REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jest zagrożona

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Posłowie wstrzymali prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Zdaniem rządu bez przyjęcia tych zmian od 1 stycznia zagrożona może być wypłata blisko 2 mld zł dla pracodawców osób niepełnosprawnych.

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne nie będą otrzymywać już odrębnego dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników i refundacji ich składek ZUS, lecz dofinansowanie maksymalnie 75 proc. kosztów płacy (pensji i składek). Do wprowadzenia takich zmian zobowiązuje nas rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 800/208 w sprawie tzw. wyłączeń blokowych (Dz.Urz. WE L 214).

REKLAMA

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny wstrzymała jednak prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych, który miał dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia KE.

REKLAMA

Będą kontynuowane po przedstawieniu posłom ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych, która ma wskazać, czy wszystkie proponowane przez rząd zmiany w ustawie o rehabilitacji rzeczywiście wynikają z konieczności implementacji prawa unijnego. Resort pracy ma jednocześnie poinformować posłów o działaniach, jakie podejmował w celu wydłużenia terminu, w jakim Polska musi dostosować krajowe przepisy do prawa UE.

- Rządowi zależy na szybkim uchwaleniu tej ustawy, więc sądzę, że dalsze prace nad ustawą ruszą już w przyszłym tygodniu - mówi Stanisław Szwed, poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Podkreśla, że projekt może negatywnie wpłynąć na krajowy system pomocy niepełnosprawnych i doprowadzić do redukcji ich zatrudnienia, więc posłowie muszą dokładnie wiedzieć, do czego zobowiązuje nas rozporządzenie nr 800/2008.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Jarosława Dudy, wiceministra pracy i polityki społecznej, nieuchwalenie do końca roku nowelizacji może oznaczać, że od 1 stycznia pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych nie będą mogli otrzymać pomocy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z planu finansowego PFRON wynika, że na dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych miał on przekazać w 2009 roku 1,99 mld zł.

- Bez wdrożenia przepisów rozporządzenia unijnego zgodę na wypłatę jakiejkolwiek pomocy musiałaby wydać KE. A to jest w praktyce niemożliwe - mówi Piotr Pełka z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli natomiast pomoc byłaby wypłacana na obecnie obowiązujących zasadach, UE mogłaby zażądać od pracodawców zwrotu nienależnie pobranej pomocy publicznej. Podobnie tak jak w przypadku polskich stoczni.

Do momentu przerwania prac nad projektem posłom udało się przegłosować niektóre zmiany proponowane przez podkomisję ds. rozpatrzenia nowelizacji. Komisja poparła między innymi propozycję, aby wysokość dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych zależała od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującej w roku pobierania publicznej pomocy.

Obecnie zależy ona od kwoty minimalnej płacy z poprzedniego roku. Dzięki tej zmianie dofinansowania dla pracodawców będą wyższe, bo wynagrodzenie minimalne rośnie co roku.

Pomoc publiczna na zatrudnienie niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA