| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przekazanie części firmy nie jest opodatkowane

Przekazanie części firmy nie jest opodatkowane

W przypadku transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa przepisy ustawy o VAT nie będą miały zastosowania.

ZMIANA PRAWA

Wyłączenie z opodatkowania VAT zostanie rozszerzone w odniesieniu do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. Oznacza to odejście od istniejącego dziś ograniczenia, według którego w przypadku zbycia części firmy wyłączenie z VAT dotyczy jedynie zakładu lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans.

W praktyce warunek ten był niemożliwy do spełnienia, w szczególności w przypadku małych zakładów rzemieślniczych, co skutkowało opodatkowaniem VAT zbycia takiego zakładu. W rezultacie z VAT było wyłączone tylko zbycie całego przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wprawdzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dwukrotnie orzekł, że wyłączeniu spod opodatkowania VAT podlega także zbycie części przedsiębiorstwa (wyrok z 7 lutego 2008 r., sygn. Akt III SA/Wa 934/07, wyrok z 12 sierpnia 2009 r., sygn. Akt III SA/Wa 666/08), jednak interpretacji tej nie podzielały organy podatkowe. Problem rozwiązuje nowelizacja ustawy o VAT.

W wyniku wprowadzonych zmian przepisy tej ustawy nie będą miały zastosowania do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z nową definicją, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zmiana wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Dzięki niej przedsiębiorcy unikną opodatkowania VAT w przypadku zbycia części majątku przedsiębiorstwa, która stanowi powiązany organizacyjnie i finansowo zespół składników majątkowych, ale nie sporządza samodzielnie bilansu.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK