reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obniżki stóp będą możliwe w 2009 roku

Obniżki stóp będą możliwe w 2009 roku

 GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 5,8 proc., czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Czy realizowany jest scenariusz stopniowego spowolnienia?


- Spadek dynamiki PKB z 6,1 w poprzednim kwartale do 5,8 proc. w II kwartale można uznać jeszcze za łagodny. Jednak spadkowa tendencja jest nieuchronna. Stare kraje UE mocniej i dłużej odczuwać będą przejściowe spowolnienie w gospodarce USA. Załamanie się koniunktury w wielu starych krajach UE w połączeniu z mocno przewartościowanym złotym już negatywnie odbija się na polskiej gospodarce, której dynamika w IV kwartale tego roku może spaść do ok. 4 proc.

Czy coś pana niepokoi w strukturze wzrostu PKB?

- Niepokojące jest powiększanie się w stosunku do poprzedniego kwartału ujemnego wkładu eksportu do PKB. W porównaniu do innych krajów regionu (Czechy, Słowacja, Węgry) nasza gospodarka cechuje się ciągle niską zdolnością eksportową. Zwiększający się przez to deficyt handlu zagranicznego jest głównym powodem szybko rosnącego ujemnego salda na rachunku obrotów bieżących, który już w grudniu może przekroczyć 5 proc. PKB. Na skutek dotychczasowej aprecjacji złotego popyt krajowy jest w coraz większym stopniu zagospodarowywany przez import, a nie krajową wytwórczość. Widoczne jest to w spadku stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych i zahamowaniu w ostatnich miesiącach przyrostów zatrudnienia. Struktura PKB jest korzystna - od kilku kwartałów blisko trzykrotnie szybko rosną inwestycje niż konsumpcja z dochodów osobistych. Dotychczasowe wysokie tempo inwestycji sprzyja jakościowej poprawie technicznego uzbrojenia pracy, a więc tworzy dobre podstawy do przyspieszenia wydajności pracy i zahamowania wzrostu jednostkowych kosztów pracy.

To oznacza, że RPP nie będzie musiała już podnosić stóp?

- Rzeczywiste tempo wzrostu jest już niższe od potencjalnego (czyli takiego, przy którym nie występują napięcia inflacyjne), co powinno skutkować łagodzeniem presji inflacyjnej i powstaniem warunków do stabilizacji stóp procentowych, a w przyszłym roku nawet ich obniżki. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że po dokonanych ośmiu kolejnych podwyżkach stóp procentowych, a przede wszystkim w rezultacie szybkiej - w minionych 12 miesiącach - aprecjacji złotego indeks restrykcyjności polityki pieniężnej (MCI) ukształtował się na bardzo wysokim, najwyższym w regionie, poziomie.

Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej

Rozmawiał Mirek Kuk

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama