REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5-proc. kara nie jest rażąco wysoka

Katarzyna Żółkowska

REKLAMA

Wymierzając karę wielobranżowemu przedsiębiorstwu, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi ograniczać się do przychodu osiągniętego przez firmę.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Chełmie prowadziło działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu miasta w wodę i odprowadzaniu ścieków. Świadczyło także usługi pogrzebowe i zarządzało miejscowym cmentarzem komunalnym.

Polska Izba Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że spółka stosuje praktyki ograniczające konkurencję, gdyż uniemożliwia innym przedsiębiorcom samodzielne kopanie, zasypywanie i zamurowywanie grobów. Ponadto Izba wskazała, że w regulaminie zastrzeżono do wyłącznej właściwości administratora cmentarza: wykonywanie i sprzedaż grobowców, przygotowywanie grobu do pochówku.

Brak możliwości wyboru

Organ antymonopolowy wszczął postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji, w której stwierdził, że MPGK stosuje praktyki ograniczające konkurencję. Polegają one na nadużyciu pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych poprzez uniemożliwienie przedsiębiorcom pogrzebowym dostępu do świadczenia usług związanych z pochówkiem osób zmarłych. Prezes UOKiK nałożył na monopolistę karę w wysokości 160 tys. zł i nakazał zaniechanie podobnych zachowań.

Ukarane przedsiębiorstwo odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Jego zdaniem zasądzona kara jest zbyt wygórowana. MPGK jest bowiem przedsiębiorstwem wielobranżowym, a zaledwie 8 procent rocznego przychodu ma źródło w usługach pogrzebowych. Urząd wymierzył natomiast karę pieniężną, biorąc pod uwagę przychody z tytułu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

W odpowiedzi na pozew UOKiK podkreślił, że z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206) nie wynika, że kara ma być wymierzona tylko z uwzględnieniem przychodu osiągniętego z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. Na podstawie przepisów wspomnianej ustawy MPGK mogłoby zostać nawet obciążone kwotą w wysokości 2 mln zł, podkreślili prawnicy UOKiK.

Kara nie była wygórowana

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko prezesa UOKiK i oddalił apelację. W ustnych motywach wyroku potwierdził, że przedsiębiorstwo naruszyło zakaz, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2000 r. nr 122, poz. 1319). Spółka, prowadząc niezgodne z prawem działania na cmentarzu komunalnym, uniemożliwiała kształtowanie się relacji między zainteresowanymi przedsiębiorcami na zasadzie wolnorynkowej konkurencji. Kara pieniężna, zdaniem sądu, nie jest zbyt wygórowana, gdyż stanowi tylko 5 proc. przychodu za poprzedni rok rozliczeniowy.

WYSOKOŚĆ KARY

Prezes UOKiK może wymierzyć firmom karę pieniężną sięgającą 10 proc. rocznych przychodów, jeśli udowodni, że stosowały nieuczciwe praktyki rynkowe.

Sygn. akt XVII AmA 51/08 MC

Katarzyna ŻóŁkowska

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA