REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30-letni okres najmu umożliwi stabilne prowadzenie firmy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Okres, na który przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas określony, zostanie wydłużony do 30 lat. Dzięki temu wynajmujący łatwiej określą szacunkowe zyski z długotrwałego najmu.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Kodeks cywilny, który wniosła sejmowa Komisja Przyjazne Państwo. Przewiduje on wydłużenie do 30 lat okresu, na który przedsiębiorcy będą zawierali na czas określony umowy najmu lokali użytkowych. Teraz ten okres wynosi tylko dziesięć lat i - zdaniem autorów projektu - jest sztucznie ograniczony.

Najem zawarty na czas dłuższy niż dziesięć lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony, co ma przede wszystkim wpływ na sposób i terminy obowiązujące przy wypowiadaniu umowy najmu. Umowa zawarta na czas nieoznaczony jest więc z tego powodu mniej korzystna dla najemcy oraz dla wynajmującego niż sporządzona na czas oznaczony.

Trwała umowa

Projekt przewiduje, że umowę najmu zawartą między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem posła Janusza Palikota, przewodniczącego Komisji Przyjazne Państwo, zawarcie umowy na czas oznaczony pozwala zwiększyć trwałość stosunku najmu. Przede wszystkim strony umowy nie będą mogły wypowiedzieć jej w każdym czasie bez podania przyczyny, natomiast będą mogły z góry przewidzieć, kiedy umowa najmu może ulec rozwiązaniu. Dzięki temu będą mogli łatwiej oszacować, czy opłaca się taką umowę zawrzeć.

Zarówno dla wynajmującego i najemcy ważne jest, iż będą mogli ocenić, czy zawarcie konkretnej umowy najmu się im opłaca. Autorzy projektu twierdzą, że w budynkach, które generują dochód w oparciu o umowy najmu lokali użytkowych pewność wynajęcia powierzchni o określonej wielkości ma zasadnicze znaczenie dla ich właścicieli. Pozwala im określać szacunkowe zyski oraz ustalać, czy opłaca się w przyszłości wybudować albo zakupić kolejny obiekt.

Wypowiedzenie najmu

Tę opinię podzielają również przedsiębiorcy i adwokaci oraz radcowie prawni prowadzący obsługę prawną firm.

REKLAMA

- Przy oznaczonym czasie trwania najmu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem tylko w przypadkach, które są określone w umowie. Natomiast nie mogą tego zrobić bez powodu tylko z zachowaniem terminów umownych wskazanych w umowie najmu albo terminów ustawowych przewidzianych w kodeksie cywilnym - tłumaczy radca prawny Piotr Olczyk z kancelarii Olczyk & Kubicki.

- Pewność, że na długi okres będzie wynajęty lokal użytkowy o określonej powierzchni, ma znaczenie zarówno dla właściciela obiektu, jak i wynajmującego - potwierdza Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem, wydłużenie z 10 do 30 lat możliwości zawierania umów najmu na czas oznaczony przełoży się na poprawienie warunków prowadzenia działalności gospodarczej, tym bardziej że proponowane zmiany dotyczą tylko umów najmu zawieranych między przedsiębiorcami.

Jego zdanie podziela Bartosz Niziołek z Zakładu Fotooptycznego w Warszawie, który zwraca uwagę na koszty, jakie przedsiębiorca ponosi przy szukaniu odpowiedniego lokalu użytkowego, a potem przy jego modernizacji i przystosowaniu do potrzeb prowadzonej firmy.

- Poniesione koszty są często tak wysokie, że przedsiębiorca chce jak najdłużej wynajmować lokal. W dodatku zmieniając siedzibę firmy, traci on klientów, którzy nie chcą dojeżdżać do nowej siedziby zakładu - dodaje Bartosz Niziołek.

Zapomniano o czynszu

Projekt przewiduje obwarowanie trwałości umowy najmu nowymi warunkami, jednak nie uwzględnia takiego istotnego elementu umowy, jakim jest czynsz. Często przyczyną rozwiązania umowy jest chęć wynajęcia lokalu za wyższy czynsz lub możliwość przeniesienia firmy do lokalu tańszego. Wysokość czynszu jest więc elementem umowy, który jest ściśle uzależniony od sytuacji na rynku. Zwraca na to uwagę prof. Lech Gardocki. Jego zdaniem, konieczność zmiany wysokości czynszu stwarza często potrzebę ingerowania w treść umowy, gdy strony chcą dalej pozostawać w ustalonym stosunku prawnym. Dlatego, zdaniem profesora, w obrocie profesjonalnym o trwałości umowy przesądza interes obu stron umowy, a nie okres, na jaki zostanie zawarta.

Autorzy projektu proponują, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

Terminy wypowiedzenia najmu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA