REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca dofinansuje wczasy pod gruszą

Sylwia Gortyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników są zobowiązani do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z jego środków można uzyskać m.in. dofinansowanie urlopu czy pobytu dziecka na kolonii.

Pracodawca powinien podejmować czynności mające na celu zaspokajanie bytowych, socjalnych oraz kulturalnych potrzeb pracowników. Jest to istotnym elementem stosunku pracy.

REKLAMA

Tworzenie ZFŚS

REKLAMA

Pracodawcy tworzą specjalny fundusz w celu finansowania działalności socjalnej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) fundusz muszą utworzyć pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Oznacza to, że jeżeli w firmie jest zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty mniej niż 20 pracowników, nie ma obowiązku jego tworzenia.

Pracodawca może wówczas dobrowolnie utworzyć ZFŚS lub ograniczyć się do wypłaty świadczeń urlopowych. Ewentualne zmiany w stanie zatrudnienia w ciągu roku nie mają już znaczenia. Przykładowo jeśli 1 stycznia pracodawca zatrudniał 21 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a następnie w czerwcu dziesięć osób zmieniło formę zatrudnienia, np. na umowę zlecenia, to fundusz nadal musi funkcjonować.

Do stanu zatrudnienia oprócz pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy wlicza się pracowników przebywających na urlopach wychowawczych, a także chałupników i osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, wykonujących pracę przez co najmniej 30 dni. Nie wlicza się natomiast osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródła finansowania

REKLAMA

Fundusz jest finansowany z corocznego odpisu podstawowego, odpisów dodatkowych i tzw. zwiększeń. Coroczny odpis podstawowy naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Jego wysokość na jednego zatrudnionego wynosi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

W przypadku pracowników młodocianych wysokość odpisu podstawowego jest obniżona i zróżnicowana. Jeśli natomiast pracownik wykonuje swoje zadania w szczególnie uciążliwych warunkach pracy, wówczas przypadający na niego odpis jest podwyższony i wynosi 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Przeznaczenie środków

Z funduszu mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z ZFŚS. Pracodawca ma zatem możliwość wpływania na krąg beneficjentów funduszu dzięki stosownym zapisom w regulaminie. Przykładowo może poszerzyć krąg uprawnionych o zleceniobiorców i ich rodziny.

Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych działalność socjalna obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku oraz działalności sportowo-rekreacyjnej. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 28 marca 2007 r. (K 40/2004, OTK-A 2007/3/33) uznał za sprzeczne z konstytucją ograniczenie wydatkowania środków funduszu do usług krajowych.

Przedmiotowy wyrok umożliwia więc dofinansowanie ze środków ZFŚS usług świadczonych także poza granicami kraju.

O tym, jakie rodzaje i formy wypoczynku będą dofinansowywane ze środków ZFŚS-u danego pracodawcy, decydują wewnętrzne uregulowania obowiązujące na terenie zakładu pracy. Każdy bowiem pracodawca tworzący fundusz jest zobowiązany do wydania regulaminu, w którym określi zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu.

Regulamin powinien być uzgodniony z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pracodawca, którego pracownicy nie są zrzeszeni w związku zawodowym, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Na przykład ze środków funduszu mogą być dofinansowane:

• wczasy krajowe i zagraniczne,

• wczasy profilaktyczne, pobyt w sanatorium,

• kolonie, obozy, zimowiska, zielone szkoły dla dzieci i młodzieży,

• wypoczynek organizowany przez pracowników we własnym zakresie: agroturystyka i turystyka,

• wycieczki krajowe i zagraniczne,

• karnety na basen, korty tenisowe, uczestnictwo w różnych zajęciach oferowanych przez kluby sportowe.

Należy podkreślić, że świadczenia socjalne finansowane z ZFŚS, w tym dopłata do wypoczynku, mają charakter uznaniowy. Oznacza to, że możliwość otrzymania takiego świadczenia oraz jego wysokość uzależnione są od tego, czy zakładowy regulamin przewiduje takie dopłaty oraz od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Częstotliwość korzystania przez pracowników i ich rodziny z dopłat do wypoczynku jest zwykle uzależniona od ilości środków funduszu przeznaczonych na dopłaty do wypoczynku w zakładzie pracy w danym roku. Może to oznaczać, że u jednego pracodawcy będzie możliwość korzystania z dopłat do różnych form wypoczynku kilka razy w ciągu roku, a u innego, posiadającego mniej środków na ten cel, będzie można skorzystać jedynie z dopłaty do jednej formy wypoczynku.

Świadczenia urlopowe

Jeśli pracodawca nie tworzy funduszu, wówczas wypłaca świadczenie urlopowe. Świadczenie to pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Określone w powyższy sposób prawo do świadczenia urlopowego jest powiązane z art. 162 k.p., zgodnie z którym urlop wypoczynkowy może być na wniosek pracownika podzielony na części, przy czym co najmniej jedna część powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Podmiotami uprawnionymi do uzyskania świadczeń urlopowych są jedynie pracownicy, a nie np. emeryci czy renciści.

Sama wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego i nie jest uzależniona od żadnego kryterium socjalnego. Wysokość świadczenia urlopowego powinna zostać wyraźnie określona (np. w regulaminie wynagradzania, zarządzeniu pracodawcy.), przy czym nie może przekraczać wysokości odpisu podstawowego obowiązującego w danym roku.

W przypadku pracowników młodocianych, a także pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach wysokość świadczenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Świadczenie urlopowe nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne pracowników. W odróżnieniu od dopłat do wypoczynku źródłem finansowania świadczeń urlopowych nie jest ZFŚS.

SYLWIA GORTYŃSKA

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA