reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Działający na szkodę UE trafią do rejestru karnego

Działający na szkodę UE trafią do rejestru karnego

Dane podmiotów gospodarczych skazanych prawomocnie za oszustwa szkodzące interesom finansowym Wspólnot Europejskich będą gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym.


Zmiana prawa 

Krajowy Rejestr Karny będzie miał obowiązek gromadzenia danych podmiotów gospodarczych, które zostały prawomocnie skazane za oszustwo finansowe, korupcję, udział w organizacji przestępczej lub jakiekolwiek inne działanie niezgodne z prawem, szkodzące finansowym interesom Wspólnot Europejskich (WE). Taki jest cel projektu nowelizującego ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym (KRK), który przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

Projektowane przepisy przewidują, że w KRK będą gromadzone także informacje na temat osób upoważnionych do reprezentowania lub podejmowania decyzji w imieniu podmiotów gospodarczych, które dopuściły się oszustw szkodzących WE. W Rejestrze mogą znaleźć się także dane na temat osób sprawujących kontrolę nad takimi podmiotami. KRK, po wejściu w życie planowanych zmian, będzie miał obowiązek informowania ministra finansów, ministra rozwoju regionalnego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wyrokach skazujących za przestępstwo wymierzone przeciwko interesom finansowym WE. Za oszustwa wymierzone we wspólnotowe interesy finansowe należy uznać zarówno zachowania odnoszące się do dochodów, jak i do wydatków Wspólnot Europejskich. Dochodami są m.in.: cła, wpływy z VAT oraz wpłaty bezpośrednie państw członkowskich. Do wydatków zalicza się: środki przeznaczone na finansowanie wspólnej polityki rolnej, operacje strukturalne w ramach różnych funduszy, wydatki na administrację, politykę wewnętrzną oraz zagraniczną.

Zmiana ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 292) ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do prawa wspólnotowego.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama