REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia prostsza droga po pieniądze z UE

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało ułatwienia w dostępie do funduszy z UE. Zmiany w programach krajowych będą wprowadzone w najbliższych miesiącach. Resort pracuje także nad ułatwieniami w dostępie do unijnych dotacji w regionach.

Przedsiębiorcy oraz inni beneficjenci, którzy planują, że w przyszłym roku sięgną po unijne dotacje, będą mieli łatwiejszą drogę do uzyskania wsparcia. Jak dowiedziała się GP, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które nadzoruje proces wdrażania funduszy unijnych, przygotowało pakiet ułatwień dla wszystkich zainteresowanych wsparciem z UE. Dotyczy on trzech największych programów operacyjnych: Infrastruktury i Środowiska, Kapitału Ludzkiego oraz Innowacyjnej Gospodarki. Budżet tych programów to prawie 46 mld euro z Unii Europejskiej.

REKLAMA

Beneficjenci podpowiedzieli

REKLAMA

Ułatwienia są efektem akcji Proste fundusze. Od lipca resort zbierał od beneficjentów propozycje usprawnień oraz ułatwień w procedurze dystrybucji środków unijnych. Były one analizowane przez trzy zespoły, w skład których wchodzili urzędnicy oraz partnerzy społeczni.

- Propozycje zmian są już gotowe. Zostaną opublikowane, gdy zakończymy pracę nad naszymi rekomendacjami dla dotacji dla firm w regionalnych programach operacyjnych - mówi GP Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dodaje, że choć początkowo MRR planowało zająć się tylko programami krajowymi, to po licznych głosach ze strony przedsiębiorców postanowiło przygotować także pakiet zmian dla regionów. Jak podkreśla wiceminister, nie będą musiały go obowiązkowo stosować, bo będzie miał formę zaleceń i dobrego wzorca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GP dotarła do przygotowanego przez MRR pakietu. Ci, którzy spodziewali się po nim rewolucji, mogą poczuć się zawiedzeni, choć proponowane usprawnienie są liczne. Urzędnicy tłumaczą, że do rewolucji w funduszach unijnych nie mogło dojść.

- Najważniejsze zmiany, takie jak możliwość poprawiania wniosków po ich złożeniu czy instytucja promotorów, zostały już wprowadzone przed uruchomieniem pierwszych konkursów - mówi Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wdraża unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka.

Według niej chodzi o doprecyzowanie wymogów stawianych przedsiębiorcom, wyeliminowanie uciążliwych obowiązków czy też zniwelowanie różnic w dostępie do wsparcia z UE.

Zmian będzie dużo

W takim też kierunku idą propozycje przygotowane przez MRR. Ich katalog jest bardzo szeroki.

Według ekspertów, ich wprowadzenie w życie ułatwi życie przedsiębiorcom, a proponowane zmiany idą w dobrym kierunku.

REKLAMA

Jak mówi Krzysztof Herod, dyrektor krakowskiego oddziału firmy doradczej PNO Consultants, najistotniejsze dla firm są propozycje, dotyczące finansowych aspektów projektu inwestycji. Chodzi np. o możliwość sfinansowania kosztów promesy bankowej z dotacji czy wymóg posiadania całości środków na inwestycje.

Paweł Tynel z Ernst & Young, zwraca także uwagę na zmiany w kryteriach oceny projektów w programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi m.in. o zmianę definicji innowacyjności, nad którą pracuje obecnie MRR.

Eksperci pozytywnie oceniają także propozycję likwidację wielu uciążliwych dla przedsiębiorców obowiązków formalnych, takich jak stosowanie firmowych pieczątek czy podpisywanie wniosku na każdej stronie.

W przypadku programu Kapitał Ludzki zmiany koncentrują się na usprawnieniu generatora wniosków czy ujednoliceniu oceny projektów w różnych województwach.

- Są to tylko propozycje. Wszystko będzie zależało od tego, czy ministerstwu uda się je wprowadzić w życie - podkreśla Krzysztof Herod.

Pierwsze ulepszenia już są

Urzędnicy są dobrej myśli. Twierdzą, że część zmian już została wprowadzona, albo też stanie się to lada moment. Na przykład dotyczy to dostępu dużych firm spożywczych do dotacji z UE, o czym GP informowała dwa tygodnie temu.

- W przypadku Innowacyjnej Gospodarki chcemy wprowadzić zmiany przed pierwszymi konkursami w przyszłym roku - zapowiada Jarosław Pawłowski.

Dłużej ten proces potrwa w programie Kapitał Ludzki. Według Pawła Chorążego, dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w MRR, stanie się to na przełomie marca i kwietnia.

- Aby wprowadzić zmiany w życie, musimy wygasić konkursy o unijne dotacje. Zgodnie z prawem nie możemy zmieniać zasad w czasie ich trwania - tłumaczy Paweł Chorąży.

Dlatego też MRR musi poczekać aż wszystkie urzędy zakończą nabory wniosków.

Nieoficjalnie urzędnicy z MRR mówią, że bardzo liczą także na to, że urzędy marszałkowskie skorzystają z opracowywanych ułatwień. Jak mówi Marzenna Chmielewska z PKPP Lewiatan, jest to o tyle ważne, że to w regionach firmy mają największe problemy z dostęp do unijnego wsparcia.

- Pod względem procedur regiony są o około dwóch lat opóźnione w stosunku do programów krajowych - podkreśla ekspert PKPP Lewiatan.

- Będziemy pokazywać im nasze doświadczenia z wdrażania programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw czy Innowacyjna Gospodarka. Być może także urzędnicy z urzędów marszałkowskich będą mogli odbywać staż w PARP - mówi Jarosław Pawłowski.

Łatwiejszy dostęp do funduszy unijnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

REKLAMA