| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przybywa inwestycji z Azji

Przybywa inwestycji z Azji

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce powinna przekroczyć w 2008 roku 13 mld euro.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) według obliczeń NBP w styczniu i lutym 2008 r. wyniosły łącznie 2,33 mld euro. Jeśli tendencja ta się utrzyma, to pod koniec roku ich wartość powinna znacznie przekroczyć kwotę 13 mld euro. W 2007 roku dostaliśmy w sumie 12,83 mld euro.

Na rzecz lepszych wyników, a także korzystniejszej prognozy na 2008 rok, przemawia kilka czynników. W pierwszej kolejności jest to wzrost udziału reinwestowanych zysków w ogólnej kwocie inwestycji. W 2007 roku zyski te wyniosły 5,33 mld euro i były o 22,3 proc. wyższe niż rok wcześniej Oznacza to, że firmy oceniają, że warto dalej rozwijać biznes w Polsce.

Do identycznych wniosków skłania podsumowanie działalności Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w I kwartale tego roku. Wartość inwestycji przyciągniętych przez agencję, wyspecjalizowaną w projektach typu greenfield, to 650 mln euro, co stanowi - już teraz - prawie połowę kwoty za cały ubiegły rok (1,3 mld euro). Wśród korzystnych zmian prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski wskazuje na coraz większe powodzenie wśród inwestorów centrów usługowych i badawczych.

- Ten rok będzie przełomowy dla inwestycji azjatyckich, nie tylko japońskich. Obserwuje się zwiększony trend inwestycji indyjskich i chińskich - podkreśla Marcin Kaszuba, dyrektor ds. inwestycji w Ernst & Young, były wiceminister gospodarki i wiceprezes PAIiIZ.

TADEUSZ BARZDO

tadeusz.barzdo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK