REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prokuratorzy łatwiej dotrą do firmowych rachunków

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

Banki będą musiały udzielać prokuraturze i sądom informacji o kontach przedsiębiorców, którzy są podejrzewani o popełnienie przestępstwa. Tajemnica bankowa nie będzie obowiązywać już przed postawieniem zarzutów.

W Sejmie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem nowelizacji prawa bankowego. Rozszerzony zostanie katalog sytuacji, w których banki będą zwolnione z obowiązku zachowania tajemnicy chroniącej konta firmowe. Dzięki zmianom prokuratura i sądy mają w przyszłości uniknąć trudności w zakresie możliwości dowodowego wykorzystania informacji związanych z obrotem środkami finansowymi na rachunkach przedsiębiorców. Chodzi o sytuacje, w których w trakcie prowadzonego postępowania konkretnym osobom nie przedstawiono jeszcze zarzutu popełnienia przestępstwa.

REKLAMA

Prokurator zajrzy do konta

Projekt przewiduje, że prokuratura i sądy będą miały wgląd do kont firmowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Bank będzie musiał na ich żądanie udzielić informacji stanowiącej tajemnicę bankową, gdy będą one potrzebne w związku z postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w wyniku działań przedsiębiorcy.

Do noweli sceptycznie nastawiony jest Związek Banków Polskich (ZBP).

- Obawiamy się nadużywania tego prawa przez prokuratorów. Z taką złą praktyką mieliśmy już do czynienia w przeszłości. Takie rozwiązanie, jako skutek uboczny, może zwiększyć ryzyko powiększania się szarej strefy gospodarki - tłumaczy Jerzy Bańka, prezes ZBP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzeniu przepisu ograniczającego tajemnicę bankową są przeciwni także przedsiębiorcy, którzy uważają, że naruszy on ich interesy i tajemnice osobiste.

Innego zdania są autorzy projektu nowelizacji. W ich ocenie to firma, a nie jej właściciel jako osoba, jest jednostką organizacyjną prowadzącą działalność gospodarczą i mającą obroty finansowe, które stanowią część przedsiębiorstwa. Nie ma więc ani ekonomicznych, ani prawnych przeciwwskazań, żeby sięgnąć po informacje gospodarcze znajdujące się na firmowym rachunku bankowym.

Informacje stanowiące tajemnicę bankową będą udzielane przez bank bezpłatnie.

Bank powiadomi Policję

REKLAMA

Dodatkowe uprawnienia otrzymają nie tylko organy ścigania, ale i same banki. Jeśli uznają, że działalność przedsiębiorcy, który ma u nich rachunek, jest wykorzystywana do działań przestępczych, będą mogły przekazać informacje nie tylko prokuraturze, ale także Policji lub innej uprawnionej instytucji.

Policja, straż miejska i inne instytucje uprawnione do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia będą mogły uzyskiwać od banku informacje o użytkowniku pojazdu, który jest zabezpieczeniem wierzytelności w związku z czynnością bankową. W takich przypadkach bowiem w ewidencji pojazdów jako właściciel figuruje bank. Organy ścigania będą mogły bez trudu uzyskiwać informacje potrzebne do ustalenia sprawców, głównie w przypadkach kradzieży paliwa ze stacji benzynowych, sfotografowania przez fotoradar w związku z przekroczeniem prędkości czy ucieczki z miejsca kolizji drogowej.

Z tej zmiany zadowolone są banki. Obecnie bowiem nie mogły tego robić, gdyż Sąd Najwyższy stwierdził, że bank nie może udzielać Policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Trudności, jakie napotykały w związku z uchwałą SN organy ścigania usiłujące bezskutecznie ustalić sprawcę przestępstwa lub wykroczenia drogowego, były ogromne - tłumaczy Tadeusz Białek, radca prawny ze ZBP.

Dzięki zmianom banki będą mogły także bezpośrednio informować Policję o kradzieżach za pomocą kart płatniczych i kredytowych. Obecnie najpierw muszą zawiadamiać prokuraturę, a ta dopiero zleca czynności Policji.

Tajemnica bankowa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ADAM MAKOSZ, MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

OPINIE

MAREK CHMAJ

z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Łazarskiego

Umożliwienie prokuraturze wglądu do kont bankowych budzi mój sprzeciw. Jest to sprzeczne z art. 31 konstytucji, który zabrania gromadzenia informacji na temat obywatela innych niż niezbędne. Takie uprawnienia prokuratorów nie są konieczne. Należy przypomnieć, że konta przedsiębiorców mogą być udostępnione w postępowaniu przygotowawczym, jeżeli wyrazi na to zgodę sąd. Dopuszczanie do kont dodatkowego podmiotu, jakim jest prokuratura, jest zbyt daleko idące. Prokuratura nie może mieć prawa dostępu do informacji o finansach obywateli i do jakiejkolwiek ich kontroli. Obecny system zapewnia odpowiednią kontrolę, natomiast system proponowany oznacza wszechwładzę prokuratury.

JAN LIC

przedsiębiorca i pracownik naukowy Akademii Ekonomicznej w Krakowie

Zmiana przepisów, która pozwoli prokuratorom na dostęp do kont bankowych przedsiębiorców, to forma dodatkowego nadzoru nad obywatelami. Jeżeli prokurator podejrzewa, że przedsiębiorca łamie prawo, to powinien móc sprawdzić taką osobę. Wpłynie to na sprawność i szybkość działania, zwłaszcza w przypadku walki z przestępczością zorganizowaną, która korzysta z ociężałości biurokratycznej i innych możliwości spowalniających działanie wymiaru sprawiedliwości. Choć nadużycia prokuratorów są możliwe, jest jednak nadzór nad prokuraturą. Dlatego niewłaściwe wykorzystywanie informacji zdobytych przez dostęp do kont raczej nie powinno mieć miejsca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA