REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie zawsze można wystawić notę korygującą

Często zdarza się, że wystawiona już faktura zawiera błędy. Możliwe jest ich poprawienie, ale tylko według ściśle określonych zasad. Przepisy dopuszczają wystawienie faktury albo noty korygującej.

Podatnik ma 30 dni na wznowienie firmy

Zanim nastąpi wykreślenie z rejestru przedsiębiorców podmiotu, który zawiesił firmę, organ ewidencyjny lub sąd rejestrowy wezwie do złożenia wniosku o wznowienie działalności.

Dzięki płatnościom kartami przedsiębiorca może zwiększyć przychody i lojalność klientów

Klienci dokonujący transakcji kartami z reguły wykazują skłonność do nabywania większej ilości towarów. Przekłada się to na dochód punktu akceptującego. Przy tego typu płatnościach występuje także sporo usług dodatkowych.

Niemożliwe oszustwo na kasie

Nowojorscy restauratorzy oszukali fiskusa na 20 mln dol. dzięki programowi ZAPPER. W Polsce instalacja takich programów jest niemożliwa, kasy zabezpieczone są banderolą i plombą. Jakakolwiek ingerencja w kasę byłaby wykryta przez serwis lub fiskusa, co grozi wysoką karą.

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu

Nieodpłatne przekazanie usług czy towarów jest opodatkowane VAT tylko wtedy, gdy nie jest związane z prowadzoną działalnością.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę i przestój

Gdy praca zostanie wykonana wadliwie, to wynagrodzenie pracownika może zostać obniżone. Natomiast gdy pracownik nie pracował z uwagi na przestój, w niektórych przypadkach i tak otrzyma zapłatę.

Mazury dla przedsiębiorczych

W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

Generalną zasadą, we wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych, w ramach których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie jest to, że o środki UE można ubiegać się tylko na tzw. inwestycje początkowe (lub nowe inwestycje).

REKLAMA

Powstanie lista firm łamiących prawa pracowników

Zamierza pan bardziej niż dotychczas propagować działania profilaktyczne zamiast represyjnych. Czy taka zmiana wizerunku inspektora pracy nie spowoduje, że pracodawcy łamiący prawo będą czuli się bezkarni?

Będzie łatwiej o pieniądze z PFRON

Najpóźniej od listopada tego roku niepełnosprawni przedsiębiorcy będą składać jeden formularz, aby otrzymać refundację opłaconych składek ZUS.

Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

ZUS na wniosek przedsiębiorców wydaje pisemne interpretacje przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym. Nie wydaje ich natomiast w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek może dotyczyć istniejącego już stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Firmy wydadzą nawet 2 mld zł na wynajem aut

Na koniec roku firmy zajmujące się leasingiem operacyjnym mogą zarządzać 125 tys. aut firmowych. Przeciętnie 6,5 roku ma auto firmowe w Polsce; tam, gdzie leasing jest bardziej rozwinięty, to około 4,5 roku. Leasingiem operacyjnym mogą zainteresować się również instytucje rządowe, policja czy wojsko.

W Belgii można zarejestrować firmę w okienku dla przedsiębiorców

Polak, zakładając działalność gospodarczą w Belgii, musi dopełnić takich samych formalności, jak obywatel tego kraju. Działalność gospodarcza dzieli się na handlową, rzemieślniczą i przemysłową.

Kiedy nowa firma nie musi płacić zaliczek

Zamierzam założyć działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, iż przepisy dopuszczają możliwość niepłacenia przez cały rok zaliczek na podatek dochodowy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z takiego rozwiązania?

Płatnik wystawi PIT-11 tylko na prośbę podatnika

Projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada, że płatnik będzie wystawiał w trakcie roku informację PIT-11 tylko na wniosek podatnika. Ułatwi to rozliczenie i płatnikom, i podatnikom.

Kontrola inspekcji pracy - obowiązki pracodawcy

Inspektorzy pracy kontrolują pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, a także legalności zatrudnienia.

Utrudnienia dla dużych firm starających się o pomoc z UE

Duże przedsiębiorstwa liczące na pomoc finansową ze środków unijnych będą musiały przekonać urzędników, że bez wsparcia nie uda im się zrealizować inwestycji. Eksperci ostrzegają, że to oznacza utrudnienia w uzyskaniu pieniędzy.

Kredyt studencki 2008/2009

W ciągu 10 lat banki udzieliły 304,1 tys. preferencyjnych kredytów studenckich. Ciągle jednak wielu studentów nie zdaje sobie sprawy z możliwości zaciągnięcia kredytu studenckiego, w którym część odsetek pokrywa państwo.

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Mniej błędów we wnioskach o dotacje

Coraz mniej firm odpada z wyścigu po unijne dotacje z powodu drobnych błędów przy wypełnianiu wniosków. Najsłabiej radzą sobie z nimi najmniejsi przedsiębiorcy.

Firmy zapłacą wyższe odszkodowania za bezprawne zwolnienia

Pracownicy, którzy zostali bezprawnie lub bez uzasadnienia zwolnieni z pracy, będą mogli żądać od byłego pracodawcy odszkodowania cywilnego za poniesione z tego tytułu szkody.

Jakim ubezpieczeniom podlegają wspólnicy spółek

Wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej czy jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Jeśli działalność w ramach spółki stanowi dla niego jedyny tytuł do ubezpieczeń, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Pełnomocnik złoży donos na podatnika za jego zgodą

Przyznanie się do przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, tzw. czynny żal, nie jest karane. Oprócz podatnika zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego może złożyć pełnomocnik. Na zawiadomienie składane przez pełnomocnika zgodę musi wyrazić podatnik.

Czy zatrzymany zadatek podlega VAT

Jesteśmy producentem stolarki okiennej. Na podstawie umów zawieranych z klientami pobieramy zadatek w wysokości 10% wartości zamówienia. Jeden z klientów po wpłaceniu zadatku wycofał się z transakcji. Jak należy rozliczyć otrzymany zadatek?

Pijanemu pracownikowi można wymierzyć karę porządkową lub zwolnić go dyscyplinarnie

Jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki pod wpływem alkoholu, pracodawca może ukarać go jedną z kar porządkowych. Może również wypowiedzieć mu z tego powodu umowę lub zwolnić z pracy nawet bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Drobne omyłki nie wyeliminują oferty

Firmy będą mogły kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu przy mniejszych zamówieniach.

Jak pozyskać środki bez kredytu

Dla małych zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw faktoring jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania działalności. Są szanse, żeby tak samo było w Polsce.

Potrzebna jest jedna ustawa o partnerstwie

Samorządowcy obawiają się, że przeszkodą w stosowaniu przepisów nowej ustawy o PPP będą rozwiązania nowej ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi.

Po zawieszeniu wykonywania działalności przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składek

Od 20 września można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tego uprawnienia, będą zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Kupując maszynę od przedsiębiorcy, można odpowiadać za jego zobowiązania podatkowe

Kupując od przedsiębiorcy niektóre składniki majątku związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, możemy narazić się na odpowiedzialność za jego zobowiązania podatkowe. Aby tego uniknąć, warto pozyskać informacje o zaległościach podatkowych sprzedającego.

Informacja o walnym zgromadzeniu w internecie zamiast w Monitorze

Strony internetowe spółek zastąpią Monitor Sądowy i Gospodarczy, wzmocnieniu ulegnie też pozycja prawna rad nadzorczych i akcjonariuszy mniejszościowych.

Firmom opłaca się utrudniać kontrole inspektorów

Prokuratura wnosi akty oskarżenia przeciw firmom tylko w 10 proc. spraw skierowanych do niej przez inspektorów pracy. Sądy orzekają niskie kary, choć górna granica sankcji to trzy lata pozbawienia wolności. Pracodawcy czują się bezkarni, bo ignorowanie wezwań inspektorów pracy nie jest przestępstwem.

Nocna podróż skróci czas pracy kierowców

Jeśli kierowcy będą pracować zaledwie kilka minut między godz. 21 a 7 rano, ich czas pracy nie będzie mógł przekraczać 10 godzin w ciągu doby.

Niższa dynamika sprzedaży detalicznej, PKB może spaść poniżej 5 proc.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła tylko o 7,7 proc., znacznie poniżej oczekiwań. Wzrost PKB w II połowie 2008 r. może być niższy niż 5 proc. - ostrzegają ekonomiści.

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii

Rynek hiszpański jest rynkiem dostępnym i przyjaznym dla polskich inwestorów. Charakteryzują go stosunkowo niskie koszty inwestycji, niższe niż na przykład w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji2. Istotne znaczenie mają też podobieństwa łączące oba kraje i narody, które ułatwiają wzajemne zrozumienie i współpracę.

Informacja nie tylko na opakowaniu

Informacje o firmie i adresie przedsiębiorcy mogą być dostarczane konsumentowi w inny sposób niż przez zamieszczenie na etykiecie, instrukcji lub opakowaniu towaru.

Firma wypożyczy pracownika nawet na półtora roku

Posłowie zamierzają zliberalizować zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Proponują, aby pracodawcy, którzy dokonali zwolnień grupowych, mogli wypożyczać pracowników z agencji. Ponadto pracownicy tymczasowi będą mogli pracować u pracodawców do 18 miesięcy.

Kolejne dotacje dla firm będą dostępne w styczniu

Resort rozwoju regionalnego opublikował harmonogram konkursów na dotacje dla firm w przyszłym roku.

Dotacje na założenie firmy bez podatku

Ministerstwo Finansów pracuje nad zwolnieniem z podatku dochodowego unijnych dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej w programie Kapitał Ludzki.

Jakie obowiązki podatkowe mają prowadzący małe winnice

Podatnik, który chce zająć się produkcją wina w ilości ponad 1000 hl rocznie, będzie musiał wystąpić o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Rząd chce ograniczyć odliczanie VAT

Rząd: podatnik korygujący fakturę musi mieć potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta. Wymóg taki jest niezgodny z prawem wspólnotowym, co potwierdziły sądy. Aby odliczyć VAT, podatnik będzie musiał uzyskać korzystny wyrok sądu.

Można podpisać dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem

Pracownik podpisał umowę o pracę, jednak w dniu, w którym miał rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków, nie stawił się w zakładzie pracy. Co w tej sytuacji powinien zrobić pracodawca?

Zaciągamy zbyt drogie kredyty mieszkaniowe

Według analizy firmy Expandera, przeciętny kredyt na cele mieszkaniowe zaciągnięty w czerwcu miał o 138 zł wyższą ratę miesięczną od najlepszych ofert na rynku. W całym okresie kredytowania, klient przepłaci prawie 50 tys. zł.

Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Przy konwersji dopłat na kapitał zakładowy fiskus twierdzi, że transakcja ta wiązać się może z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazuje, że co czwarty przedsiębiorca zamierza w IV kwartale tego roku zatrudnić nowe osoby. Z czego wynika taki optymizm?

Czy kasę fiskalną należy wykazać w remanencie likwidacyjnym i opodatkować VAT

Podatnik kupił kasę fiskalną w 1997 r. Skorzystał z przysługującej mu ulgi z tytułu nabycia kasy oraz z prawa odliczenia podatku naliczonego przy jej zakupie. W grudniu 2007 r. zakończył działalność. Podatnicy, którzy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania dokonali likwidacji działalności, mają obowiązek zwrotu odliczonej ulgi. Podatnik używał kasy powyżej 3 lat, ulgi więc nie zwraca. Moje pytanie: czy ma obowiązek opodatkowania kasy w remanencie likwidacyjnym i zwrotu podatku naliczonego, mimo że użytkował kasę ponad 3 lata?

Transakcje spółek z ograniczoną odpowiedzialnością narażone na nieważność

Regulacje kodeksu spółek handlowych poświęcone funkcjonowaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zawierają liczne przepisy, które mają chronić interesy wspólników. Najczęstszą konstrukcją tego rodzaju jest konieczność uzyskiwania przez zarząd zgody zgromadzenia wspólników na istotne dla bytu spółki czynności.

Firma otrzyma unijną pomoc

Firmy dzięki pieniądzom unijnym na szkolenia będą mogły podnosić kwalifikacje swoich pracowników.

Będą punkty za współpracę z uczelniami wyższymi

Znikną budzące kontrowersje wśród firm kryteria oceny inwestycji, decydujące o przyznawaniu unijnych dotacji w programie Innowacyjna Gospodarka - dowiedziała się GP.

Koniec bezkarności wykonawców robót budowlanych

Projektant, inwestor lub wykonawca robót budowlanych będzie mógł trafić nawet na dwa lata do więzienia za wykonanie prac niezgodnie z przepisami lub normami technicznymi - zakłada nowelizacja prawa budowlanego. Postępowanie dyscyplinarne będzie mogło być wszczęte w ciągu trzech lat od chwili popełnienia wykroczenia.

REKLAMA