REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5-proc. kara nie jest rażąco wysoka

Katarzyna Żółkowska

REKLAMA

Wymierzając karę wielobranżowemu przedsiębiorstwu, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi ograniczać się do przychodu osiągniętego przez firmę.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Chełmie prowadziło działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu miasta w wodę i odprowadzaniu ścieków. Świadczyło także usługi pogrzebowe i zarządzało miejscowym cmentarzem komunalnym.

Polska Izba Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że spółka stosuje praktyki ograniczające konkurencję, gdyż uniemożliwia innym przedsiębiorcom samodzielne kopanie, zasypywanie i zamurowywanie grobów. Ponadto Izba wskazała, że w regulaminie zastrzeżono do wyłącznej właściwości administratora cmentarza: wykonywanie i sprzedaż grobowców, przygotowywanie grobu do pochówku.

Brak możliwości wyboru

Organ antymonopolowy wszczął postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji, w której stwierdził, że MPGK stosuje praktyki ograniczające konkurencję. Polegają one na nadużyciu pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych poprzez uniemożliwienie przedsiębiorcom pogrzebowym dostępu do świadczenia usług związanych z pochówkiem osób zmarłych. Prezes UOKiK nałożył na monopolistę karę w wysokości 160 tys. zł i nakazał zaniechanie podobnych zachowań.

Ukarane przedsiębiorstwo odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Jego zdaniem zasądzona kara jest zbyt wygórowana. MPGK jest bowiem przedsiębiorstwem wielobranżowym, a zaledwie 8 procent rocznego przychodu ma źródło w usługach pogrzebowych. Urząd wymierzył natomiast karę pieniężną, biorąc pod uwagę przychody z tytułu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

W odpowiedzi na pozew UOKiK podkreślił, że z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206) nie wynika, że kara ma być wymierzona tylko z uwzględnieniem przychodu osiągniętego z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. Na podstawie przepisów wspomnianej ustawy MPGK mogłoby zostać nawet obciążone kwotą w wysokości 2 mln zł, podkreślili prawnicy UOKiK.

Kara nie była wygórowana

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko prezesa UOKiK i oddalił apelację. W ustnych motywach wyroku potwierdził, że przedsiębiorstwo naruszyło zakaz, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2000 r. nr 122, poz. 1319). Spółka, prowadząc niezgodne z prawem działania na cmentarzu komunalnym, uniemożliwiała kształtowanie się relacji między zainteresowanymi przedsiębiorcami na zasadzie wolnorynkowej konkurencji. Kara pieniężna, zdaniem sądu, nie jest zbyt wygórowana, gdyż stanowi tylko 5 proc. przychodu za poprzedni rok rozliczeniowy.

WYSOKOŚĆ KARY

Prezes UOKiK może wymierzyć firmom karę pieniężną sięgającą 10 proc. rocznych przychodów, jeśli udowodni, że stosowały nieuczciwe praktyki rynkowe.

Sygn. akt XVII AmA 51/08 MC

Katarzyna ŻóŁkowska

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA