REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy zależy od pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce wiele wątpliwości budzi możliwość zaliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej. Decydujące znaczenie w tym zakresie mają przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy.

Nagroda jubileuszowa stanowi szczególny przywilej płacowy niektórych grup pracowników. Nie ma ona charakteru powszechnego. Przysługuje bowiem tylko tym pracownikom, dla których świadczenie to przewidziano w normach branżowych lub w przepisach zakładowych.

REKLAMA

Decyzja pracodawcy

REKLAMA

Pracownicy mogą otrzymać nagrodę jubileuszową jedynie wtedy, gdy wynika to z obowiązujących u danego pracodawcy przepisów płacowych. W szczególności może to wynikać z przepisów ustawowych dotyczących poszczególnych grup zawodowych (np. urzędników państwowych czy pracowników samorządowych) lub też z układów zbiorowych pracy czy regulaminów wynagradzania. Uprawnienie takie można również przyznać pracownikowi w indywidualnej umowie o pracę, przy czym, jeśli brak jest ustaw szczególnych, pracodawcy w układach zbiorowych czy regulaminach wynagradzania mogą w swobodny sposób ustalać warunki, od których zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej oraz sposób obliczania stażu pracy potrzebnego do jej uzyskania.

Pracodawca może zatem przyjąć, że prawo do nagrody jubileuszowej będzie zależeć od ogólnego stażu pracy pracownika lub też ustalić, że np. tylko praca w konkretnym zakładzie lub branży jest uwzględniana dla obliczania okresu wymaganego dla otrzymania nagrody jubileuszowej. Również wysokość nagrody jubileuszowej zależy w takim przypadku od ustaleń stron. Jeżeli układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania nie określają tej kwestii w odmienny sposób, wówczas do obliczania okresów zatrudnienia potrzebnych dla ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej stosuje się przepisy zarządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358). Stanowią one jednak jedynie normy pomocnicze dla ustalenia stażu potrzebnego do uzyskania nagrody jubileuszowej, jeśli nie zostały one określone w przepisach wewnątrzzakładowych.

Zarządzenie nie przewiduje możliwości doliczania do stażu pracy okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Brak jest także innych, powszechnie obowiązujących przepisów zobowiązujących pracodawców do wliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej ich pracowników do okresu wymaganego do nabycia nagrody jubileuszowej. Zasadniczo więc pracodawcy nie mają obowiązku przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej wliczania okresów prowadzenia przez ich pracowników działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

WAŻNE PRZEPISY WEWNĄTRZZAKŁADOWE

Pracodawca przy ustalaniu prawa pracownika do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy, uwzględnił okres pięciu lat prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. Pracownik po nawiązaniu umowy o pracę z innym pracodawcą i przepracowaniu u niego pięciu lat wystąpił o przyznanie mu nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Gdy pracodawca odmówił, twierdząc, że nie ma on 25-letniego stażu pracy, pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy. Zażądał zasądzenia na jego rzecz nagrody jubileuszowej przewidzianej za okres 25 lat pracy. Sąd jednak oddalił jego powództwo, gdyż przepisy obowiązujące u jego aktualnego pracodawcy nie przewidywały możliwości zaliczania do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej okres prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

PRZYKŁAD

BEZ PRAWA DO NAGRODY

Przed zatrudnieniem u obecnego pracodawcy pracownik prowadził przez 10 lat własną działalność gospodarczą. Regulamin wynagradzania w firmie przewidywał nagrodę jubileuszową po 15 latach pracy. Pracownik po przepracowaniu pięciu lat zwrócił się do pracodawcy o wypłatę tej nagrody. Praodawca odmówił, wówczas pracownik wniósł pozew o jej wypłatę. Sąd ustalił, że układ zbiorowy pracy obowiązujący u pracodawcy nie zawiera żadnych regulacji dotyczących wliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy. Z tego powodu oddalił powództwo.

Przepisy zakładowe

REKLAMA

Jednakże pracodawcy mogą w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach przewidzieć taką możliwość. Na przykład mogą ustalić, że do okresu wymaganego do nabycia nagrody jubileuszowej wlicza się wszelkie okresy działalności zarobkowej pracowników, w tym także prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Takie przepisy byłyby wówczas obowiązujące dla pracodawców z mocy art. 9 k.p., ponieważ postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych, jak również regulaminów i statutów mają pierwszeństwo zastosowania, jeżeli nie są mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy, innych ustaw i aktów wykonawczych. Zdaniem Sądu Najwyższego (postanowienie z 27 lutego 2003 r., I PK 361/2002, LexPolonica nr 362450) akt normatywny hierarchicznie niższy, lecz korzystniejszy dla pracownika, ma w prawie pracy pierwszeństwo zastosowania przed aktami hierarchicznie wyższymi.

Warto również zaznaczyć, że jeśli poprzedni pracodawca doliczył do okresu wymaganego do nabycia nagrody jubileuszowej okres prowadzenia działalności gospodarczej, to kolejny pracodawca nie jest tym związany. Stosuje on bowiem obowiązujące u niego przepisy płacowe. Jeżeli więc obowiązujące u niego przepisy nie zobowiązują go do wliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, to pracownik nie może skutecznie żądać wliczenia ich na tej podstawie, że poprzedni pracodawca tak uczynił.

Przejęcie zakładu pracy

Nieco inaczej wyglądałaby natomiast sytuacja w razie przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę w trybie art. 231par. 1 k.p. W myśl bowiem tego przepisu w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w istniejących już stosunkach pracy. Oznacza to, że w razie przejęcia zakładu pracy nowego pracodawcę obowiązuje dotychczasowa treść istniejących stosunków pracy. Tym samym wiążą go dotychczasowe warunki pracy i płacy, niezależnie od tego, czy źródłem uprawnień pracowników były przepisy ustawowe, czy postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub umów o pracę. Dotychczasowa treść stosunków pracy nie ulega więc zmianie, również w zakresie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Uprawnienia te, wynikające dotychczas np. z układu zbiorowego pracy lub zakładowego porozumienia płacowego, po przejęciu stają się bowiem treścią umowy o pracę. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 1995 r. (I PRN 60/95, OSN 1996/7/100).

PRZYKŁAD

WYPŁATA NAGRODY PRZEZ NOWEGO PRACODAWCĘ

Pracownica była zatrudniona w zakładzie chemicznym, w którym obowiązywał układ zbiorowy pracy przewidujący prawo do nagrody jubileuszowej dla pracowników po 20 latach pracy lub innej działalności zarobkowej. Zakład chemiczny został przejęty przez spółkę X, która stała się pracodawcą tej pracownicy. Pracownica zwróciła się do nowego pracodawcy o wypłatę nagrody jubileuszowej, wskazując, że przepracowała w zakładzie chemicznym 17 lat, a wcześniej przez trzy lata prowadziła własną działalność gospodarczą. Pracodawca odmówił jej jednak wypłaty tej nagrody, stwierdzając, że obowiązujący u niego regulamin wynagradzania w ogóle nie przewiduje uprawnienia do nagrody jubileuszowej. Pracownica wniosła wówczas pozew do sądu pracy, żądając zasądzenia tej nagrody. Sąd uwzględnił jej powództwo, zasądzając należną jej nagrodę jubileuszową od nowego pracodawcy.

RYSZARD SADLIK

sędzia orzekający w Sądzie Okręgowym w Kielcach

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 9, art. 105 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA