REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane z wyjątkiem odsetek od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wprost wymienionych przez ustawodawcę. Kosztami podatkowymi są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pojęcia kosztów nie należy jednak utożsamiać z wydatkami (kosztami) w sensie ekonomicznym. Koszty podatkowe obejmują bowiem nie tylko wszelkie faktyczne wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ale również takie pozycje, jak składki, opłaty, odpisy i straty. Do kosztów podatkowych zaliczane są również odsetki.

REKLAMA

Kapitalizacja odsetek

REKLAMA

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych posługuje się pojęciem skapitalizowane odsetki. Wyjaśnijmy, że kapitalizacja odsetek to ich dopisywanie do kapitału (włączenie ich do kwoty długu). Kapitalizacja odsetek polega zatem na doliczeniu kwoty naliczonych i należnych już odsetek do kwoty zobowiązania głównego.

Ustawa o PIT stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. W praktyce oznacza to, że jeżeli strony umówiły się na kapitalizację odsetek, to w momencie zwrotu pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami, w świetle ustawy o PIT, przychodem są wyłącznie otrzymane odsetki.

Odpowiednio kwestię odsetek ustawodawca uregulował po stronie kosztów. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Warto wskazać, że kapitalizacja odsetek może dotyczyć jedynie odsetek umownych traktowanych jako wynagrodzenie za korzystanie z pożyczonego kapitału, które są już wymagalne. Samo naliczenie i skapitalizowanie odsetek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Powstaje on w momencie wypłaty należności wierzycielowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną niż odsetki formą wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału jest dyskonto. Jest to w istocie metoda oprocentowania kapitału, w której skapitalizowane odsetki za cały czas trwania umowy potrącane są z góry w pełnej wysokości.

WAŻNE

Zwrot pożyczki jest neutralny podatkowo. Kosztem uzyskania przychodów z chwilą zwrotu długu stają się wyłącznie doliczone do każdej raty skapitalizowane odsetki

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że w przypadku zobowiązań, w tym również pożyczek (kredytów) ustawodawca pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie odsetki zapłacone. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT nie są kosztami podatkowymi naliczone, lecz niezapłacone odsetki od zobowiązań, w tym również pożyczek (kredytów).

Zaliczając odsetki do kosztów uzyskania przychodów, przedsiębiorca powinien oczywiście mieć na uwadze ogólne regulacje w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki bezpośrednio oraz pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem. Jeżeli zatem przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zaciągnięte zobowiązanie, od którego naliczane były odsetki, związane jest z przychodem uzyskiwanym z prowadzonej działalności gospodarczej, zapłacone odsetki będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych. Przykładowo kosztami uzyskania przychodów mogą być skapitalizowane i spłacone odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę w celu wypłaty dywidendy (por. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 15 lutego 2008 r. Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/420-9/08/MF)

Odsetki umorzone

Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się również umorzonych odsetek od zobowiązań. Umorzenie naliczonych i niezapłaconych odsetek od zobowiązań jest podatkowo obojętne ze względu na to, że odsetki stanowią przychód dopiero z chwilą ich faktycznego otrzymania (co w przypadku umorzenia nie występuje).

Umorzenie zobowiązania w postaci zwolnienia z długu reguluje art. 508 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zobowiązanie przyjmuje. Zwolnienie z długu może dotyczyć całego zobowiązania lub jego części - kwoty głównej lub odsetek.

Pożyczki na inwestycje

Jak wskazano powyżej, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odsetek naliczonych, lecz niezapłaconych oraz umorzonych. W związku z powyższym kosztem uzyskania przychodów są odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane. Wyjątek dotyczy odsetek od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 33, który wyłącza możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji. Powiększają one wartość tych inwestycji stanowiącą podstawę odpisów amortyzacyjnych.

Odsetki za zwłokę

Za koszt uzyskania przychodu mogą być także uznane odsetki za zwłokę. W tym wypadku trzeba mieć jednak na uwadze przepis art. 23 ust. 1 pkt 15, 16 oraz 18 ustawy o PIT. Zgodnie z tymi regulacjami z katalogu kosztów uzyskania przychodów zostały wyłączone następujące rodzaje odsetek za zwłokę:

odsetki od grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia,

• odsetki od kar, opłat i odszkodowań z tytułu: nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska, niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,

• odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosu- je się przepisy Ordynacji podatkowej.

WARUNKI ZALICZENIA ODSETEK DO KOSZTÓW PODATKOWYCH

Odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że:

• odsetki zostaną zapłacone,

• nie będzie miało miejsca umorzenie tych odsetek,

• spłata odsetek nie będzie stanowiła zwiększenia kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji,

• zaciągnięcie zobowiązania będzie się wiązało z prowadzeniem działalności gospodarczej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 14 ust. 3 pkt 1, art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a), pkt 15, pkt 16, pkt 18, pkt 32, pkt 33, pkt 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA