5-proc. kara nie jest rażąco wysoka
REKLAMA
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Chełmie prowadziło działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu miasta w wodę i odprowadzaniu ścieków. Świadczyło także usługi pogrzebowe i zarządzało miejscowym cmentarzem komunalnym.
Polska Izba Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że spółka stosuje praktyki ograniczające konkurencję, gdyż uniemożliwia innym przedsiębiorcom samodzielne kopanie, zasypywanie i zamurowywanie grobów. Ponadto Izba wskazała, że w regulaminie zastrzeżono do wyłącznej właściwości administratora cmentarza: wykonywanie i sprzedaż grobowców, przygotowywanie grobu do pochówku.
Brak możliwości wyboru
Organ antymonopolowy wszczął postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji, w której stwierdził, że MPGK stosuje praktyki ograniczające konkurencję. Polegają one na nadużyciu pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych poprzez uniemożliwienie przedsiębiorcom pogrzebowym dostępu do świadczenia usług związanych z pochówkiem osób zmarłych. Prezes UOKiK nałożył na monopolistę karę w wysokości 160 tys. zł i nakazał zaniechanie podobnych zachowań.
Ukarane przedsiębiorstwo odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Jego zdaniem zasądzona kara jest zbyt wygórowana. MPGK jest bowiem przedsiębiorstwem wielobranżowym, a zaledwie 8 procent rocznego przychodu ma źródło w usługach pogrzebowych. Urząd wymierzył natomiast karę pieniężną, biorąc pod uwagę przychody z tytułu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
W odpowiedzi na pozew UOKiK podkreślił, że z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206) nie wynika, że kara ma być wymierzona tylko z uwzględnieniem przychodu osiągniętego z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. Na podstawie przepisów wspomnianej ustawy MPGK mogłoby zostać nawet obciążone kwotą w wysokości 2 mln zł, podkreślili prawnicy UOKiK.
Kara nie była wygórowana
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko prezesa UOKiK i oddalił apelację. W ustnych motywach wyroku potwierdził, że przedsiębiorstwo naruszyło zakaz, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2000 r. nr 122, poz. 1319). Spółka, prowadząc niezgodne z prawem działania na cmentarzu komunalnym, uniemożliwiała kształtowanie się relacji między zainteresowanymi przedsiębiorcami na zasadzie wolnorynkowej konkurencji. Kara pieniężna, zdaniem sądu, nie jest zbyt wygórowana, gdyż stanowi tylko 5 proc. przychodu za poprzedni rok rozliczeniowy.
WYSOKOŚĆ KARY
Prezes UOKiK może wymierzyć firmom karę pieniężną sięgającą 10 proc. rocznych przychodów, jeśli udowodni, że stosowały nieuczciwe praktyki rynkowe.
Sygn. akt XVII AmA 51/08 MC
Katarzyna ŻóŁkowska
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA