REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć terminy w prawie pracy

Katarzyna Dulewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy posługuje się różnymi terminami przy określaniu uprawnień pracowniczych. Dotyczy to w szczególności okresu, na jaki zawierana jest umowa na okres próbny, długości urlopu macierzyńskiego, nabycia uprawnień do urlopu wychowawczego, okresów wypowiedzenia umowy o pracę. W jaki sposób należy liczyć terminy dla poszczególnych zdarzeń? Co w przypadku, gdy kodeks pracy nie stanowi, w jaki sposób liczyć terminy?

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę liczy się w dniach, tygodniach lub w miesiącach. W tym zakresie termin określony w miesiącach kończy się w ostatnim dniu miesiąca, a w tygodniach kończy się odpowiednio w sobotę (art. 30 par. 21 k.p.). Z kolei przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym.

REKLAMA

W pozostałym zakresie, np. przy obliczaniu terminu wypowiedzenia określonego w dniach lub przy obliczaniu okresu trzech miesięcy, na jaki jest zawarta umowa na okres próbny, kodeks nie daje odpowiedzi, jak liczyć terminy.

REKLAMA

Możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to posiłkowanie się regułami kodeksu cywilnego poprzez odpowiednie stosowanie jego przepisów (art. 112 w zw. z art. 300 k.p.). Zgodnie z kodeksem cywilnym, termin liczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia terminu (czyli o godzinie 24 ostatniego dnia). Przy obliczaniu terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym nastąpiło zdarzenie.

Z kolei, jeśli termin wskazany jest w miesiącach, to upływa on w dniu, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Przykładowo, termin trzech miesięcy, na jaki zawarta jest umowa na okres próbny, liczyłby się od dnia 14 kwietnia do dnia 14 lipca.

Drugim rozwiązaniem jest liczenie terminów kalendarzowo, z pominięciem reguł kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/1996 wskazał, iż sposób liczenia terminów określonych w art. 112 kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych. Orzeczenie dotyczyło sposobu obliczania prawa do urlopu. Sąd argumentował, iż stosowanie przepisów kodeksu cywilnego stałoby w tym zakresie w sprzeczności z zasadami prawa pracy. Przyjął zatem, że terminy w prawie pracy należy liczyć w sposób potocznie rozumiany, a więc kalendarzowo. Oznaczałoby to, iż umowa zawarta na okres próbny 14 kwietnia kończy się 13 lipca. Moim zdaniem orzeczenie to może budzić kontrowersje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KATARZYNA DULEWICZ

radca prawny i partner CMS Cameron McKenna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA