REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystarczy 5 tys. zł do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Niższa wysokość minimalnego kapitału zakładowego w spółce z o.o. i akcyjnej pozwoli na zawiązywanie większej liczby spółek przez przedsiębiorców.

Zmiana prawA

REKLAMA

Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Poprzez obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych z 500 tys. do 100 tys. zł w spółce akcyjnej i z 50 tys. do 5 tys. zł w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością chce ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej.

Skuteczne ograniczenie

- Obowiązujące obecnie minimalne wysokości kapitału zakładowego w spółkach z o.o. i akcyjnych skutecznie ograniczają założenie spółki i rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej - tłumaczy Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Przepisy prawa wspólnotowego regulują tylko sprawę wysokości kapitału zakładowego w spółce akcyjnej i określają ją na kwotę nie niższą niż 25 tys. euro. Natomiast przepisy unijne nie regulują wysokości kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Funkcja gwarancyjna

Proponując tak drastyczne obniżenie wysokości kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych, autorzy nowelizacji uznali, że nawet w minimalnej wysokości spełnia on funkcję gwarancyjną i uzasadnia wyłączenie odpowiedzialności wspólników i akcjonariuszy za zobowiązania spółki. Powołują się przy tym na to, że teoretycy prawa kwestionują tezę, że kapitał zakładowy przyczynia się do polepszenia sytuacji wierzycieli.

Płynność finansowa

REKLAMA

- Istnienie nawet najwyższego kapitału nie ma wpływu na utrzymanie przez spółkę płynności finansowej, a na tym bardziej zależy wierzycielom niż na posiadaniu przez spółkę nadwyżki całości aktywów nad zobowiązaniami - tłumaczy adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Natomiast zdaniem radcy prawnego Piotra Czachorowskiego z Kancelarii Radców Prawnych Czachorowscy, należałoby w spółkach akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością utrzymać kapitał zakładowy w dotychczasowej wysokości, ponieważ gwarantuje pewność obrotu gospodarczego kontrahentom spółki. Piotr Czachorowski uważa, że skoro przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie firmy w formie spółki, to powinien zgromadzić odpowiednią kwotę i zaangażować środki potrzebne do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli ich nie ma, to może prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki osobowej, cywilnej albo jako jednoosobowy przedsiębiorca.

Profesor dr hab. Stanisław Sołtysiński z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak twierdzi, że obniżenie minimalnego kapitału zakładowego w spółkach akcyjnych jest sensowne, tym bardziej że kodeks spółek handlowych przewidywał go w wysokości wyższej niż przepisy unijne. Natomiast obniżenie do 5 tys. zł kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ocenia negatywnie.

- Jest to tak mała kwota, że nawet po założeniu spółki zatrudniającej tylko dwie osoby należałoby się zastanowić, ile budżet takiej firmy powinien wynosić w skali roku - mówi profesor Stanisław Sołtysiński.

Jego zdaniem należałoby powrócić do poprzedniej propozycji obniżenia minimalnego kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do 25 tys. zł.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA