REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniej firm ma kłopoty z wypłatą pensji

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

W 2007 roku z wypłatą wynagrodzeń zalegało 15 tys. pracodawców. Rok wcześniej 4 tys. więcej.

W 2007 roku pracodawcy byli winni pracownikom 83 mln zł. Terminowych wypłat nie dostało 95,2 tys. pracowników - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

REKLAMA

Skala tych nieprawidłowości, choć nadal wysoka, maleje. W 2006 roku wynagrodzeń nie otrzymało 155,8 tys. pracowników na łączną kwotę blisko 132 mln zł. Natomiast w 2005 roku takie przypadki stwierdzone przez inspekcję pracy dotyczyły aż 221 tys. pracowników.

- Nieprawidłowości wynikają wciąż ze złej sytuacji finansowej pracodawców - mówi Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.

Jak tłumaczy, wynika to także z nieznajomości obowiązujących przepisów oraz stosowania niewłaściwych metod naliczania świadczeń ze stosunku pracy.

REKLAMA

Według Witolda Polkowskiego, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, pracodawcy, którzy zalegają z wypłatami wynagrodzeń, dzielą się na dwie grupy. Pierwsi (jest ich stosunkowo niewielu), mimo że mają pieniądze na pensje, oszczędzają na pracownikach. Przeważają jednak ci, którzy zalegają z wynagrodzeniami, ponieważ mają kłopoty finansowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii Witolda Polkowskiego firmy, które mają takie problemy, powinny mieć możliwość korzystania ze środków zgromadzonych w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obecnie płacą one do funduszu składki i mogą z nich korzystać dopiero w momencie upadłości przedsiębiorstwa.

Jeśli jednak pracownicy nie są zatrudnieni w firmie, która jest w stanie likwidacji lub upadłości, a mimo to wciąż nie dostają wynagrodzenia od pracodawcy, mogą zgłosić to do inspekcji pracy. Inspektor pracy, który podejmie kontrolę w firmie, nie może zdradzić danych pracownika, który złożył skargę.

Pracodawca musi pamiętać, że za notoryczne spóźnianie się z wypłatą wynagrodzenia albo za bezpodstawne obniżanie pensji może zostać ukarany grzywną do 30 tys. zł.

REKLAMA

- Jeśli kontrola inspekcji nie przyniesie oczekiwanego skutku, pracownik może złożyć sprawę do sądu. Ma na to trzy lata od dnia, w którym pracodawca przestał mu płacić pensję - wskazuje Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Wojewódka, Pabisiak.

Pracownik może też złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości swojego pracodawcy. Prawo do tego ma każdy wierzyciel, a więc i osoba, któremu pracodawca uporczywie nie wypłaca wynagrodzenia. Jeśli racje pracownika zostaną uznane, wówczas likwidator lub syndyk firmy może zwrócić się do FGŚP, właściwego dla siedziby firmy o wypłatę maksymalnie trzech wynagrodzeń i trzech odpraw pieniężnych dla każdego pracownika. Wysokość wypłaty zależy od stażu pracy.

W przypadku niewypłacania wynagrodzeń pracownik może też rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Pracownik zachowuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pracodawcy nie wypłacają wynagrodzeń

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA