REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sobota dniem otwartym w urzędach skarbowych

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

 

• Jutro w całej Polsce będzie kolejna już akcja Dzień otwarty w urzędach skarbowych. Po co jest organizowana?

REKLAMA

REKLAMA

- Ideą organizowania dnia otwartego w urzędach skarbowych jest pomoc podatnikom w wypełnianiu przez nich obowiązku corocznego rozliczenia podatku dochodowego. Jednocześnie dzięki tej inicjatywie chcemy wpływać na pozytywny wizerunek administracji podatkowej, podkreślając, że jest organizacją otwartą na klienta.

Co roku dniem otwartym jest sobota, po to, by ci podatnicy, którzy na co dzień w godzinach otwarcia urzędów pracują, mogli uzyskać potrzebną im pomoc. W tym roku tym dniem jest 19 kwietnia. Co roku staramy się też zadbać o jak najszersze rozpowszechnianie informacji na temat tej inicjatywy. Dlatego też przeprowadzenie akcji poprzedzone jest zawsze kampanią informacyjną prowadzoną w mediach lokalnych zarówno przez izby skarbowe, jak i przez podległe urzędy skarbowe, zachęcającą podatników do jak najliczniejszego udziału w dniach otwartych. Zdajemy sobie sprawę, że jeden dzień to mało, dlatego też wiele urzędów skarbowych organizuje dodatkowe dyżury dla podatników.

• Co można w tym dniu załatwić w urzędzie?

- W tym dniu podatnicy będą mogli uzyskać informacje związane z rozliczeniem PIT za 2007 rok, pobrać formularze, skorzystać z pomocy pracowników w sprawach związanych z rejestracją podatkową, aktualizacją danych oraz uzyskają wszelką informację w zakresie stosowania przepisów. Przede wszystkim jednak będą mogli złożyć zeznanie roczne. Tym bardziej, że jeśli podatnik składa PIT osobiście, pracownik może wstępnie sprawdzić formularz i wskazać ewentualne błędy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Jak ta inicjatywa była oceniana w latach poprzednich?

- Doświadczenie zdobyte w trakcie organizacji i przebiegu dni otwartych w latach poprzednich wskazują na rosnące zainteresowanie podatników tą akcją, o czym świadczy wzrastająca z roku na rok frekwencja osób odwiedzających urzędy skarbowe właśnie w tym dniu. W ocenie urzędników oraz podatników akcja ta sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku całej administracji podatkowej. Prowadzone przez niektóre urzędy skarbowe badania ankietowe oceniające pracę jednostek i jakość kontaktów podatnika z urzędem oraz samą ideę organizacji akcji Dni otwartych potwierdzają ogólną aprobatę dla tego rodzaju przedsięwzięcia oraz wskazują na konieczność kontynuowania akcji w latach następnych.

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA