REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca ma dwa tygodnie na odpowiedź na pozew

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Chomiuk
Doradca podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Brak odpowiedzi na pozew może mieć dla przedsiębiorcy negatywne konsekwencje w postaci wydania przez sąd wyroku zaocznego.

Obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew dotyczy przedsiębiorcy, który został pozwany w sprawie gospodarczej. Wynika to wprost z przepisów o odrębnym postępowaniu w sprawach gospodarczych (art. 47914 k.p.c.). Wyjątkiem, w którym odpowiedzi na pozew nie wnosi się, jest sytuacja, gdy w sprawie został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym. W tym wypadku właściwym środkiem obrony jest odpowiednio sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty.

REKLAMA

Treść i adresat

REKLAMA

Odpowiedź na pozew wraz z jej odpisem dla powoda powinna zostać wniesiona do sądu, który doręczył pozwanemu przedsiębiorcy pozew. Czas na jej wniesienie to dwa tygodnie od otrzymania pozwu, przy czym do zachowania terminu wystarcza nadanie przed jego upływem odpowiedzi na pozew w polskiej placówce pocztowej. Warto wspomnieć, że w sytuacji gdy pozwany przedsiębiorca jest reprezentowany przez radcę prawnego, adwokata lub rzecznika patentowego, to odpis odpowiedzi na pozew przesyła bezpośrednio stronie powodowej lub jej pełnomocnikowi, o ile został ustanowiony w sprawie. Natomiast do sądu wraz z odpowiedzą na pozew składa się w takim przypadku jedynie dowód jej nadania lub doręczenia stronie przeciwnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w odpowiedzi na pozew pozwany przedsiębiorca obowiązany jest podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie. Jeżeli któreś z nich pominie, to później będzie mógł się na nie powołać jedynie pod warunkiem, że wykaże, iż powołanie ich w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później. Taki rygoryzm ma na celu spowodowanie koncentracji materiału dowodowego, co z kolei ma umożliwić sądowi szybkie i sprawne zakończenie postępowania i wydanie wyroku. Sąd jest bowiem ustawowo zobowiązany dążyć do tego, aby wyrok w sprawie gospodarczej został wydany w terminie trzech miesięcy od daty wniesienia pozwu.

WYMOGI PISMA PROCESOWEGO

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pismo procesowe powinno zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma; osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności; podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika

Wyrok zaoczny

REKLAMA

Zaniechanie przez pozwanego przedsiębiorcę wniesienia odpowiedzi na pozew może spowodować wydanie przez sąd wyroku zaocznego (art. 47918 k.p.c.). Ten sam skutek wywoła wniesienie odpowiedzi po terminie lub w formie nieodpowiadającej wymogom określonym w kodeksie postępowania cywilnego.

Wydanie wyroku zaocznego jest uprawnieniem sądu, a nie jego obowiązkiem. Nie powinien on zostać wydany pomimo braku odpowiedzi na pozew, jeżeli twierdzenia przytoczone w pozwie wzbudzą uzasadnione wątpliwości sądu lub sąd uzna, że zostały przytoczone w celu obejścia prawa. W takiej sytuacji sąd wyznaczy rozprawę, na którą wezwie strony.

Następstwa wyroku

Sąd wydając wyrok zaoczny, przyjmuje zazwyczaj za prawdziwe twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych. Wynika to z założenia, że jeśli pozwany nie składa odpowiedzi na pozew, to tym samym przyznaje, iż żądanie przedstawione w doręczonym mu pozwie jest prawdziwe. Z tego właśnie względu wyrok zaoczny zazwyczaj uwzględnia powództwo.

Gdy wyrok zaoczny uwzględnia powództwo, to sąd wydając go z urzędu, nadaje mu rygor natychmiastowej wykonalności (art. 333 par. 1 pkt. 3 k.p.c.). Oznacza to, że przedsiębiorca, który uzyskał wyrok na swoją korzyść, może wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności, a po jej uzyskaniu może skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji wobec dłużnika.

Sprzeciw pozwanego

Od wyroku zaocznego pozwany może złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku. Także w tym przypadku przedsiębiorca musi uwzględnić szczególny rygor procesowy obowiązujący w sprawach gospodarczych. Powinien on bowiem podać w sprzeciwie wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku procesu. Na wskazane w sprzeciwie twierdzenia, zarzuty i dowody przedsiębiorca będzie mógł się powołać jedynie wtedy, jeżeli wykaże, że ich powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później.

Prawidłowe złożenie sprzeciwu będzie skutkowało wyznaczeniem terminu rozprawy i doręczeniem sprzeciwu powodowi. Jednocześnie - jeżeli wyrok zaoczny uwzględnia powództwo - sąd nada mu rygor natychmiastowej wykonalności. Przedsiębiorca, chcąc uniknąć wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego z jego majątku, powinien złożyć wraz ze sprzeciwem lub w późniejszym piśmie procesowym wniosek o zawieszenie tego rygoru.

SPRAWA GOSPODARCZA

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele postępowań odrębnych. Jednym z nich jest postępowanie w sprawach gospodarczych. Te szczególne przepisy stosuje się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Przepisy te znajdą zastosowanie także w przypadku, gdy którakolwiek ze stron takiego stosunku prawnego zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej już po jego powstaniu. Sprawy takie nazwane są sprawami gospodarczymi.

PRZYKŁAD

PODSTAWA ROSZCZEŃ

Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy na potrzeby zarządu i dochodzi wobec sprzedawcy (spółki komandytowej) uprawnień z tytułu rękojmi - jest to sprawa gospodarcza. Jeśli natomiast Jan Kowalski prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą kupił samochód osobowy na potrzeby prywatne rodziny i dochodzi wobec sprzedawcy (spółki komandytowej) uprawnień z tytułu rękojmi - nie jest to sprawa gospodarcza i zastosowanie znajdą ogólne przepisy o postępowaniu cywilnym.

MARCIN CHOMIUK

aplikant radcowski przy OIRP w Warszawie, prawnik w kancelarii prawnej Jara & Partners Sp.k. w Warszawie

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA