REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżki stóp będą możliwe w 2009 roku

Mirek Kuk

REKLAMA

 GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 5,8 proc., czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Czy realizowany jest scenariusz stopniowego spowolnienia?

- Spadek dynamiki PKB z 6,1 w poprzednim kwartale do 5,8 proc. w II kwartale można uznać jeszcze za łagodny. Jednak spadkowa tendencja jest nieuchronna. Stare kraje UE mocniej i dłużej odczuwać będą przejściowe spowolnienie w gospodarce USA. Załamanie się koniunktury w wielu starych krajach UE w połączeniu z mocno przewartościowanym złotym już negatywnie odbija się na polskiej gospodarce, której dynamika w IV kwartale tego roku może spaść do ok. 4 proc.

REKLAMA

Czy coś pana niepokoi w strukturze wzrostu PKB?

- Niepokojące jest powiększanie się w stosunku do poprzedniego kwartału ujemnego wkładu eksportu do PKB. W porównaniu do innych krajów regionu (Czechy, Słowacja, Węgry) nasza gospodarka cechuje się ciągle niską zdolnością eksportową. Zwiększający się przez to deficyt handlu zagranicznego jest głównym powodem szybko rosnącego ujemnego salda na rachunku obrotów bieżących, który już w grudniu może przekroczyć 5 proc. PKB. Na skutek dotychczasowej aprecjacji złotego popyt krajowy jest w coraz większym stopniu zagospodarowywany przez import, a nie krajową wytwórczość. Widoczne jest to w spadku stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych i zahamowaniu w ostatnich miesiącach przyrostów zatrudnienia. Struktura PKB jest korzystna - od kilku kwartałów blisko trzykrotnie szybko rosną inwestycje niż konsumpcja z dochodów osobistych. Dotychczasowe wysokie tempo inwestycji sprzyja jakościowej poprawie technicznego uzbrojenia pracy, a więc tworzy dobre podstawy do przyspieszenia wydajności pracy i zahamowania wzrostu jednostkowych kosztów pracy.

To oznacza, że RPP nie będzie musiała już podnosić stóp?

- Rzeczywiste tempo wzrostu jest już niższe od potencjalnego (czyli takiego, przy którym nie występują napięcia inflacyjne), co powinno skutkować łagodzeniem presji inflacyjnej i powstaniem warunków do stabilizacji stóp procentowych, a w przyszłym roku nawet ich obniżki. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że po dokonanych ośmiu kolejnych podwyżkach stóp procentowych, a przede wszystkim w rezultacie szybkiej - w minionych 12 miesiącach - aprecjacji złotego indeks restrykcyjności polityki pieniężnej (MCI) ukształtował się na bardzo wysokim, najwyższym w regionie, poziomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanisław Nieckarz, członek Rady Polityki Pieniężnej

Rozmawiał Mirek Kuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA