| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deweloperzy do kontroli

Deweloperzy do kontroli

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić, czy Polski Związek Firm Deweloperskich stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe.


W grudniu 2007 r. powstał Katalog Zasad Umowy Deweloperskiej, który jest częścią przyjętego wcześniej kodeksu dobrych praktyk. Wątpliwości Prezesa UOKiK budzi postanowienie, w którym deweloperzy zastrzegają możliwość zmiany, w stosunku do pierwotnej umowy, powierzchni lokalu nawet o 2 proc. Zdaniem Urzędu może to skutkować ograniczeniem odpowiedzialność przedsiębiorców za nienależyte wykonanie umowy i prowadzić do sytuacji, w której konsumenci będą musieli zaakceptować lokal o innej powierzchni, niż zamierzali nabyć.

Zastrzeżenia UOKiK budzi także postanowienie umożliwiające deweloperom zmianę ceny mieszkania już po podpisaniu umowy. Urząd kwestionuje ograniczanie konsumentom możliwości odstąpienia od umowy jedynie do sytuacji, gdy cena wzrośnie o ponad 10 proc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od wielkości podwyżki, należy zagwarantować konsumentom prawo do odstąpienia od umowy i zwrócić wpłacone przez nich pieniądze. Urząd zwraca uwagę, że deweloper może w kontrakcie zapisać możliwość zmiany ceny, ale nie powinien przenosić ryzyka inwestycji wyłącznie na kupujących.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK