REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane z wyjątkiem odsetek od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wprost wymienionych przez ustawodawcę. Kosztami podatkowymi są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pojęcia kosztów nie należy jednak utożsamiać z wydatkami (kosztami) w sensie ekonomicznym. Koszty podatkowe obejmują bowiem nie tylko wszelkie faktyczne wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ale również takie pozycje, jak składki, opłaty, odpisy i straty. Do kosztów podatkowych zaliczane są również odsetki.

REKLAMA

Kapitalizacja odsetek

REKLAMA

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych posługuje się pojęciem skapitalizowane odsetki. Wyjaśnijmy, że kapitalizacja odsetek to ich dopisywanie do kapitału (włączenie ich do kwoty długu). Kapitalizacja odsetek polega zatem na doliczeniu kwoty naliczonych i należnych już odsetek do kwoty zobowiązania głównego.

Ustawa o PIT stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. W praktyce oznacza to, że jeżeli strony umówiły się na kapitalizację odsetek, to w momencie zwrotu pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami, w świetle ustawy o PIT, przychodem są wyłącznie otrzymane odsetki.

Odpowiednio kwestię odsetek ustawodawca uregulował po stronie kosztów. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Warto wskazać, że kapitalizacja odsetek może dotyczyć jedynie odsetek umownych traktowanych jako wynagrodzenie za korzystanie z pożyczonego kapitału, które są już wymagalne. Samo naliczenie i skapitalizowanie odsetek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Powstaje on w momencie wypłaty należności wierzycielowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną niż odsetki formą wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału jest dyskonto. Jest to w istocie metoda oprocentowania kapitału, w której skapitalizowane odsetki za cały czas trwania umowy potrącane są z góry w pełnej wysokości.

WAŻNE

Zwrot pożyczki jest neutralny podatkowo. Kosztem uzyskania przychodów z chwilą zwrotu długu stają się wyłącznie doliczone do każdej raty skapitalizowane odsetki

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że w przypadku zobowiązań, w tym również pożyczek (kredytów) ustawodawca pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie odsetki zapłacone. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT nie są kosztami podatkowymi naliczone, lecz niezapłacone odsetki od zobowiązań, w tym również pożyczek (kredytów).

Zaliczając odsetki do kosztów uzyskania przychodów, przedsiębiorca powinien oczywiście mieć na uwadze ogólne regulacje w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki bezpośrednio oraz pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem. Jeżeli zatem przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zaciągnięte zobowiązanie, od którego naliczane były odsetki, związane jest z przychodem uzyskiwanym z prowadzonej działalności gospodarczej, zapłacone odsetki będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych. Przykładowo kosztami uzyskania przychodów mogą być skapitalizowane i spłacone odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę w celu wypłaty dywidendy (por. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 15 lutego 2008 r. Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/420-9/08/MF)

Odsetki umorzone

Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się również umorzonych odsetek od zobowiązań. Umorzenie naliczonych i niezapłaconych odsetek od zobowiązań jest podatkowo obojętne ze względu na to, że odsetki stanowią przychód dopiero z chwilą ich faktycznego otrzymania (co w przypadku umorzenia nie występuje).

Umorzenie zobowiązania w postaci zwolnienia z długu reguluje art. 508 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zobowiązanie przyjmuje. Zwolnienie z długu może dotyczyć całego zobowiązania lub jego części - kwoty głównej lub odsetek.

Pożyczki na inwestycje

Jak wskazano powyżej, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odsetek naliczonych, lecz niezapłaconych oraz umorzonych. W związku z powyższym kosztem uzyskania przychodów są odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane. Wyjątek dotyczy odsetek od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 33, który wyłącza możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji. Powiększają one wartość tych inwestycji stanowiącą podstawę odpisów amortyzacyjnych.

Odsetki za zwłokę

Za koszt uzyskania przychodu mogą być także uznane odsetki za zwłokę. W tym wypadku trzeba mieć jednak na uwadze przepis art. 23 ust. 1 pkt 15, 16 oraz 18 ustawy o PIT. Zgodnie z tymi regulacjami z katalogu kosztów uzyskania przychodów zostały wyłączone następujące rodzaje odsetek za zwłokę:

odsetki od grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia,

• odsetki od kar, opłat i odszkodowań z tytułu: nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska, niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,

• odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosu- je się przepisy Ordynacji podatkowej.

WARUNKI ZALICZENIA ODSETEK DO KOSZTÓW PODATKOWYCH

Odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że:

• odsetki zostaną zapłacone,

• nie będzie miało miejsca umorzenie tych odsetek,

• spłata odsetek nie będzie stanowiła zwiększenia kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji,

• zaciągnięcie zobowiązania będzie się wiązało z prowadzeniem działalności gospodarczej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 14 ust. 3 pkt 1, art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a), pkt 15, pkt 16, pkt 18, pkt 32, pkt 33, pkt 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA