REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cała strata odliczona w pierwszym roku

Wprowadzenie możliwości rozliczania straty wstecz oraz likwidację ograniczenia wysokości odliczeń proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Producenci żywności mogą się już ubiegać o 1 mld zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przydział pieniędzy z Unii dla producentów żywności. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Coraz więcej przeciwników podwyżek stóp w RPP

W styczniu przeciwko podwyżce stóp procentowych był tylko jeden członek RPP, w lutym już trzech.

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.

REKLAMA

Deweloperzy do kontroli

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić, czy Polski Związek Firm Deweloperskich stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe.

Przedsiębiorca ma dwa tygodnie na odpowiedź na pozew

Brak odpowiedzi na pozew może mieć dla przedsiębiorcy negatywne konsekwencje w postaci wydania przez sąd wyroku zaocznego.

Czy po likwidacji działalności przez podatnika istnieje możliwość zwrotu VAT na jego osobisty rachunek bankowy

Czy przepisy przewidują możliwość zwrotu VAT po likwidacji działalności gospodarczej? Jak wygląda w praktyce postępowanie przy takim zwrocie? Jak podchodzą do tego urzędy skarbowe?

Kiedy umowa o pracę z ciężarną pracownicą może zostać rozwiązana

Pracownica w ciąży oraz podczas urlopu macierzyńskiego podlega szczególnej ochronie. Ochrona ta realizowana jest m.in. poprzez zapewnienie maksymalnej stabilności jej stosunkowi pracy. Na czym polega ta ochrona? Czy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, jeśli pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu jej przez pracodawcę wypowiedzenia?

REKLAMA

Zastosowanie umowy leasingu w obrocie handlowym

Umowa leasingu przysparza przedsiębiorcom wiele problemów, o czym świadczy duża liczba spraw, które trafiają na wokandę sądową. Problemy wynikają z ogólnych warunków umów, które stawiają leasingobiorcę w niekorzystnej sytuacji, pozwalając np. na proste rozwiązanie umowy i sprzedaż przedmiotu leasingu. W przewodniku wskazujemy elementy kontraktu, chroniące przedsiębiorcę oraz możliwe pułapki związane z zawarciem i wykonywaniem tej umowy.

Wystarczy 5 tys. zł do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Niższa wysokość minimalnego kapitału zakładowego w spółce z o.o. i akcyjnej pozwoli na zawiązywanie większej liczby spółek przez przedsiębiorców.

Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

 Jaki rygor występuje przy wnoszeniu pozwu do sądu w sprawach gospodarczych?

Małe firmy będą przestrzegać terminów wypowiedzenia

Pracodawca zatrudniający do dziewięciu osób nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę bez zachowania wymaganych terminów wypowiedzenia.

Sprzedaż zwolniła, więc RPP nie podniesie teraz stóp

Po słabych danych o produkcji gorsze od oczekiwań okazały się teraz wyniki sprzedaży detalicznej. Może to oznaczać, że po raz pierwszy od grudnia RPP nie podniesie stóp na najbliższym posiedzeniu.

Firmy chcą więcej komorników

Dla przeprowadzenia skutecznej egzekucji potrzeba dwa razy więcej komorników - twierdzą przedsiębiorcy. Firmy nie chcą płacić komornikom za czynności związane z poszukiwaniem majątku dłużników.

Od stycznia ZUS ustali wysokość świadczenia dla rencisty na podstawie kapitału emerytalnego

Od 1 stycznia 2009 r. zmienią się zasady przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy. Będą wyliczane na podstawie wpłaconych do ZUS składek na emeryturę.

BIG-i są biczem na nieuczciwych klientów

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Czy trzeba opłacać składki przez pół roku

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy aby nabyć prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego - zasiłku chorobowego, muszę podlegać temu ubezpieczeniu przez okres 180 dni, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego?

Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczam ją w PKPiR. W ubiegłym roku rozpoczęłam leasing auta na okres 4 lat. Obecnie, po roku leasingu, noszę się z zamiarem wykupienia go. Leasingodawca wyraża zgodę, proponując wykup auta po cenie rynkowej. Każdą ratę leasingową oraz 60% VAT (samochód osobowy) odliczałam co miesiąc.

Pełna księgowość przy wyższych przychodach

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości zakładające podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Nie będzie przymusu e-podpisu od lipca

Rząd proponuje wprowadzenie okresu przejściowego dla firm, które nie kupiły certyfikatów. Przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, bo unikną kolejek. 

Zamiast paragonu, nowa kasa

Jest gotowe nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Żeby nie przechowywać paragonów, podatnik będzie musiał kupić nową kasę. Kupując nowe urządzenie, przedsiębiorca nie otrzyma ulgi od tego zakupu.

Podwyżki stóp nadal są możliwe

Sytuacja gospodarcza jest skomplikowana, z jednej strony inflacja rośnie wskutek podwyżek cen regulowanych (głównie energii), z drugiej strony istnieje możliwość spowolnienia gospodarczego wskutek kryzysu w USA.

Oświadczenie musi być w oryginale

Jeśli przedsiębiorca złożył oświadczenie w niewłaściwej formie, zamawiający ma obowiązek wezwać go do uzupełniania braku.

10 tys. zł wystarczy do założenia spółki

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, którym dziś zajmie się rząd, przewiduje możliwość obniżenia kapitału zakładowego.

Pracodawca dofinansuje wczasy pod gruszą

Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników są zobowiązani do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z jego środków można uzyskać m.in. dofinansowanie urlopu czy pobytu dziecka na kolonii.

Obowiązki przedsiębiorcy po utracie zwolnienia podmiotowego z VAT

Tracąc zwolnienie podmiotowe z VAT lub rezygnując z niego, możemy pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w zakupach dokonanych w czasie korzystania ze zwolnienia. Z tego prawa skorzystamy, dokonując spisu z natury.

Na czym polega ocena ekonomiczna przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację

Działalność finansowa firmy ubiegającej się o dotację jest badana zarówno na etapie formalnej, jak i merytorycznej oceny wniosku. Co decyduje o pozytywnej ocenie komisji finansowej kandydata do wsparcia?

Obowiązki przedsiębiorcy po utracie zwolnienia podmiotowego z VAT

Tracąc zwolnienie podmiotowe z VAT lub rezygnując z niego, możemy pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w zakupach dokonanych w czasie korzystania ze zwolnienia. Z tego prawa skorzystamy, dokonując spisu z natury.

Wierzyciele i przedsiębiorcy skorzystają na łatwiejszym dostępie do informacji

Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych powinna dopuszczać obrót danymi o wierzytelnościach wtórnych, sekurytyzowanych oraz powstających w sektorze publicznym i w rolnictwie - postulują bankowcy i przedstawiciele biur informacji gospodarczej.

Małe firmy zatrudniają cudzoziemców na czarno

Firmy zatrudniające do dziewięciu osób częściej zatrudniają nielegalnie zagranicznych pracowników.

Mniejsze ryzyko podwyżki stóp procentowych w kwietniu

W marcu produkcja wzrosła o zaledwie 0,9 proc. rok do roku. Tak słabe dane mogą odsunąć w czasie kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Zezwolenie na pracę a przekształcenia firmy

Przenieśliśmy siedzibę firmy z Ostrołęki do Warszawy. Czy w przypadku zmiany siedziby firmy wydane zezwolenia na pracę zachowują swoją ważność?

Przybywa inwestycji z Azji

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce powinna przekroczyć w 2008 roku 13 mld euro.

Firmy zaoszczędzą na pensjach chorych pracowników

W tym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne i międzyresortowe nad projektem nowelizacji kodeksu pracy. Rząd chce umożliwić małym firmom zwalnianie pracowników w wieku przedemerytalnym. Przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu osób będą jednak musieli przywracać do pracy kobiety w ciąży i płacić za delegacje.

Pomoc dla podatników

 W związku z zapowiadaną akcją protestacyjną pracowników Poczty Polskiej i upływającym 30 kwietnia 2008 r. terminem składania rozliczeń PIT za 2007 rok, Ministerstwo Finansów informuje, że podjęto działania dla zapewnienia podatnikom możliwości wywiązania się z obowiązku terminowego złożenia zeznania.

Jak dostać kredyt na długi okres?

Małym firmom trudniej o kredyt inwestycyjny niż dużym korporacjom. Jednak te, które funkcjonują na rynku przynajmniej dwa lata, mogą liczyć na długoterminowe pożyczki, które mogą być przeznaczone zarówno na cele inwestycyjne, obrotowe czy też spłatę innych zobowiązań.

Długi termin i różne cele kredytu

Małym firmom trudniej o kredyt inwestycyjny niż dużym korporacjom. Jednak te, które funkcjonują na rynku przynajmniej dwa lata, mogą liczyć na długoterminowe pożyczki, które mogą być przeznaczone zarówno na cele inwestycyjne, obrotowe czy też spłatę innych zobowiązań.

Jakie dokumenty musi złożyć w ZUS przedsiębiorca, który chorował przez część miesiąca

Prowadzę działalność gospodarczą. W marcu 2008 r. chorowałem przez 14 dni i otrzymałem z ZUS zasiłek chorobowy. Jakie dokumenty powinienem złożyć w ZUS za marzec i od jakiej podstawy wymiaru naliczyć składki?

Zeznanie roczne przedsiębiorców

Podatnicy prowadzący w 2007 roku działalność gospodarczą muszą do końca kwietnia złożyć PIT-36 albo PIT-36L.

Jak efektywnie gospodarować swoim czasem

Umiejętność gospodarowania czasem jest rzadką zaletą, ale tak samo ważną, jak zdolność właściwego gospodarowania budżetem firmy czy rodziny. A całość sprowadza się do tego, by nie pracować ciężej, ale mądrzej.  

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Sporny podatek zapłacimy dopiero po ostatecznej decyzji

1 stycznia 2009 r. wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Decyzje nie będą wykonywane do końca postępowania odwoławczego. Przedsiębiorcy będą zawiadamiani o kontroli siedem dni wcześniej.

Za 3 maja pracownikom będzie przysługiwać dzień wolny

W tym roku Święto Konstytucji 3 maja przypada w sobotę. Pracodawcy muszą więc udzielić innego dnia wolnego tym pracownikom, którzy w sobotę mają wolne.

Prywatna firma może wysłać PIT, ale to ryzykowne

Prywatni operatorzy chcą w czasie strajku Poczty przejąć klientów wysyłających PIT. Ale jeśli prywatna firma nie dostarczy przesyłki do końca kwietnia, to zapłacimy fiskusowi karę.

Cztery razy więcej firm zatrudnia Ukraińców

Od początku tego roku czterokrotnie wzrosło zainteresowanie polskich firm legalnym zatrudnianiem Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. 

Coraz mniej firm ma kłopoty z wypłatą pensji

W 2007 roku z wypłatą wynagrodzeń zalegało 15 tys. pracodawców. Rok wcześniej 4 tys. więcej.

Sobota dniem otwartym w urzędach skarbowych

 

Kiedy można uzyskać zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni

W jakich przypadkach ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni?

Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za zgubione dokumenty pracownika

Złożyłem u pracodawcy kilka dokumentów, w tym oryginał świadectwa ukończenia studiów podyplomowych. Nie został mi zwrócony. Kadrowa oświadczyła, że gdzieś się zawieruszył podczas zmiany siedziby firmy. Dyplom ten obiecałem przedłożyć nowemu pracodawcy. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Czy poprzedni pracodawca może wystawić mi zaświadczenie potwierdzające, że w moich aktach znajdował się dyplom ukończenia studiów podyplomowych? Czy mogę domagać się odszkodowania?

Firmy zapłacą wysokie kary

Prezydent skieruje do Sejmu projekt ustawy zaostrzający kary za naruszanie praw zatrudnionych. 100 tys. zł za wykroczenie, a 20 mln zł za przestępstwo to maksymalne kary, jakie mogą być nałożone na prywatne firmy. Przedsiębiorcy zapowiadają zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA