REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30-letni okres najmu umożliwi stabilne prowadzenie firmy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Okres, na który przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas określony, zostanie wydłużony do 30 lat. Dzięki temu wynajmujący łatwiej określą szacunkowe zyski z długotrwałego najmu.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Kodeks cywilny, który wniosła sejmowa Komisja Przyjazne Państwo. Przewiduje on wydłużenie do 30 lat okresu, na który przedsiębiorcy będą zawierali na czas określony umowy najmu lokali użytkowych. Teraz ten okres wynosi tylko dziesięć lat i - zdaniem autorów projektu - jest sztucznie ograniczony.

Najem zawarty na czas dłuższy niż dziesięć lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony, co ma przede wszystkim wpływ na sposób i terminy obowiązujące przy wypowiadaniu umowy najmu. Umowa zawarta na czas nieoznaczony jest więc z tego powodu mniej korzystna dla najemcy oraz dla wynajmującego niż sporządzona na czas oznaczony.

Trwała umowa

Projekt przewiduje, że umowę najmu zawartą między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem posła Janusza Palikota, przewodniczącego Komisji Przyjazne Państwo, zawarcie umowy na czas oznaczony pozwala zwiększyć trwałość stosunku najmu. Przede wszystkim strony umowy nie będą mogły wypowiedzieć jej w każdym czasie bez podania przyczyny, natomiast będą mogły z góry przewidzieć, kiedy umowa najmu może ulec rozwiązaniu. Dzięki temu będą mogli łatwiej oszacować, czy opłaca się taką umowę zawrzeć.

Zarówno dla wynajmującego i najemcy ważne jest, iż będą mogli ocenić, czy zawarcie konkretnej umowy najmu się im opłaca. Autorzy projektu twierdzą, że w budynkach, które generują dochód w oparciu o umowy najmu lokali użytkowych pewność wynajęcia powierzchni o określonej wielkości ma zasadnicze znaczenie dla ich właścicieli. Pozwala im określać szacunkowe zyski oraz ustalać, czy opłaca się w przyszłości wybudować albo zakupić kolejny obiekt.

Wypowiedzenie najmu

Tę opinię podzielają również przedsiębiorcy i adwokaci oraz radcowie prawni prowadzący obsługę prawną firm.

REKLAMA

- Przy oznaczonym czasie trwania najmu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem tylko w przypadkach, które są określone w umowie. Natomiast nie mogą tego zrobić bez powodu tylko z zachowaniem terminów umownych wskazanych w umowie najmu albo terminów ustawowych przewidzianych w kodeksie cywilnym - tłumaczy radca prawny Piotr Olczyk z kancelarii Olczyk & Kubicki.

- Pewność, że na długi okres będzie wynajęty lokal użytkowy o określonej powierzchni, ma znaczenie zarówno dla właściciela obiektu, jak i wynajmującego - potwierdza Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem, wydłużenie z 10 do 30 lat możliwości zawierania umów najmu na czas oznaczony przełoży się na poprawienie warunków prowadzenia działalności gospodarczej, tym bardziej że proponowane zmiany dotyczą tylko umów najmu zawieranych między przedsiębiorcami.

Jego zdanie podziela Bartosz Niziołek z Zakładu Fotooptycznego w Warszawie, który zwraca uwagę na koszty, jakie przedsiębiorca ponosi przy szukaniu odpowiedniego lokalu użytkowego, a potem przy jego modernizacji i przystosowaniu do potrzeb prowadzonej firmy.

- Poniesione koszty są często tak wysokie, że przedsiębiorca chce jak najdłużej wynajmować lokal. W dodatku zmieniając siedzibę firmy, traci on klientów, którzy nie chcą dojeżdżać do nowej siedziby zakładu - dodaje Bartosz Niziołek.

Zapomniano o czynszu

Projekt przewiduje obwarowanie trwałości umowy najmu nowymi warunkami, jednak nie uwzględnia takiego istotnego elementu umowy, jakim jest czynsz. Często przyczyną rozwiązania umowy jest chęć wynajęcia lokalu za wyższy czynsz lub możliwość przeniesienia firmy do lokalu tańszego. Wysokość czynszu jest więc elementem umowy, który jest ściśle uzależniony od sytuacji na rynku. Zwraca na to uwagę prof. Lech Gardocki. Jego zdaniem, konieczność zmiany wysokości czynszu stwarza często potrzebę ingerowania w treść umowy, gdy strony chcą dalej pozostawać w ustalonym stosunku prawnym. Dlatego, zdaniem profesora, w obrocie profesjonalnym o trwałości umowy przesądza interes obu stron umowy, a nie okres, na jaki zostanie zawarta.

Autorzy projektu proponują, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

Terminy wypowiedzenia najmu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA