REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja w systemie REACH do 1 grudnia

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Przedsiębiorcy działający w branży chemicznej muszą do 1 grudnia dokonać wstępnej rejestracji produktów chemicznych w unijnym systemie REACH. Substancje niezarejestrowane nie będą dopuszczone do obrotu.

Tylko do 1 grudnia 2008 r. przedsiębiorcy, którzy w jakikolwiek sposób zajmują się obrotem substancjami chemicznymi, mają czas, by dokonać wstępnej rejestracji w systemie UE dotyczącym chemikaliów - REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Obowiązek rejestracji spoczywa na firmach, które produkują bądź importują na rynek unijny chemikalia w większej ilości niż 1 tonę rocznie. Przedsiębiorcy, którzy nie zarejestrują swoich substancji do 1 grudnia, nie będą mogli produkować chemikaliów ani wprowadzać ich do obrotu. Nie oznacza to, że nie da się jednak nadrobić zaległości.

REKLAMA

Rejestracja ułatwia

REKLAMA

- Firma, która nie skorzysta z opcji rejestracji wstępnej, aby móc kontynuować działalność w zakresie substancji wprowadzonej, będzie musiała dokonać jej rejestracji właściwej od razu po 1 grudnia 2008 r., a do czasu jej zarejestrowania substancja ta nie powinna być produkowana i wprowadzana do obrotu - tłumaczy Magdalena Połujkis, radca prawny w kancelarii Noerr Stiefenhofer Lutz.

Z rejestracją właściwą związanych jest jednak znacznie więcej obowiązków. Trzeba ponieść koszty badań substancji chemicznych i dokonać bardziej szczegółowej rejestracji, z czym związane są także opłaty administracyjne, których nie ma przy rejestracji wstępnej. Przedsiębiorców, którzy zdążą do 1 grudnia z rejestracją wstępną, obejmie okres przejściowy. Będą mogli produkować czy wprowadzać do obrotu substancje chemiczne. Ponadto w takim przypadku rejestracja właściwa będzie mogła być dokonana w późniejszym terminie - do 1 grudnia 2010 r. w przypadku wprowadzających powyżej 1 tys. ton danej substancji rocznie. Pozostali przedsiębiorcy, którzy wprowadzają mniej substancji, będą mogli dokonać rejestracji właściwej jeszcze później.

Rejestracja wstępna a właściwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas rejestracji wstępnej zgłasza się nazwę substancji, informacje o ilości wprowadzanej substancji na rynek oraz podaje nazwę firmy.

- Na tym etapie koszty bezpośrednie są praktycznie zerowe, ponieważ rejestracji dokonuje się przez internet. Są jednak koszty pośrednie związane choćby z zatrudnieniem dodatkowych pracowników - mówi Zbigniew Ślęzak, pełnomocnik zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn ds. REACH.

Nie ma jeszcze obowiązku przedstawiania wyników badań dotyczących składników chemicznych. Wymóg ten będzie przy rejestracji właściwej.

- Za miesiąc będzie wiadomo, kto na rynku UE posiada takie badania. Jeżeli jakiś przedsiębiorca już je przeprowadził, to inni będą mogli je od niego kupić. Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż samodzielne zlecenie przeprowadzenia takich badań - mówi Zbigniew Ślęzak.

Co z nowymi substancjami

Jeżeli przedsiębiorca po 1 grudnia 2008 r. zacznie stosować nową substancję, to może liczyć na odroczenie dokonania rejestracji właściwej, ale pod pewnymi warunkami.

Magdalena Połujkis tłumaczy, że w takim przypadku w terminie sześciu miesięcy od pierwszej produkcji, importu lub zastosowania substancji w ilości co najmniej jednej tony rocznie firma musi przedłożyć Europejskiej Agencji Chemikaliów stosowne informacje dotyczące danych chemikaliów.

- Taki obowiązek musi być wykonany także nie później niż na 12 miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu przejściowego - dodaje Magdalena Połujkis.

System rejestracji REACH: terminy i koszty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  REKLAMA

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  REKLAMA