| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniejsze ryzyko podwyżki stóp procentowych w kwietniu

Mniejsze ryzyko podwyżki stóp procentowych w kwietniu

W marcu produkcja wzrosła o zaledwie 0,9 proc. rok do roku. Tak słabe dane mogą odsunąć w czasie kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Spowolnienie produkcji przemysłowej było w marcu niższe niż oczekiwali ekonomiści. I choć za wyhamowanie odpowiadają po części mniejsza liczba dni roboczych i święta wielkanocne, to eksperci są zgodni, że dane mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do powstrzymania się od podwyżki stóp w kwietniu i prawdopodobnie też w maju.

- Prawdopodobieństwo spada, ale o tej podwyżce mają decydować oczekiwania inflacyjne i wysoki wzrost płac - mówi Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku.

- Na posiedzeniu RPP dyskusja będzie gorąca. Niektórzy członkowie odbiorą te dane jako sygnały spowolnienia wzrostu gospodarczego, ale zwolennicy podwyżek będą podkreślać, że wzrost nadal jest wysoki, a ścieżka inflacyjna zakłada dalszy wzrost inflacji. Być może stopy wzrosną dopiero w czerwcu, kiedy RPP zapozna się z nową projekcją inflacji - dodaje Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku.

Eksperci różnią się w opiniach co do tego, czy nieoczekiwane spowolnienie produkcji może być sygnałem spowolnienia gospodarki.

- Ostatnie miesiące przynosiły duże wahania dynamiki produkcji przemysłowej, ale czeka nas kilka miesięcy z jeszcze relatywnie wysoką produkcją, na poziomie 7-8 proc. Spowolnienie gospodarki nastąpi dopiero w II połowie roku - twierdzi Pytlarczyk.

Natomiast Jakub Borowski uważa, że koniunktura może zacząć słabnąć już teraz.

- Powodem jest opóźniony wpływ spadku konkurencyjności gospodarki. Przedsiębiorcy czują narastanie barier podażowych, problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników przekładają się na problemy ze zwiększeniem produkcji. Do tego dochodzi wpływ mocnego złotego - z jednej strony ograniczającego zyski eksporterów, z drugiej strony obniżającego ceny dóbr importowanych, szczególnie towarów takich, jak komputery, maszyny biurowe, telewizory pochodzących z krajów o niskich kosztach wytwarzania - twierdzi ekonomista Invest Banku.

5,75 proc. na takim poziomie stopa procentowa może utrzymać się przez kilka miesięcy

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK