworzona ma być ewidencja osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych. Administrator danych, czyli pracodawca, powinien wskazać imię i nazwisko kadrowego zajmującego się sprawami pracowniczymi w firmie. Pamiętajmy, aby koniecznie wskazać dzień - datę nadania upoważnienia oraz wygaśnięcia uprawnienia do przetwarzania danych osobowych. Ponadto ewidencję musi podpisać administrator danych osobowych.

Dane pracowników przetwarzane są zazwyczaj w systemie informatycznym, dlatego w ewidencji wskazuje się również login - nazwę użytkownika, pod jaką figuruje w systemie, w którym przetwarza się dane.

Aleksandra Grabowska

PODSTAWA PRAWNA:

• ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK