REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy przejście na działalność gospodarczą będzie korzystne podatkowo

Sporządzam różne ekspertyzy dla przedsiębiorstw w formie umów o dzieło. Doradzono mi, abym założyła działalność gospodarczą i robiła to w ramach tej działalności. Czy taka zmiana będzie mi się opłacać podatkowo?

Składki pracownika prowadzącego równocześnie działalność

Jakie są zasady opłacania składek ubezpieczeniowych przez pracownika prowadzącego działalność gospodarczą?

Prezydent podpisał ustawę o swobodzie działalności gospodarczej

Prezydent podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformowało we wtorek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Przewiduje ona możliwość zawieszenia działalności do 2 lat oraz rozszerza zakres wiążących interpretacji podatkowych.

Jak banki obliczają zdolność kredytową

W uproszczeniu, sprawdza dochody osoby starającej się o kredyt i odejmuje od nich „koszty życia” i ewentualnie raty innych kredytów. W ten sposób otrzymuje comiesięczną kwotę, która może być przeznaczona na spłatę nowego kredytu.

REKLAMA

Czym jest spread

Gdy zadłużamy się w walucie obcej np. franku szwajcarski, dolarze czy euro, w momencie wypłaty kredytu i później w momencie płatności każdej raty dokonywane są przeliczenia z waluty obcej na złote i odwrotnie. Spread jest różnica pomiędzy kursem kupna waluty – stosowanym przy wypłaceniu kredytu – a kursem sprzedaży, który jest stosowany przy spłacie rat.

Wkrótce protesty i odwołania z e-podpisem

Senatorowie chcą, aby od 1 listopada 2009 r. firmy mogły wnosić protesty i odwołania także w formie elektronicznej.

Zostanie określony termin zwrotu opłaty

Najpóźniej po siedmiu dniach od rozpatrzenia wniosku o interpretację przepisów zwracana będzie nadpłacona opłata za wydanie interpretacji.

Eksporterzy muszą uważać na upadłości kontrahentów

Ubezpieczyciele kredytu mają większe problemy z należnościami zagranicznymi niż z krajowymi. To efekt spowolnienia światowej wymiany gospodarczej.

REKLAMA

Dyżur w firmie nie zawsze będzie płatny

Podwładni będą pracować nawet 65 godzin tygodniowo, jeśli się na to zgodzą, a szef zapewni odpowiednie warunki. Pracownik otrzyma pensję tylko za czas, w którym podczas dyżuru wykonuje pracę. Mimo że pracownik będzie dyżurował w siedzibie firmy, nie zawsze będzie to zaliczane do czasu pracy.

W tym roku 100 spółek na rynku NewConnect

Prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie rynek NewConnect zachęca kolejne firmy do wejścia na parkiet.

Nie będzie dwóch kar za zaniżenie podatku

W stosunku do osób fizycznych, ponoszących odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie zobowiązania podatkowego, nie będzie można ustalić 30-proc. sankcji VAT.

Zwolnienie z zapłaty karty podatkowej

Podatnik karty podatkowej w okresie zawieszenia działalności będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.

Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Jedną z uproszczonych form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców jest ryczałt. Wybór tej formy opłaca się głównie tym, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia firmy.

Druki ubezpieczeniowe

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonałam zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej i jako płatnika składek. Proszę o informację na temat druków rozliczeniowych, które mnie obowiązują.

Jak uzyskać patent europejski

Dlaczego warto ubiegać się o uzyskanie patentu europejskiego? Czym różni się on od patentu krajowego?

Ochrona praw wykonawcy w umowach budowlanych

Od tego, jaki typ umowy - o roboty budowlane czy o dzieło - zawrze wykonawca z inwestorem, zależy, czy będzie on sam czy też solidarnie z inwestorem odpowiadał za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Od rodzaju umowy zależy też sposób ustalania wynagrodzenia wykonawcy.

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.

Wymagania wobec firm muszą być precyzyjne

Unieważnienie przetargu wymaga wykazania, że doszło do takiego naruszenia prawa zamówień publicznych, które miało wpływ na wynik postępowania.

Firma dofinansuje czesne za przedszkole z funduszu socjalnego

Pracodawcy będą swobodniej dysponować środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zyskają m.in. prawo do finansowania czesnego za przedszkola dla dzieci pracowników.

Niezrozumienie ustawy rodziło problemy z kredytem technologicznym

 Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza nową definicję pojęcia nowa technologia. Czy to oznacza, że było ono źle rozumiane przez przedsiębiorców?

Coraz mniej firm jest zadłużonych wobec ZUS

W 2007 roku ZUS umorzył firmom 350 mln zł długów. Spada liczba zawartych z przedsiębiorcami układów ratalnych. Połowa długów jest ściągana przez ZUS w drodze egzekucji.

Fiskus będzie mógł korygować dochody przedsiębiorców

Jeżeli dochody polskiego podatnika zostaną uznane za dochody powiązanego z podatnikiem podmiotu zagranicznego, będzie dokonywana korekta dochodów tej firmy.

Pracodawca wcześniej zaliczy w koszty wynagrodzenia i składki pracowników

Wynagrodzenia oraz składki ZUS pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym koszty te powstały.

Mniejsza opłata za wyjaśnienie przepisów

Za wydanie indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych fiskus pobierze od podatników 40 zł od każdego stanu faktycznego.

Prywatną pożyczkę warto zabezpieczyć

Przedsiębiorca może zaciągnąć pożyczkę nie tylko w banku, ale też u znajomych lub rodziny. Wierzyciel ma prawo żądać od niego zabezpieczenia zwrotu pieniędzy, domagając się poręczenia, wystawienia weksla albo udzielenia zastawu.

Treść regulaminu pracy

 Obowiązek utworzenia regulaminu pracy ciąży na pracodawcy zatrudniającym co najmniej 20 pracowników. Celem regulaminu pracy jest ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy, a także związanych z tym praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników.

Jak opodatkowana jest sprzedaż udziałów i akcji w spółkach kapitałowych

Czy do sprzedaży udziałów i akcji przez osobę fizyczną można zastosować stawkę liniową podatku dochodowego od osób fizycznych?

Wiążące interpretacje z ZUS

Do udzielania tzw. wiążących interpretacji zostaną zobowiązane ZUS i NFZ. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają jednoznaczne informacje dotyczące ich obowiązków i praw.

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana na cały rok

Osoby prowadzące małe firmy przez cały rok będą opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości.

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą

Maksymalnie na 24 miesiące będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników.

Trudno o pomoc z PFRON

Renciści prowadzący firmę będą od 1 sierpnia składać jeden formularz, aby otrzymać zwrot opłaconych składek ZUS. Od stycznia zmieni się system pomocy firmom, które zatrudniają niepełnosprawnych.

W czasie zawieszenia firmy podatnik nie będzie składał deklaracji

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy VAT nie będą musieli składać deklaracji za okres, którego to zawieszenie dotyczy.

Firmom i samorządom będzie łatwiej dostać pieniądze z UE

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powoła zespół, który ma zająć się upraszczaniem procedur starania się o unijne dotacje.

Odszkodowanie za zakaz konkurencji podlega PIT

Odszkodowanie wypłacone pracownikowi na podstawie przepisów o zakazie konkurencji stanowi przychód ze stosunku pracy opodatkowany na zasadach ogólnych.

Czy można sprawdzać miejsce pobytu pracownika namierzając jego komórkę

Dzięki usłudze geolokalizacyjnej pracodawcy mogą z dużą dokładnością określić położenie telefonu komórkowego lub pojazdu wyposażonego w GPS, a tym samym kontrolować zarówno czas, jak i miejsce wykonywania obowiązków przez osoby pracujące w terenie. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Jak podwyższyć kapitał zakładowy

Jak można skutecznie podwyższyć kapitał zakładowy w spółce z o.o. w przypadku sporu pomiędzy udziałowcami?

Został tydzień na opłatę na środowisko

Raz na pół roku przedsiębiorcy mają obowiązek uiszczenia opłaty środowiskowej. Za I półrocze 2008 r. muszą to zrobić w ciągu najbliższego tygodnia.

Zmiany w zasadach działania rad pracowników w firmie

Resort pracy musi zmienić przepisy regulujące działanie rad, zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Rząd chce nakazać członkom rad pracowników przekazywanie informacji o firmie wszystkim zatrudnionym. Pracownicy będą wybierać przedstawicieli do rady, nawet jeśli w firmie działa związek zawodowy.

Upraszczanie prawa spółek może zwiększyć ryzyko gospodarcze

Spółki kapitałowe mogą mieć niższy niż dzisiaj kapitał zakładowy, pod warunkiem że kontrolowana jest ich wypłacalność. Nie wolno jednak dopuścić, by w spółce cywilnej można było prowadzić działalność gospodarczą na dużą skalę.

Od 2009 roku kolejne ułatwienia dla firm zatrudniających cudzoziemców

Od 2009 roku firmom łatwiej będzie zatrudniać cudzoziemców ze Wschodu. Procedura uzyskania zezwoleń ma być jednoetapowa, a tzw. test rynku pracy będzie utrzymany tylko w zawodach wrażliwych. Trwają też prace nad nową ustawą o migracji, która będzie kompleksowo regulowała kwestie zatrudniania cudzoziemców. Polska bardziej będzie starać się przyciągnąć pracowników zza wschodniej granicy niż z Dalekiego Wschodu.

Przybyło ponad 16 tysięcy podatników ryczałtu

Już ponad 133 tys. podatników płaci podatek od najmu w formie ryczałtu. Nadal natomiast spada liczba rozliczających się w ten sposób firm.

Eksporterzy tracą resztki optymizmu

Za pogorszenie kondycji eksportu odpowiada silny złoty i gorsza koniunktura na świecie. Eksport może być najmniej opłacalny dla branż: tekstylnej, obuwniczej i elektronicznej. Aby się chronić, firmy coraz częściej stosują zabezpieczenia na rynku walutowym.

Nie zawsze będzie więcej czasu na odliczenie podatku

Podatnicy będą mogli odliczyć VAT bez korekty deklaracji w ciągu roku, w którym powstało prawo do odliczenia - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT. Nie zawsze tak będzie.

Jak założyć firmę na Litwie

PIT na Litwie płacony jest według podstawowej stawki w wysokości 24 proc. W przypadku przedsiębiorców rozliczających PIT stawka ta jest obniżona do poziomu 15 proc. Podobnie jest z rozliczeniami CIT. Stawka podstawowa wynosi 15 proc.

Obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu cudzoziemców

Nie każdy cudzoziemiec będzie podlegał polskim przepisom z zakresu ubezpieczeń społecznych. Tym samym nie każdy pracodawca będzie miał obowiązek zgłosić zatrudnionego u siebie cudzoziemca do ubezpieczenia.

Jaką stawką opodatkować zagraniczną dostawę

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rynki zagraniczne mają niejednokrotnie dylemat, czy mogą zastosować do dokonywanej dostawy stawkę 0 proc., czy też opodatkować dostawę według stawki krajowej.

Szejnfeld o nowelizacji Ordynacji podatkowej

Zasada domniemania uczciwości podatnika oraz konieczność informowania o zamiarze skontrolowania jego działalności to najważniejsze zmiany w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej - uważa wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Lista 20 najpopularniejszych szkodników czerwca 2008

Zestawienie określa procentowy udział poszczególnych szkodliwych programów wykrytych w ruchu pocztowym przez firmę Kaspersky Lab w czerwcu 2008 roku.

Lista "On-line Scanner Top 20" czerwiec 2008

Poniższe zestawienie oparte jest na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w czerwcu 2008 roku.
Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.

Lista najbardziej charakterystycznych szkodników - czerwiec 2008

Najgorsze szkodniki czerwca.

REKLAMA