reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

 Jaki rygor występuje przy wnoszeniu pozwu do sądu w sprawach gospodarczych?


- Artykuł 47912 kodeksu postępowania cywilnego wprowadza tzw. prekluzję dowodową. Zgodnie z zasadą prekluzji, strona dochodząca swoich roszczeń w postępowaniu gospodarczym jest obowiązana podać w pozwie wszelkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie - pod rygorem oddalenia zgłoszonych później. Oznacza to konieczność podania w pozwie wszelkich twierdzeń i wniosków, nawet w formie ewentualnej (argumenty zgłaszane w dalszej kolejności, na wypadek nieuwzględnienia poprzednich). Strona może powoływać dodatkowe twierdzenia i wnioski po zakreślonym terminie jedynie wtedy, jeśli wykaże, że potrzeba ich powołania wynikła później (np. na skutek zarzutów zgłoszonych przez stronę przeciwną). W takim przypadku nowe twierdzenia i dowody na ich poparcie powinno się powołać w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym ich powołanie stało się możliwe lub od daty powstania potrzeby ich powołania.

W jakim celu w postępowaniu w sprawach gospodarczych wprowadzona została prekluzja dowodowa?

- Założeniem tego przepisu było usprawnienie procedury sądowej, która często bywała przez strony celowo przewlekana. Prekluzja dowodowa ma uzupełniać zasadę kontradyktoryjności postępowania, zgodnie z którą sąd bierze pod uwagę te i tylko te dowody i twierdzenia, które zostały przez strony zgłoszone. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, prekluzja dowodowa powinna być traktowana w sposób ścisły, zaś wszelkie wypadki dopuszczania przez sądy dowodów nie zgłaszanych przez strony muszą mieć charakter wyjątkowy i usprawiedliwiony szczególnymi okolicznościami.

Przedsiębiorcy czują się dyskryminowani tym ograniczeniem?

- Przepis ten budzi pewne kontrowersje. Prekluzja dotyczy wszelkich faktów i dowodów, bez względu na ich charakter oraz znaczenie dla rozpoznania sprawy. W związku z powyższym, zasada prekluzji kłóci się niekiedy z powszechnym oczekiwaniem, iż rozstrzygnięcie sądu będzie sprawiedliwe i słuszne. Stosując zasadę prekluzji, sądy zmuszone są oddalać spóźnione wnioski i dowody, nawet takie, które mają kapitalne znaczenie dla sprawy i mogą spowodować odmienną ocenę stanu faktycznego.

Także wśród adwokatów oceny komentowanego przepisu są mieszane. Jego stosowanie w praktyce prowadzi do tego, że strona w pozwie powołuje wszelkie możliwe wnioski, dowody i argumenty, często takie, których przeprowadzenie jest w istocie zbędne - jedynie na wszelki wypadek. Przeprowadzanie tych dowodów zaś często także jest czasochłonne. Niezależnie od sprzecznych opinii, zasada prekluzji przyjęła się na dobre w polskim procesie cywilnym i wnosząc sprawę do sądu gospodarczego należy o niej pamiętać.

AGATA KACZOR

adwokat, partner w kancelarii Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór

 

Rozmawiała KATARZYNA RYCHTER

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama