| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy łatwiej uzyskają pieniądze z PFRON

Firmy łatwiej uzyskają pieniądze z PFRON

Od grudnia niepełnosprawni przedsiębiorcy będą składać jeden formularz, aby otrzymać refundację opłaconych składek ZUS.


NOWE PRAWO

Osoby niepełnosprawne prowadzące firmy będą musiały przedstawić mniej dokumentów i danych, aby uzyskać zwrot swoich składek na ubezpieczenia społeczne. Tak wynika z rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych, które podpisała minister pracy i polityki społecznej. Wejdzie ono w życie po 14. dniach od ogłoszenia.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że dwa formularze, które obecnie muszą wypełniać niepełnosprawni przedsiębiorcy (wniosek o wypłatę refundacji o symbolu Wn-U oraz miesięczna informacja m.in. o podstawach wymiaru składek o symbolu INF-U-G), zostaną zastąpione jednym formularzem o symbolu Wn-U-G. Informacje, które należy zamieścić w nowym wzorze, pokrywają się z tymi wpisywanymi do starych formularzy. W nowym wniosku niepełnosprawny będzie musiał jednak zamieścić mniej danych niż obecnie (we wniosku i informacji).

Pierwszy wniosek Wn-U-G pracodawcy będą mogli składać za listopad. Do końca tego roku mogą oni jednak składać także dotychczasowy wniosek Wn-U oraz informację INF-U-G.

Projekt przewiduje też, że niepełnosprawni przedsiębiorcy nie będą musieli także rejestrować się w PFRON na 30 dni przed złożeniem pierwszego wniosku o refundację. Będą mogli to zrobić w dniu jego złożenia. Osoba prowadząca firmę, która nie złożyła w terminie wniosku o refundację składek w okresie od stycznia do października tego roku, do końca grudnia będzie mogła ubiegać się o zwrot opłaconych składek.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK