REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czyścić komputer

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Komputer jak wszystko inne w domu, brudzi się i kurzy. W przeciwieństwie jednak do szafy czy stołu jego czyszczenie nie jest aż tak proste. Aby zachować bezpieczeństwo naszych danych, a naszemu sprzętowi dłuższe życie musimy okresowo czyścić PC-ta w środku. Jeśli nasz komputer stoi w mieszkaniu lub biurze całkiem długo a jeszcze nie był sprzątany najwyższy czas się za to zabrać. Wbrew pozorom do wewnątrz obudowy dostaje się mnóstwo kurzu i zanieszczyszczeń, które negatywnie wpływają na kondycje poszczególnych komponentów. Choć odkurzacz i ścierka mogą się przydać, potrzebne są nam także bardziej zaawansowane narzędzia.

Dlaczego trzeba czyścić komputer

Utrzymanie czystości we wnętrzu komputera ma kluczowe znaczenie dla jego wydajności oraz bezawaryjności. Ponieważ we wnętrzu typowego peceta stale krąży powietrze (zarówno wydmuchiwane na zewnątrz, jak i zasysane do wewnątrz), zjawisko kurzu jest praktycznie nieuniknione. Oto największe zagrożenia wynikające z nagromadzenia się kurzu pod obudową komputera:

REKLAMA

  • nadmiar kurzu na wiatrakach negatywnie wpływa na ich pracę. Osiada na łopatkach spowalniając ich szybkość, a gdy dostanie się do łożysk zaczynają one coraz głośniej pracować. W rezultacie wiatrak coraz słabiej chłodzi;
  • kurz przylegający do wentylatorów na wlotach oraz wylotach powietrza obudowy zaburza jego obieg w środku komputera i powoduje nadmierne nagrzewanie się wszystkich komponentów. Szczególną uwagę warto zwrócić na zasilacz;
  • połączenie kurzu z wilgocią może wywołać zakłócenia w pracy układów elektronicznych i doprowadzić do ich awarii;
  • kurz sam w sobie może powodować wyładowania elektrostatyczne i zakłócać pracę układów elektronicznych;

Oczywiście, kurz to nie jedyny problem. Bardzo często przed komputerem spożywamy posiłki, palimy papierosy, a na obudowie lub monitorze pozwalamy siadać domowym zwierzakom. Ślady naszej aktywności to okruszki na klawiaturze, tłuste plamy na monitorze, wszechobecny popiół, a także sierść naszych pupili. Do tego dochodzą różne "'wypadki przy pracy"' - wylanie kawy, herbaty lub innego napoju na klawiaturę, myszkę, lub co gorsza, na obudowę.

Co trzeba mieć do czyszczenia komputera

W wypadku tak wrażliwego sprzętu elektronicznego jak komputer, nie można sobie pozwolić na standardowe metody czyszczenia. Sprawdź, co powinieneś mieć zanim zabierzesz się za sprzątanie domowego peceta:

  • sprężone powietrze w sprayu przyda się do wydmuchania kurzu z trudno dostępnych szczelin. Zazwyczaj ma postać puszki ze specjalną rurką, która ułatwia dostęp do ciasnych przestrzeni;
  • odkurzacz stacjonarny lub przenośny może być stosowany wyłącznie do wessania większych zanieczyszczeń. Nie należy do stosować w bezpośrednim kontakcie z komponentami komputera;
  • ściereczka będzie potrzebna do wyczyszczenia obudowy, monitora oraz innych urządzeń peryferyjnych z zewnątrz;
  • patyczki (waciki) nasączone odpowiednim płynem pozwolą usunąć zanieczyszczenia, których nie będziesz w stanie zlikwidować sprężonym powietrzem;
  • woda lub alkohol przyda się do nasączenia ściereczki lub wacików;
  • pianka do czyszczenia w sprayu może być stosowana zamiast wody lub alkoholu do czyszczenia obudowy, monitora oraz innych urządzeń peryferyjnych z zewnątrz.

Chcesz wiedzieć więcej czytaj komputer.wieszjak.pl

Częstotliwość czyszczenia komputera

W zależności od środowiska, w którym stoi komputer oraz profilu użytkowników, którzy na nim pracują warto utrzymać w miarę regularny grafik czyszczenia poszczególnych komponentów z kurzu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jeśli w pobliżu palisz papierosy, a dodatkowo ma tam wstęp jakiś zwierzak, powinieneś czyścić komputer co 2-3 miesiące
  • jeśli komputer jest umieszczony w klimatyzowanym biurze, powinieneś czyścić go co 4-5 miesięcy
  • jeśli komputer jest umieszczony w biurze bez klimatyzacji i w jego pobliżu pali się papierosy, powinieneś go czyścić co 2-3 miesiące
  • jeśli komputer znajduje się w szkole i korzystają z niego nastolatki, czyść go co średnio 3 miesiące
  • jeśli z komputera szkolnego korzystają dzieci, czyść go możliwie jak najczęściej (co miesiąc, co tydzień, a czasem nawet codziennie

Najważniejsze zalecenia podczas czyszczenia

Podczas czyszczenia komputera należy przestrzegać poniższych zasad:

  • bezwzględnie odłącz od zasilania komputer przed rozpoczęciem jego czyszczenia. Warto również odłączyć wszystkie kable z tyłu obudowy;
  • możesz używać stacjonarnego odkurzacza do wsysania kurzu oraz innych zanieczyszczeń na zewnątrz komputera. W środku nie dotykaj rurą odkurzacza żadnych komponentów. Na jej końcu gromadzą się niebezpieczne ładunki elektrostatyczne. Zbierz nią tylko największe zanieczyszczenia i warstwę kurzu. Najlepiej użyj dedykowanego do tego odkurzacza przenośnego;
  • nigdy nie wkładaj do obudowy mokrych elementów, które czyściłeś. Pozwól im wyschnąć;
  • staraj się używać środki czyszczące dedykowane do komputera. Inne mogą go trwale uszkodzić;
  • jeśli używasz sprężonego powietrza, staraj się tak skierować jego strumień, aby kurz wydostał się na zewnątrz obudowy. Możesz sobie trochę pomóc, wsysając go od razu odkurzaczem;
  • jeśli możesz wymontować komponent z komputera zrób to i oczyść go na zewnątrz. W ten sposób zanieczyszczenia nie przeniosą się na inne części.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA