REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia prostsza droga po pieniądze z UE

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało ułatwienia w dostępie do funduszy z UE. Zmiany w programach krajowych będą wprowadzone w najbliższych miesiącach. Resort pracuje także nad ułatwieniami w dostępie do unijnych dotacji w regionach.

Przedsiębiorcy oraz inni beneficjenci, którzy planują, że w przyszłym roku sięgną po unijne dotacje, będą mieli łatwiejszą drogę do uzyskania wsparcia. Jak dowiedziała się GP, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które nadzoruje proces wdrażania funduszy unijnych, przygotowało pakiet ułatwień dla wszystkich zainteresowanych wsparciem z UE. Dotyczy on trzech największych programów operacyjnych: Infrastruktury i Środowiska, Kapitału Ludzkiego oraz Innowacyjnej Gospodarki. Budżet tych programów to prawie 46 mld euro z Unii Europejskiej.

REKLAMA

Beneficjenci podpowiedzieli

REKLAMA

Ułatwienia są efektem akcji Proste fundusze. Od lipca resort zbierał od beneficjentów propozycje usprawnień oraz ułatwień w procedurze dystrybucji środków unijnych. Były one analizowane przez trzy zespoły, w skład których wchodzili urzędnicy oraz partnerzy społeczni.

- Propozycje zmian są już gotowe. Zostaną opublikowane, gdy zakończymy pracę nad naszymi rekomendacjami dla dotacji dla firm w regionalnych programach operacyjnych - mówi GP Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dodaje, że choć początkowo MRR planowało zająć się tylko programami krajowymi, to po licznych głosach ze strony przedsiębiorców postanowiło przygotować także pakiet zmian dla regionów. Jak podkreśla wiceminister, nie będą musiały go obowiązkowo stosować, bo będzie miał formę zaleceń i dobrego wzorca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GP dotarła do przygotowanego przez MRR pakietu. Ci, którzy spodziewali się po nim rewolucji, mogą poczuć się zawiedzeni, choć proponowane usprawnienie są liczne. Urzędnicy tłumaczą, że do rewolucji w funduszach unijnych nie mogło dojść.

- Najważniejsze zmiany, takie jak możliwość poprawiania wniosków po ich złożeniu czy instytucja promotorów, zostały już wprowadzone przed uruchomieniem pierwszych konkursów - mówi Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wdraża unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka.

Według niej chodzi o doprecyzowanie wymogów stawianych przedsiębiorcom, wyeliminowanie uciążliwych obowiązków czy też zniwelowanie różnic w dostępie do wsparcia z UE.

Zmian będzie dużo

W takim też kierunku idą propozycje przygotowane przez MRR. Ich katalog jest bardzo szeroki.

Według ekspertów, ich wprowadzenie w życie ułatwi życie przedsiębiorcom, a proponowane zmiany idą w dobrym kierunku.

REKLAMA

Jak mówi Krzysztof Herod, dyrektor krakowskiego oddziału firmy doradczej PNO Consultants, najistotniejsze dla firm są propozycje, dotyczące finansowych aspektów projektu inwestycji. Chodzi np. o możliwość sfinansowania kosztów promesy bankowej z dotacji czy wymóg posiadania całości środków na inwestycje.

Paweł Tynel z Ernst & Young, zwraca także uwagę na zmiany w kryteriach oceny projektów w programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi m.in. o zmianę definicji innowacyjności, nad którą pracuje obecnie MRR.

Eksperci pozytywnie oceniają także propozycję likwidację wielu uciążliwych dla przedsiębiorców obowiązków formalnych, takich jak stosowanie firmowych pieczątek czy podpisywanie wniosku na każdej stronie.

W przypadku programu Kapitał Ludzki zmiany koncentrują się na usprawnieniu generatora wniosków czy ujednoliceniu oceny projektów w różnych województwach.

- Są to tylko propozycje. Wszystko będzie zależało od tego, czy ministerstwu uda się je wprowadzić w życie - podkreśla Krzysztof Herod.

Pierwsze ulepszenia już są

Urzędnicy są dobrej myśli. Twierdzą, że część zmian już została wprowadzona, albo też stanie się to lada moment. Na przykład dotyczy to dostępu dużych firm spożywczych do dotacji z UE, o czym GP informowała dwa tygodnie temu.

- W przypadku Innowacyjnej Gospodarki chcemy wprowadzić zmiany przed pierwszymi konkursami w przyszłym roku - zapowiada Jarosław Pawłowski.

Dłużej ten proces potrwa w programie Kapitał Ludzki. Według Pawła Chorążego, dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w MRR, stanie się to na przełomie marca i kwietnia.

- Aby wprowadzić zmiany w życie, musimy wygasić konkursy o unijne dotacje. Zgodnie z prawem nie możemy zmieniać zasad w czasie ich trwania - tłumaczy Paweł Chorąży.

Dlatego też MRR musi poczekać aż wszystkie urzędy zakończą nabory wniosków.

Nieoficjalnie urzędnicy z MRR mówią, że bardzo liczą także na to, że urzędy marszałkowskie skorzystają z opracowywanych ułatwień. Jak mówi Marzenna Chmielewska z PKPP Lewiatan, jest to o tyle ważne, że to w regionach firmy mają największe problemy z dostęp do unijnego wsparcia.

- Pod względem procedur regiony są o około dwóch lat opóźnione w stosunku do programów krajowych - podkreśla ekspert PKPP Lewiatan.

- Będziemy pokazywać im nasze doświadczenia z wdrażania programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw czy Innowacyjna Gospodarka. Być może także urzędnicy z urzędów marszałkowskich będą mogli odbywać staż w PARP - mówi Jarosław Pawłowski.

Łatwiejszy dostęp do funduszy unijnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA