REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca ma dwa tygodnie na odpowiedź na pozew

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Chomiuk
Doradca podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Brak odpowiedzi na pozew może mieć dla przedsiębiorcy negatywne konsekwencje w postaci wydania przez sąd wyroku zaocznego.

Obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew dotyczy przedsiębiorcy, który został pozwany w sprawie gospodarczej. Wynika to wprost z przepisów o odrębnym postępowaniu w sprawach gospodarczych (art. 47914 k.p.c.). Wyjątkiem, w którym odpowiedzi na pozew nie wnosi się, jest sytuacja, gdy w sprawie został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym. W tym wypadku właściwym środkiem obrony jest odpowiednio sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty.

REKLAMA

Treść i adresat

REKLAMA

Odpowiedź na pozew wraz z jej odpisem dla powoda powinna zostać wniesiona do sądu, który doręczył pozwanemu przedsiębiorcy pozew. Czas na jej wniesienie to dwa tygodnie od otrzymania pozwu, przy czym do zachowania terminu wystarcza nadanie przed jego upływem odpowiedzi na pozew w polskiej placówce pocztowej. Warto wspomnieć, że w sytuacji gdy pozwany przedsiębiorca jest reprezentowany przez radcę prawnego, adwokata lub rzecznika patentowego, to odpis odpowiedzi na pozew przesyła bezpośrednio stronie powodowej lub jej pełnomocnikowi, o ile został ustanowiony w sprawie. Natomiast do sądu wraz z odpowiedzą na pozew składa się w takim przypadku jedynie dowód jej nadania lub doręczenia stronie przeciwnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w odpowiedzi na pozew pozwany przedsiębiorca obowiązany jest podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie. Jeżeli któreś z nich pominie, to później będzie mógł się na nie powołać jedynie pod warunkiem, że wykaże, iż powołanie ich w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później. Taki rygoryzm ma na celu spowodowanie koncentracji materiału dowodowego, co z kolei ma umożliwić sądowi szybkie i sprawne zakończenie postępowania i wydanie wyroku. Sąd jest bowiem ustawowo zobowiązany dążyć do tego, aby wyrok w sprawie gospodarczej został wydany w terminie trzech miesięcy od daty wniesienia pozwu.

WYMOGI PISMA PROCESOWEGO

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pismo procesowe powinno zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma; osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności; podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika

Wyrok zaoczny

REKLAMA

Zaniechanie przez pozwanego przedsiębiorcę wniesienia odpowiedzi na pozew może spowodować wydanie przez sąd wyroku zaocznego (art. 47918 k.p.c.). Ten sam skutek wywoła wniesienie odpowiedzi po terminie lub w formie nieodpowiadającej wymogom określonym w kodeksie postępowania cywilnego.

Wydanie wyroku zaocznego jest uprawnieniem sądu, a nie jego obowiązkiem. Nie powinien on zostać wydany pomimo braku odpowiedzi na pozew, jeżeli twierdzenia przytoczone w pozwie wzbudzą uzasadnione wątpliwości sądu lub sąd uzna, że zostały przytoczone w celu obejścia prawa. W takiej sytuacji sąd wyznaczy rozprawę, na którą wezwie strony.

Następstwa wyroku

Sąd wydając wyrok zaoczny, przyjmuje zazwyczaj za prawdziwe twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych. Wynika to z założenia, że jeśli pozwany nie składa odpowiedzi na pozew, to tym samym przyznaje, iż żądanie przedstawione w doręczonym mu pozwie jest prawdziwe. Z tego właśnie względu wyrok zaoczny zazwyczaj uwzględnia powództwo.

Gdy wyrok zaoczny uwzględnia powództwo, to sąd wydając go z urzędu, nadaje mu rygor natychmiastowej wykonalności (art. 333 par. 1 pkt. 3 k.p.c.). Oznacza to, że przedsiębiorca, który uzyskał wyrok na swoją korzyść, może wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności, a po jej uzyskaniu może skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji wobec dłużnika.

Sprzeciw pozwanego

Od wyroku zaocznego pozwany może złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku. Także w tym przypadku przedsiębiorca musi uwzględnić szczególny rygor procesowy obowiązujący w sprawach gospodarczych. Powinien on bowiem podać w sprzeciwie wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku procesu. Na wskazane w sprzeciwie twierdzenia, zarzuty i dowody przedsiębiorca będzie mógł się powołać jedynie wtedy, jeżeli wykaże, że ich powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później.

Prawidłowe złożenie sprzeciwu będzie skutkowało wyznaczeniem terminu rozprawy i doręczeniem sprzeciwu powodowi. Jednocześnie - jeżeli wyrok zaoczny uwzględnia powództwo - sąd nada mu rygor natychmiastowej wykonalności. Przedsiębiorca, chcąc uniknąć wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego z jego majątku, powinien złożyć wraz ze sprzeciwem lub w późniejszym piśmie procesowym wniosek o zawieszenie tego rygoru.

SPRAWA GOSPODARCZA

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele postępowań odrębnych. Jednym z nich jest postępowanie w sprawach gospodarczych. Te szczególne przepisy stosuje się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Przepisy te znajdą zastosowanie także w przypadku, gdy którakolwiek ze stron takiego stosunku prawnego zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej już po jego powstaniu. Sprawy takie nazwane są sprawami gospodarczymi.

PRZYKŁAD

PODSTAWA ROSZCZEŃ

Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy na potrzeby zarządu i dochodzi wobec sprzedawcy (spółki komandytowej) uprawnień z tytułu rękojmi - jest to sprawa gospodarcza. Jeśli natomiast Jan Kowalski prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą kupił samochód osobowy na potrzeby prywatne rodziny i dochodzi wobec sprzedawcy (spółki komandytowej) uprawnień z tytułu rękojmi - nie jest to sprawa gospodarcza i zastosowanie znajdą ogólne przepisy o postępowaniu cywilnym.

MARCIN CHOMIUK

aplikant radcowski przy OIRP w Warszawie, prawnik w kancelarii prawnej Jara & Partners Sp.k. w Warszawie

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA