REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5-proc. kara nie jest rażąco wysoka

Katarzyna Żółkowska

REKLAMA

Wymierzając karę wielobranżowemu przedsiębiorstwu, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi ograniczać się do przychodu osiągniętego przez firmę.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Chełmie prowadziło działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu miasta w wodę i odprowadzaniu ścieków. Świadczyło także usługi pogrzebowe i zarządzało miejscowym cmentarzem komunalnym.

Polska Izba Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że spółka stosuje praktyki ograniczające konkurencję, gdyż uniemożliwia innym przedsiębiorcom samodzielne kopanie, zasypywanie i zamurowywanie grobów. Ponadto Izba wskazała, że w regulaminie zastrzeżono do wyłącznej właściwości administratora cmentarza: wykonywanie i sprzedaż grobowców, przygotowywanie grobu do pochówku.

Brak możliwości wyboru

Organ antymonopolowy wszczął postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji, w której stwierdził, że MPGK stosuje praktyki ograniczające konkurencję. Polegają one na nadużyciu pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych poprzez uniemożliwienie przedsiębiorcom pogrzebowym dostępu do świadczenia usług związanych z pochówkiem osób zmarłych. Prezes UOKiK nałożył na monopolistę karę w wysokości 160 tys. zł i nakazał zaniechanie podobnych zachowań.

Ukarane przedsiębiorstwo odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Jego zdaniem zasądzona kara jest zbyt wygórowana. MPGK jest bowiem przedsiębiorstwem wielobranżowym, a zaledwie 8 procent rocznego przychodu ma źródło w usługach pogrzebowych. Urząd wymierzył natomiast karę pieniężną, biorąc pod uwagę przychody z tytułu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

W odpowiedzi na pozew UOKiK podkreślił, że z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206) nie wynika, że kara ma być wymierzona tylko z uwzględnieniem przychodu osiągniętego z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. Na podstawie przepisów wspomnianej ustawy MPGK mogłoby zostać nawet obciążone kwotą w wysokości 2 mln zł, podkreślili prawnicy UOKiK.

Kara nie była wygórowana

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko prezesa UOKiK i oddalił apelację. W ustnych motywach wyroku potwierdził, że przedsiębiorstwo naruszyło zakaz, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2000 r. nr 122, poz. 1319). Spółka, prowadząc niezgodne z prawem działania na cmentarzu komunalnym, uniemożliwiała kształtowanie się relacji między zainteresowanymi przedsiębiorcami na zasadzie wolnorynkowej konkurencji. Kara pieniężna, zdaniem sądu, nie jest zbyt wygórowana, gdyż stanowi tylko 5 proc. przychodu za poprzedni rok rozliczeniowy.

WYSOKOŚĆ KARY

Prezes UOKiK może wymierzyć firmom karę pieniężną sięgającą 10 proc. rocznych przychodów, jeśli udowodni, że stosowały nieuczciwe praktyki rynkowe.

Sygn. akt XVII AmA 51/08 MC

Katarzyna ŻóŁkowska

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA