reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przekazanie części firmy nie jest opodatkowane

Przekazanie części firmy nie jest opodatkowane

W przypadku transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa przepisy ustawy o VAT nie będą miały zastosowania.

ZMIANA PRAWA

Wyłączenie z opodatkowania VAT zostanie rozszerzone w odniesieniu do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. Oznacza to odejście od istniejącego dziś ograniczenia, według którego w przypadku zbycia części firmy wyłączenie z VAT dotyczy jedynie zakładu lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans.

W praktyce warunek ten był niemożliwy do spełnienia, w szczególności w przypadku małych zakładów rzemieślniczych, co skutkowało opodatkowaniem VAT zbycia takiego zakładu. W rezultacie z VAT było wyłączone tylko zbycie całego przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wprawdzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dwukrotnie orzekł, że wyłączeniu spod opodatkowania VAT podlega także zbycie części przedsiębiorstwa (wyrok z 7 lutego 2008 r., sygn. Akt III SA/Wa 934/07, wyrok z 12 sierpnia 2009 r., sygn. Akt III SA/Wa 666/08), jednak interpretacji tej nie podzielały organy podatkowe. Problem rozwiązuje nowelizacja ustawy o VAT.

W wyniku wprowadzonych zmian przepisy tej ustawy nie będą miały zastosowania do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z nową definicją, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zmiana wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Dzięki niej przedsiębiorcy unikną opodatkowania VAT w przypadku zbycia części majątku przedsiębiorstwa, która stanowi powiązany organizacyjnie i finansowo zespół składników majątkowych, ale nie sporządza samodzielnie bilansu.

Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama