REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

Katarzyna Rychter

REKLAMA

 Jaki rygor występuje przy wnoszeniu pozwu do sądu w sprawach gospodarczych?

- Artykuł 47912 kodeksu postępowania cywilnego wprowadza tzw. prekluzję dowodową. Zgodnie z zasadą prekluzji, strona dochodząca swoich roszczeń w postępowaniu gospodarczym jest obowiązana podać w pozwie wszelkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie - pod rygorem oddalenia zgłoszonych później. Oznacza to konieczność podania w pozwie wszelkich twierdzeń i wniosków, nawet w formie ewentualnej (argumenty zgłaszane w dalszej kolejności, na wypadek nieuwzględnienia poprzednich). Strona może powoływać dodatkowe twierdzenia i wnioski po zakreślonym terminie jedynie wtedy, jeśli wykaże, że potrzeba ich powołania wynikła później (np. na skutek zarzutów zgłoszonych przez stronę przeciwną). W takim przypadku nowe twierdzenia i dowody na ich poparcie powinno się powołać w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym ich powołanie stało się możliwe lub od daty powstania potrzeby ich powołania.

REKLAMA

W jakim celu w postępowaniu w sprawach gospodarczych wprowadzona została prekluzja dowodowa?

- Założeniem tego przepisu było usprawnienie procedury sądowej, która często bywała przez strony celowo przewlekana. Prekluzja dowodowa ma uzupełniać zasadę kontradyktoryjności postępowania, zgodnie z którą sąd bierze pod uwagę te i tylko te dowody i twierdzenia, które zostały przez strony zgłoszone. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, prekluzja dowodowa powinna być traktowana w sposób ścisły, zaś wszelkie wypadki dopuszczania przez sądy dowodów nie zgłaszanych przez strony muszą mieć charakter wyjątkowy i usprawiedliwiony szczególnymi okolicznościami.

Przedsiębiorcy czują się dyskryminowani tym ograniczeniem?

REKLAMA

- Przepis ten budzi pewne kontrowersje. Prekluzja dotyczy wszelkich faktów i dowodów, bez względu na ich charakter oraz znaczenie dla rozpoznania sprawy. W związku z powyższym, zasada prekluzji kłóci się niekiedy z powszechnym oczekiwaniem, iż rozstrzygnięcie sądu będzie sprawiedliwe i słuszne. Stosując zasadę prekluzji, sądy zmuszone są oddalać spóźnione wnioski i dowody, nawet takie, które mają kapitalne znaczenie dla sprawy i mogą spowodować odmienną ocenę stanu faktycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także wśród adwokatów oceny komentowanego przepisu są mieszane. Jego stosowanie w praktyce prowadzi do tego, że strona w pozwie powołuje wszelkie możliwe wnioski, dowody i argumenty, często takie, których przeprowadzenie jest w istocie zbędne - jedynie na wszelki wypadek. Przeprowadzanie tych dowodów zaś często także jest czasochłonne. Niezależnie od sprzecznych opinii, zasada prekluzji przyjęła się na dobre w polskim procesie cywilnym i wnosząc sprawę do sądu gospodarczego należy o niej pamiętać.

AGATA KACZOR

adwokat, partner w kancelarii Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór

 

Rozmawiała KATARZYNA RYCHTER

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA