reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestracja w systemie REACH do 1 grudnia

Rejestracja w systemie REACH do 1 grudnia

Przedsiębiorcy działający w branży chemicznej muszą do 1 grudnia dokonać wstępnej rejestracji produktów chemicznych w unijnym systemie REACH. Substancje niezarejestrowane nie będą dopuszczone do obrotu.

Tylko do 1 grudnia 2008 r. przedsiębiorcy, którzy w jakikolwiek sposób zajmują się obrotem substancjami chemicznymi, mają czas, by dokonać wstępnej rejestracji w systemie UE dotyczącym chemikaliów - REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Obowiązek rejestracji spoczywa na firmach, które produkują bądź importują na rynek unijny chemikalia w większej ilości niż 1 tonę rocznie. Przedsiębiorcy, którzy nie zarejestrują swoich substancji do 1 grudnia, nie będą mogli produkować chemikaliów ani wprowadzać ich do obrotu. Nie oznacza to, że nie da się jednak nadrobić zaległości.

- Firma, która nie skorzysta z opcji rejestracji wstępnej, aby móc kontynuować działalność w zakresie substancji wprowadzonej, będzie musiała dokonać jej rejestracji właściwej od razu po 1 grudnia 2008 r., a do czasu jej zarejestrowania substancja ta nie powinna być produkowana i wprowadzana do obrotu - tłumaczy Magdalena Połujkis, radca prawny w kancelarii Noerr Stiefenhofer Lutz.

Z rejestracją właściwą związanych jest jednak znacznie więcej obowiązków. Trzeba ponieść koszty badań substancji chemicznych i dokonać bardziej szczegółowej rejestracji, z czym związane są także opłaty administracyjne, których nie ma przy rejestracji wstępnej. Przedsiębiorców, którzy zdążą do 1 grudnia z rejestracją wstępną, obejmie okres przejściowy. Będą mogli produkować czy wprowadzać do obrotu substancje chemiczne. Ponadto w takim przypadku rejestracja właściwa będzie mogła być dokonana w późniejszym terminie - do 1 grudnia 2010 r. w przypadku wprowadzających powyżej 1 tys. ton danej substancji rocznie. Pozostali przedsiębiorcy, którzy wprowadzają mniej substancji, będą mogli dokonać rejestracji właściwej jeszcze później.

Podczas rejestracji wstępnej zgłasza się nazwę substancji, informacje o ilości wprowadzanej substancji na rynek oraz podaje nazwę firmy.

- Na tym etapie koszty bezpośrednie są praktycznie zerowe, ponieważ rejestracji dokonuje się przez internet. Są jednak koszty pośrednie związane choćby z zatrudnieniem dodatkowych pracowników - mówi Zbigniew Ślęzak, pełnomocnik zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn ds. REACH.

Nie ma jeszcze obowiązku przedstawiania wyników badań dotyczących składników chemicznych. Wymóg ten będzie przy rejestracji właściwej.

- Za miesiąc będzie wiadomo, kto na rynku UE posiada takie badania. Jeżeli jakiś przedsiębiorca już je przeprowadził, to inni będą mogli je od niego kupić. Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż samodzielne zlecenie przeprowadzenia takich badań - mówi Zbigniew Ślęzak.

Jeżeli przedsiębiorca po 1 grudnia 2008 r. zacznie stosować nową substancję, to może liczyć na odroczenie dokonania rejestracji właściwej, ale pod pewnymi warunkami.

Magdalena Połujkis tłumaczy, że w takim przypadku w terminie sześciu miesięcy od pierwszej produkcji, importu lub zastosowania substancji w ilości co najmniej jednej tony rocznie firma musi przedłożyć Europejskiej Agencji Chemikaliów stosowne informacje dotyczące danych chemikaliów.

- Taki obowiązek musi być wykonany także nie później niż na 12 miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu przejściowego - dodaje Magdalena Połujkis.

System rejestracji REACH: terminy i koszty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama