REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Duże firmy spożywcze dostaną dotacje z UE

Od 2009 roku firmy spożywcze skorzystają ze wsparcia w programie Innowacyjna Gospodarka. Pomoc będzie dla firm mających roczny dochód przynajmniej 200 mln euro. Przedsiębiorca może liczyć na dotację refinansującą nawet połowę inwestycji.

Nowelizacja ustawy o VAT nie zlikwiduje niezgodności z dyrektywą

Niektóre znowelizowane przepisy o VAT będą naruszały prawo unijne. Dotyczy to odbioru korekty faktury i zwolnienia darowanej żywności. Nowelizacja nie obejmie przepisów dotyczących odliczeń VAT od paliwa.

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Mniej kredytów walutowych w październiku

Według analizy wniosków kredytowych złożonych w bankach przez klientów Open Finance, Polacy coraz chętniej wybierają kredyty w złotych zamiast kredytów denominowanych w walutach obcych.

REKLAMA

Karta wypukła

Karta wypukła (embosowana) – tłoczona karta kredytowa, posiada wypukłe litery i cyfry.

Na czym polega preautoryzacja

Preautoryzacja wykorzystywana jest najczęściej w hotelach i wypożyczalniach samochodów. Jej celem jest zabezpieczenie środków na koncie klienta na wypadek jego rezygnacji z usługi.

Przydatne skróty klawiaturowe

Zamiast szukać w menu nawigacyjnym określonej funkcji możesz skorzystać z wygodnych i szybkich w działaniu skrótów klawiaturowych.

Kreator transferu plików i ustawień (Windows XP)

Warto skorzystać z wbudowanej w Windows XP funkcji transferu plików i ustawień, która jest szczególnie przydatna podczas wymiany komputera lub ponownej instalacji systemu. Zabezpiecza ona ustawienia najważniejszych programów oraz narzędzi Windows XP.

REKLAMA

Wybieramy komputer PC

Komputer to obecnie podstawa każdego, nawet najprostszego biznesu. Narzędzie to ma za zadanie ułatwiać nam życie i bez wątpienia sprawdza się w tej roli znakomicie. Jaki komputer zatem wybrać do naszej firmy? Kupić jeden z gotowych modeli Apple lub Della, czy może samemu skomponować parametry "składaka". Nowości na rynku sprzętowym pojawiają się tak szybko, że nawet zainteresowani użytkownicy często nie wiedzą jakie są obecne standardy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże zagubionym w podjęciu decyzji o zakupie.

Podział twardego dysku na partycje i formatowanie

Zakup nowego dysku twardego wymaga odpowiedniego przygotowania, zanim będziesz mógł zainstalować na nim system operacyjny i rozpocząć normalną pracę. Proces przygotowawczy składa się z dwóch podstawowych etapów: podziału nowego napędu na kilka mniejszych, niezależnych fragmentów, czyli partycjonowanie oraz ich formatowanie.

Programy na start

Właśnie kupiłeś komputer i zastanawiasz się, jakie oprogramowanie warto mieć na początek? Polecamy zestawienie aplikacji, dzięki którym Twój komputer stanie się twierdzą nie do zdobycia i nabierze obrotów.  

Jak wyłączyć wszystkie dźwięki (Windows XP)

Po instalacji systemu operacyjnego Windows domyślnie włączony jest zestaw efektów dźwiękowych towarzyszących różnym działaniom użytkownika. Jeśli irytują Cię dźwięki, które wydaje komputer możesz je całkowicie wyłączyć.

Netbook - obiekt pożądania

Nowa kategoria komputerów przenośnych zdobywa uznanie użytkowników na całym świecie. Mniejsze od typowych notebooków komputery określone mianem netbooków można kupić już za około 1000 złotych. Szczególnie chwalą je sobie ludzie będący w ciągłym ruchu, potrzebujący dostępu do swoich dokumentów oraz bezprzewodowego Internetu. Dziś każdy chce mieć netbooka.  

Dodawanie wyjątku do zapory systemu Windows (Windows XP)

Jeśli program zainstalowany w systemie Windows nie może się połączyć z Internetem, jednym z powodów może być zablokowanie go przez wbudowaną Zaporę systemu Windows. Możesz ręcznie dodać taki program do listy wyjątków, którym Zapora pozwoli na połączenie.

Jak skonfigurować konto pocztowe w programie Outlook Express

Po założeniu darmowego konta pocztowego w jednym z ogólnodostępnych serwisów internetowych przychodzi pora na konfigurację klienta pocztowego w komputerze. Pokażemy Ci jak to zrobić na przykładzie programu Outlook Express.

Jak wyłączyć Automatyczne aktualizacje (Windows XP)

W szczególnych przypadkach (przykładowo w sytuacji dostępu do łącza internetowego o niskiej przepustowości) wskazane jest chwilowe wyłączenie automatycznych aktualizacji systemu Windows. Zobaczysz komunikat o potencjalnym niebezpieczeństwie, którego pojawianie się również warto wyłączyć.

Z czego zbudowany jest komputer

Jeśli zawsze chciałeś wiedzieć, co tak naprawdę znajduje się w blaszanym, szumiącym pudełku pod biurkiem, ale do tej pory nie miałeś odwagi o to zapytać, wybierz się z nami na wycieczkę po wnętrzu typowego komputera PC.

Jak korzystać z Zaplanowanych zadań (Windows XP)

Warto korzystać z wbudowanego w system Windows narzędzia Zaplanowane zadania, którego przeznaczeniem jest zautomatyzowanie codziennie powtarzanych czynności. Dzięki niemu po prostu oszczędzasz czas.

Usuwanie plików tymczasowych (Windows XP)

Codziennej pracy komputera nieodłącznie towarzyszy zjawisko powstawania tzw. plików tymczasowych, które są pozostawiane przez różne programy oraz moduły instalacyjne. Z czasem ich liczba staje się tak duża, że użytkownik zaczyna odczuwać spowolnienie komputera. Istnieje prosty sposób na to, aby pozbyć się takich 'systemowych śmieci'.

Jak defragmentować twardy dysk (Windows XP)

Podczas normalnej pracy pliki zapisywane są na twardym dysku we fragmentach i w różnych miejscach. Pokażemy Ci jak przeprowadzić defragmentację z użyciem wbudowanego w Windows narzędzia.

Kupujemy odtwarzacz MP3

Dzisiejsze odtwarzacze MP3 to wielofunkcyjne i tanie urządzenia, które nie tylko pozwalają na słuchanie muzyki, lecz również oglądanie zdjęć, filmów oraz nagrywanie notatek głosowych.  Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu sprawdź na co zwracać szczególną uwagę.

Jak przywrócić system operacyjny (Windows XP)

Jeśli po instalacji oprogramowania lub nowych sterowników komputer zachowuje się dziwnie i pojawiają się błędy, warto skorzystać z funkcji przywracania systemu. Dzięki niej przywrócisz Windows do stanu sprzed feralnej instalacji.

Jakie są warunki prowadzenia firmy w Belgii

Od momentu przystąpienia Polski do UE obywatele naszego kraju mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą w Belgii na takich samych prawach co Belgowie.

Będzie 7 dni na przygotowanie się do kontroli podatkowej

Od 1 stycznia 2009 r. podatnik będzie miał siedem dni na przygotowanie się do kontroli podatkowej.

Nieodpłatne przekazania za granicę ze stawką 0 proc.

Od 1 grudnia firma dokonująca darowizny poza terytorium Unii Europejskiej skorzysta z 0-proc. stawki VAT.

Im mniej swobody umów, tym większe koszty partnerskich inwestycji

• Czy przyjęta przez rząd ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) będzie przełomem w relacjach biznesu z podmiotami publicznymi?

Małe firmy skazane na rolę podwykonawców

Rośnie wartość rodzimego rynku zamówień udzielanych przez instytucje publiczne, w tym roku wzrost ma wynieść 10 proc. Długoterminowe kontrakty realizowane na zlecenie różnych resortów odgrywają coraz większą rolę w działalności firm. Przedsiębiorcy narzekają na błędy w dokumentacji przetargowej i brak woli urzędników do rozwiązywania problemów.

Urlop macierzyński będzie trwał nawet 45 tygodni

Rodzice obniżający swój wymiar czasu pracy będą chronieni przed zwolnieniem przez 12 miesięcy, a nie trzy lata. Ojcowie uzyskają prawo do dwóch tygodni tzw. urlopu ojcowskiego.

Czy zawieszenie działalności przerywa okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Prowadzę jednoosobową firmę usługową. Jest to moja pierwsza działalność. Korzystam z 24-miesięcznej ulgi w opłacaniu składek ZUS, tzn. opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru. Jeśli zawieszę działalność w gminie, to czy okres tego zawieszenia ZUS wliczy mi do okresu 2 lat, w którym mam prawo do ulgi? Czy zawieszenie przerwie upływ tych 24 miesięcy?

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Od czego zależy ustalenie kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zadłużone firmy nie muszą upadać

Sąd będzie mógł zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego nawet zadłużonym przedsiębiorcom, pod warunkiem że ich zadłużenie ma charakter przejściowy i jest niewielkie.

Branża LPG może stracić 61 mln zł

Ustawą o zapasach obowiązkowych paliw zajmie się prawdopodobnie Trybunał Konstytucyjny. Chce ją zaskarżyć Polska Organizacja Gazu Płynnego.

Szkolenia komputerowe

Proponujemy udział w szkoleniach komputerowych organizowanych przez grupę kapitałową INFOR.

Jak usunąć program Antivirus XP 2008

Program Antivirus XP 2008 jest przykładem oprogramowania, które podszywa się pod aplikację antywirusową, a w rzeczywistości sam jest szkodliwym oprogramowaniem. Istnieje skuteczna metoda, aby pozbyć się szkodnika z zainfekowanego komputera.

Jak zaszyfrować plik lub folder

Jeśli chcesz zabezpieczyć plik lub folder przed dostępem innych użytkowników komputera możesz je w łatwy sposób zaszyfrować za pomocą funkcji o nazwie EFS wbudowanej w Windows XP.

Ulgi dla firm przedłużone

Pomoc na restrukturyzację w formie ulg w spłacie podatków dla przedsiębiorców zostaje przedłużona do 9 października 2009 r.

Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Osoby, które chcą założyć własną firmę, mogą uzyskać z unijnych środków pomoc finansową. Pierwsze wypłaty tych środków ruszą już w przyszłym miesiącu.

Czy pracodawca powinien udzielić bankowi informacji przez telefon o wysokości zarobków pracownika

Pracownik banku zadzwonił do mnie z prośbą o potwierdzenie wysokości zarobków mojego pracownika w związku z ubieganiem się przez niego o kredyt mieszkaniowy. Czy mogę udzielić takiej informacji bankowi nie pytając o zgodę pracownika? Czy nie naruszę w ten sposób przepisów o ochronie danych osobowych?

ZUS zniechęca polskie firmy do działalności w UE

ZUS odmawia niektórym eksporterom wydawania zaświadczeń E-101, na podstawie własnej interpretacji unijnych przepisów. Prawie 200 firm eksportowych zrezygnowało od 2005 roku z prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Firmy mogą zwalniać pracowników pracujących na długoletnich kontraktach zagranicznych.

Właściciele firm inaczej będą opłacać składki do ZUS, a inaczej do NFZ

Właścicielom małych firm grozi, że będą musieli cztery razy w roku sprawdzać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo Zdrowia wciąż nie opracowało nowelizacji ustawy zdrowotnej.

Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

W grudniu 2007 r. zlikwidowałam działalność gospodarczą, którą prowadziłam od stycznia 2006 r. Byłam czynnym podatnikiem VAT od czerwca 2006 r. Teraz chciałabym wynająć lokal firmie. Co z VAT? Lokal stanowi współwłasność małżeńską. Co z limitem zwolnienia z VAT - czy należy go liczyć oddzielnie, czy na obojga małżonków?

Firmy tracą cenne dane przez fałszywy YouTube i awarie sprzętu

Jeżeli na adres firmowy lub prywatny otrzymałeś mejla z zaproszeniem do obejrzenia pliku wideo na stronie YouTube, możesz być pewien, że to działanie cyberprzestępców. Właściciele firm powinni pamiętać, że statycznie drogocenne dane firmy tracą nie w sieci, ale z powodu awarii sprzętu.

KE: PKB Polski wzrośnie w 2009 roku o 3,8 proc.

W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce osłabnie wzrost konsumpcji, zmniejszą się inwestycje, a mniejszy popyt w Europie obniży także polski eksport - prognozuje Komisja Europejska.

Czy wydatki na oddalone odwołanie są kosztem podatkowym

Prowadzę działalność gospodarczą. Startuję w przetargach. Niedawno złożyłem protest a potem odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Poniosłem w związku z tym odwołaniem wydatki m.in. na pomoc prawną. Odwołanie zostało oddalone a ja zostałem obciążony dodatkowo kosztami postępowania, które uiściłem. Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych ?

Ulga na złe długi może być groźna dla firm

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza korzystne, ale nie do końca jednoznaczne przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Już po 180 dniach będzie można korygować VAT od nieopłaconych faktur.

Jak ustalić kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia, rozpoczynając działalność w trakcie roku

Korzystałem ze zwolnienia. Złożyłem zgłoszenie aktualizacyjne i VAT-R (wybór zwolnienia) od 1 lipca 2007 r. Pierwszy dochód rozliczyłem we wrześniu (wykonanie sierpień). Limit liczyłem od lipca. W maju 2008 r. zarejestrowałem się jako podatnik VAT czynny. Według urzędu powinienem to zrobić w listopadzie, gdyż limit liczył się od września. Czy urząd ma rację?

Związki: firmy będą zwalniać, unikając składek na emerytury pomostowe

Związki zawodowe ostrzegają, że firmy będą zwalniać pracowników mających prawo do emerytur pomostowych. Będą w ten sposób ograniczać koszty prowadzenia działalności.

Ryczałtowcy powinni korzystać z ulgi na dziecko

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni mieć możliwość korzystania z ulgi na dzieci. Z takim postulatem do ministra finansów wystąpił Związek Rzemiosła Polskiego.

Firmy rozliczą tak samo kredyty walutowe i waloryzowane

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o PIT kredyty złotowe z klauzulą waloryzacyjną podatkowo będą traktowane na równi z kredytami walutowymi.

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport

Niekiedy w praktyce zdarza się, że zachodzi potrzeba przeniesienia przedsiębiorstwa i wniesienia go jako aportu do spółki. Dzieje się tak nie tylko w przypadku likwidacji firmy, ale również przy jej przekształceniu.

REKLAMA