REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negatywny wynik egzaminu z zasad bhp może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy pracownik musi przejść wstępne szkolenie bhp, a okresowe - w trakcie pozostawania w zatrudnieniu. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Pracownik jest obowiązany wziąć udział w szkoleniach oraz poddać się egzaminowi sprawdzającemu, który w przypadku szkoleń okresowych jest obowiązkowy (art. 211 pkt 1 k.p. i par. 16 rozporządzenia w sprawie szkolenia). Program szkolenia opracowuje pracodawca lub w porozumieniu z nim jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp, na podstawie programów ramowych. Musi odpowiadać rodzajowi i warunkom prac wykonywanych przez uczestników. W programie należy określić szczegółową tematykę, formę i czas trwania szkolenia dla poszczególnych grup stanowisk. Ramowe programy szkolenia stanowią zał. nr 1 do rozporządzenia. Pracodawca ma obowiązek przechowywać program, na podstawie którego było prowadzone aktualne szkolenie.

REKLAMA

Szkolenie wstępne

Przeprowadza się je w formie instruktażu ogólnego przed dopuszczeniem do wykonywania pracy. Ze względu na brak narażenia pracowników biurowych na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych szkolenie nie obejmuje instruktażu stanowiskowego. Wyjątkowo nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u tego samego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę (art. 2373 par. 2 k.p.).

Szkolenie powinno trwać minimum 3 godziny lekcyjne po 45 minut.

REKLAMA

Instruktaż ogólny przeprowadza sam pracodawca, na jego zlecenie jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp, pracownik służby bhp lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracownik wyznaczony przez pracodawcę, posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu. Odbycie szkolenia wstępnego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego. Wzór karty stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia. Ponadto organizator może wydać zaświadczenie (wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia). Kartę i odpis zaświadczenia przechowuje się w aktach osobowych, w części B.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta szkolenia wstępnego składa się z 4 części. W pierwszej i drugiej wpisuje się dane pracownika i komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony. Trzecia część dotyczy instruktażu ogólnego. Podpis pracownika stanowi potwierdzenie odbycia instruktażu i zapoznania się z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych prac. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych karty szkolenia wypełnia się tylko w trzech częściach, ponieważ czwarta część dotyczy instruktażu stanowiskowego, którego nie przechodzą ww. pracownicy.

Szkolenie okresowe

REKLAMA

Okresowe szkolenia pracowników administracyjno-biurowych należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 6 lat, a pierwsze - do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. W ramach ww. terminów, dokładną częstotliwość oraz czas trwania szkolenia ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.

Szkolenie okresowe przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Seminarium obejmuje nie mniej niż pięć godzin lekcyjnych, a kurs trwa nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych. Składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Samokształcenie kierowane odbywa się na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców. Szkolenie może być jedno albo kilkudniowe, np. dwa seminaria. Minimalny całkowity czas szkolenia okresowego pracownika biurowego wynosi 8 godzin po 45 minut.

Okresowe szkolenie bhp przeprowadza pracodawca lub na jego zlecenie jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp. Szkolenia okresowe kończą się egzaminem, który przeprowadza komisja powołana przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia okresowego jest zaświadczenie wydane przez organizatora. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp (art. 2373 par. 1 k.p.). Oznacza to zakaz dopuszczenia do pracy pracownika, który nie zdał egzaminu z bhp. Jednakże w takim wypadku należy umożliwić pracownikowi poprawę egzaminu. Natomiast, jeżeli pracownik nie będzie w stanie uzyskać pozytywnej oceny z egzaminu poprawkowego (ewentualnie z kolejnego egzaminu poprawkowego), pracodawca będzie miał prawo wypowiedzieć mu umowę o pracę.

W rozporządzeniu przewidziano możliwość zwolnienia z okresowego szkolenia bhp. Po pierwsze, ukończenie w okresie między szkoleniami okresowymi: szkolenia, dokształcania lub doskonalenia zawodowego, które uwzględnia program szkolenia okresowego wymagany dla określonego stanowiska pracy, jest równoznaczne z odbyciem szkolenia okresowego. Po drugie, z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

• przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,

• odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy (par. 15 ust. 5 rozp. bhp).

W tych sytuacjach zwolnienie z okresowego szkolenia bhp nie jest automatyczne. Decyzja o zwolnieniu ze szkolenia należy do pracodawcy lub do osoby reprezentującej pracodawcę w sprawach kadrowych.

PRZYKŁAD

OBOWIĄZEK SZKOLENIA OKRESOWEGO

Zaraz po studiach podjęłam pracę w biurze rachunkowym jako fakturzystka. Pracodawca poinformował mnie, że za tydzień mam całodniowe okresowe szkolenie bhp. Pracuję w tej firmie od trzech miesięcy i miałam już szkolenie wstępne w formie instruktażu. Czy uczestniczenie w tym szkoleniu jest rzeczywiście obowiązkowe? Obowiązek szkolenia wstępnego wynika z par. 15 ust. 4 rozporządzenia, który stanowi, że pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych musi nastąpić w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy przez pracownika na tych stanowiskach.

Ramowy program szkolenia okresowego

• Wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem: praw i obowiązków pracowników i pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiedzialności za naruszenie przepisów i zasad bhp; ochrony pracy kobiet i młodocianych; wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz świadczeń z nimi związanych; profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników.

• Postęp w zakresie oceny zagrożeń czynnikami występującymi w procesach pracy oraz w zakresie metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników

• Problemy związane z organizacją stanowisk pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe i inne urządzenia biurowe.

• Postępowanie w razie wypadków i w sytuacjach zagrożeń (np. pożaru, awarii), w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku (pkt VIII programu ramowego stanowiącego zał. nr 1 rozp. bhp).

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA