REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić komputer

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Komputer jak wszystko inne w domu, brudzi się i kurzy. W przeciwieństwie jednak do szafy czy stołu jego czyszczenie nie jest aż tak proste. Aby zachować bezpieczeństwo naszych danych, a naszemu sprzętowi dłuższe życie musimy okresowo czyścić PC-ta w środku. Jeśli nasz komputer stoi w mieszkaniu lub biurze całkiem długo a jeszcze nie był sprzątany najwyższy czas się za to zabrać. Wbrew pozorom do wewnątrz obudowy dostaje się mnóstwo kurzu i zanieszczyszczeń, które negatywnie wpływają na kondycje poszczególnych komponentów. Choć odkurzacz i ścierka mogą się przydać, potrzebne są nam także bardziej zaawansowane narzędzia.

Dlaczego trzeba czyścić komputer

Utrzymanie czystości we wnętrzu komputera ma kluczowe znaczenie dla jego wydajności oraz bezawaryjności. Ponieważ we wnętrzu typowego peceta stale krąży powietrze (zarówno wydmuchiwane na zewnątrz, jak i zasysane do wewnątrz), zjawisko kurzu jest praktycznie nieuniknione. Oto największe zagrożenia wynikające z nagromadzenia się kurzu pod obudową komputera:

REKLAMA

  • nadmiar kurzu na wiatrakach negatywnie wpływa na ich pracę. Osiada na łopatkach spowalniając ich szybkość, a gdy dostanie się do łożysk zaczynają one coraz głośniej pracować. W rezultacie wiatrak coraz słabiej chłodzi;
  • kurz przylegający do wentylatorów na wlotach oraz wylotach powietrza obudowy zaburza jego obieg w środku komputera i powoduje nadmierne nagrzewanie się wszystkich komponentów. Szczególną uwagę warto zwrócić na zasilacz;
  • połączenie kurzu z wilgocią może wywołać zakłócenia w pracy układów elektronicznych i doprowadzić do ich awarii;
  • kurz sam w sobie może powodować wyładowania elektrostatyczne i zakłócać pracę układów elektronicznych;

Oczywiście, kurz to nie jedyny problem. Bardzo często przed komputerem spożywamy posiłki, palimy papierosy, a na obudowie lub monitorze pozwalamy siadać domowym zwierzakom. Ślady naszej aktywności to okruszki na klawiaturze, tłuste plamy na monitorze, wszechobecny popiół, a także sierść naszych pupili. Do tego dochodzą różne "'wypadki przy pracy"' - wylanie kawy, herbaty lub innego napoju na klawiaturę, myszkę, lub co gorsza, na obudowę.

Co trzeba mieć do czyszczenia komputera

W wypadku tak wrażliwego sprzętu elektronicznego jak komputer, nie można sobie pozwolić na standardowe metody czyszczenia. Sprawdź, co powinieneś mieć zanim zabierzesz się za sprzątanie domowego peceta:

  • sprężone powietrze w sprayu przyda się do wydmuchania kurzu z trudno dostępnych szczelin. Zazwyczaj ma postać puszki ze specjalną rurką, która ułatwia dostęp do ciasnych przestrzeni;
  • odkurzacz stacjonarny lub przenośny może być stosowany wyłącznie do wessania większych zanieczyszczeń. Nie należy do stosować w bezpośrednim kontakcie z komponentami komputera;
  • ściereczka będzie potrzebna do wyczyszczenia obudowy, monitora oraz innych urządzeń peryferyjnych z zewnątrz;
  • patyczki (waciki) nasączone odpowiednim płynem pozwolą usunąć zanieczyszczenia, których nie będziesz w stanie zlikwidować sprężonym powietrzem;
  • woda lub alkohol przyda się do nasączenia ściereczki lub wacików;
  • pianka do czyszczenia w sprayu może być stosowana zamiast wody lub alkoholu do czyszczenia obudowy, monitora oraz innych urządzeń peryferyjnych z zewnątrz.

Chcesz wiedzieć więcej czytaj komputer.wieszjak.pl

Częstotliwość czyszczenia komputera

W zależności od środowiska, w którym stoi komputer oraz profilu użytkowników, którzy na nim pracują warto utrzymać w miarę regularny grafik czyszczenia poszczególnych komponentów z kurzu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jeśli w pobliżu palisz papierosy, a dodatkowo ma tam wstęp jakiś zwierzak, powinieneś czyścić komputer co 2-3 miesiące
  • jeśli komputer jest umieszczony w klimatyzowanym biurze, powinieneś czyścić go co 4-5 miesięcy
  • jeśli komputer jest umieszczony w biurze bez klimatyzacji i w jego pobliżu pali się papierosy, powinieneś go czyścić co 2-3 miesiące
  • jeśli komputer znajduje się w szkole i korzystają z niego nastolatki, czyść go co średnio 3 miesiące
  • jeśli z komputera szkolnego korzystają dzieci, czyść go możliwie jak najczęściej (co miesiąc, co tydzień, a czasem nawet codziennie

Najważniejsze zalecenia podczas czyszczenia

Podczas czyszczenia komputera należy przestrzegać poniższych zasad:

  • bezwzględnie odłącz od zasilania komputer przed rozpoczęciem jego czyszczenia. Warto również odłączyć wszystkie kable z tyłu obudowy;
  • możesz używać stacjonarnego odkurzacza do wsysania kurzu oraz innych zanieczyszczeń na zewnątrz komputera. W środku nie dotykaj rurą odkurzacza żadnych komponentów. Na jej końcu gromadzą się niebezpieczne ładunki elektrostatyczne. Zbierz nią tylko największe zanieczyszczenia i warstwę kurzu. Najlepiej użyj dedykowanego do tego odkurzacza przenośnego;
  • nigdy nie wkładaj do obudowy mokrych elementów, które czyściłeś. Pozwól im wyschnąć;
  • staraj się używać środki czyszczące dedykowane do komputera. Inne mogą go trwale uszkodzić;
  • jeśli używasz sprężonego powietrza, staraj się tak skierować jego strumień, aby kurz wydostał się na zewnątrz obudowy. Możesz sobie trochę pomóc, wsysając go od razu odkurzaczem;
  • jeśli możesz wymontować komponent z komputera zrób to i oczyść go na zewnątrz. W ten sposób zanieczyszczenia nie przeniosą się na inne części.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA