REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak aplikacji uniemożliwia przesyłanie e-formularzy

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Firmy, biura księgowe i doradcy nie mogą przesyłać e-deklaracji ze swoich programów księgowych. Nie można przesyłać deklaracji za pomocą programów, bo producenci nie przygotowali odpowiednich aplikacji. Pośrednio jest to wina Ministerstwa Finansów, które wprowadziło możliwość testowania programów dopiero od lipca.

Producenci oprogramowania zupełnie ignorują pytania użytkowników programów finansowo-księgowych dotyczące przygotowania aplikacji do wysyłania e-deklaracji - wynika z informacji od czytelników Gazety Prawnej. Zwracają oni uwagę, że producenci wprowadzają możliwość generowania nieprzydatnego pliku xml z deklaracją, ale nie ma aplikacji, która pozwalałaby skutecznie wysłać taką e-deklarację. Obecnie tylko jedna firma wdrożyła do swojego systemu taką aplikację, kilka następnych pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami, a klienci korzystający z oprogramowania księgowego zdani są na interaktywne formularze, których wypełnienie jest czasochłonne i uciążliwe. To powoduje, że z e-deklaracji korzysta poniżej 3 tys. osób. Winni całej sytuacji są nie tylko producenci oprogramowania, ale również Ministerstwo Finansów, które dopiero w lipcu opublikowało tzw. specyfikację wejścia/wyjścia, czyli bramkę, przez którą można przesyłać e-deklaracje bezpośrednio z programu księgowego.

REKLAMA

Małe zainteresowanie

REKLAMA

Na aplikacje w systemach finansowo-księgowych czekają firmy, biura rachunkowe i doradcy podatkowi. Wszyscy chcieliby w łatwy i prosty sposób przesyłać e-deklaracje podatkowe. Nie ma jednak łatwiejszego sposobu niż możliwość wygenerowania deklaracji bezpośrednio z systemu księgowego. Wystarczy ją następnie podpisać i wysłać. Potwierdzają to eksperci.

Małgorzata Napiórkowska-Kubicka, doradca podatkowy Accreo Taxand, wyjaśnia, że aplikacje są lepszym rozwiązaniem, ponieważ dane niezbędne do wypełnienia i przesłania e-deklaracji pobierane są przez dany program bezpośrednio z systemu księgowego podatnika.

- To niewątpliwie upraszcza sam proces i może wyraźnie przyczynić się do upowszechnienia tej formy rozliczeń - uważa Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Arkadiusz Kwieciński z Biura Rachunkowego Arco podkreśla, że możliwość wysyłania e-deklaracji wprost z programów księgowo-kadrowych byłaby ogromnym ułatwieniem dla doradców podatkowych i biur księgowych. Brak takiej funkcji powoduje, że wykorzystanie systemu e-Deklaracje jest znikome. Dziś korzysta z niego mniej niż 3 tys. osób na 22 miliony podatników PIT i ponad 288 tys. podatników CIT.

Opieszałość resortu

REKLAMA

System e-Deklaracje umożliwiający przesyłanie deklaracji i zeznań podatników i firm przez internet od początku cierpi na brak użytkowników. Przyczyną jest m.in. konieczność podpisania e-deklaracji kwalifikowanym e-podpisem z certyfikatem. Kolejne rozwiązania mające na celu upowszechnienie e-podpisu są odsuwane w czasie. Do jego upowszechnienia mogłyby się także przyczynić aplikacje w systemach finansowo-księgowych, które są niezbędne do przesyłania e-deklaracji bezpośrednio z programów. Firmy, które mogłyby wysłać w ten sposób e-deklarację, musiałyby kupić e-podpis. Stworzeniem aplikacji muszą jednak być zainteresowani producenci oprogramowania.

Winę za tę sytuację ponosi także resort finansów, który dopiero w lipcu tego roku udostępnił środowisko testowe oraz specyfikacje dla systemu e-deklaracje, w którym producenci oprogramowania finansowo-księgowego mogą przeprowadzać testy przed wprowadzeniem na rynek wspomnianych aplikacji.

- Opublikowana specyfikacja wejścia/wyjścia przedstawia zasady wymiany informacji pomiędzy systemem e-deklaracje, a oprogramowaniem interfejsowym przekazywania dokumentów do tego systemu - wyjaśnia Małgorzata Napiórkowska-Kubicka.

A zatem producenci dopiero od dwóch miesięcy mogą testować swoje rozwiązania.

Jak przyznaje Witold Jarzynka, dyrektor departamentu rozwoju systemów informatycznych Ministerstwa Finansów, resortowi bardzo zależy na tym, aby firmy w swoim oprogramowaniu wdrożyły aplikacje umożliwiające przesyłanie e-deklaracji. Przyznaje on, że to aplikacje, a nie formularze interaktywne, powinny być podstawowym kanałem przesyłu e-deklaracji. Ministerstwo nie ma jednak możliwości wpłynięcia na prywatne firmy, aby przygotowały aplikacje.

Jedna aplikacja

Dotychczas tylko jedna firma wdrożyła do swojego oprogramowania aplikację, która umożliwia przesyłanie e-deklaracji z systemu. Chodzi o program CDN OPT!MA firmy Comarch. Jak przyznaje Małgorzata Napiórkowska-Kubicka, program ten oferuje możliwość wysyłania bezpośrednio z systemu deklaracji VAT-7 i VAT-UE. Ekspert wymienia także inne firmy, które pracują nad aplikacjami. Firma FAKT, gdyński producent oprogramowania finansowo-księgowego, wspierającego zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami, przystąpił do ostatniego etapu prac nad wysyłaniem e-deklaracji bezpośrednio z produkowanego programu. Z kolei firma INSERT zapowiada, że w najbliższym czasie udostępni w swoich programach opcję umożliwiającą integrację z systemem e-Deklaracje. Z informacji od czytelników GP wynika jednak, że Insert planuje wdrożenie aplikacji, ale nie przy okazji najbliższej aktualizacji programu. SAGE SYMFONIA, kolejny producent, obecnie nie udostępnia takiej opcji wysłania e-deklaracji w standardzie, jednak deklaruje możliwość dostosowania konkretnej aplikacji do potrzeb użytkownika. Firma ENOVA przyznaje, że pracuje nad nowym rozwiązaniem, ale na razie nie będzie możliwości wysłania e-deklaracji bezpośrednio z programu.

Przesyłanie deklaracji drogą elektroniczną

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA