reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Są nowe wytyczne do stosowania obniżonych stawek

Są nowe wytyczne do stosowania obniżonych stawek

1 grudnia wejdą w życie przepisy nowego rozporządzenia, które określą m.in. zwolnienia z VAT oraz możliwości stosowania obniżonych do 7, 3 i 0 proc. stawek tego podatku.


Zmiana prawa

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Duża część regulacji zawartych w nowym rozporządzeniu jest w zasadniczej części kontynuacją obecnych rozwiązań. Rozporządzenie zawiera 13 rozdziałów.

Rozdział 1 to przepisy ogólne, które określają przedmiot regulacji oraz słownik pojęć. W rozdziale 2 minister określił inny termin powstania obowiązku podatkowego, m.in. dla usług turystyki. W rozdziale 3 określono miejsce świadczenia przy świadczeniu usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego. Rozdział 4 jest kontynuacją obecnie obowiązujących uregulowań. Określa towary i usługi, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7 proc. oraz warunki stosowania tej stawki.

Przepisy zawarte w rozdziale 5 określają obniżoną do 3 proc. stawkę dla dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu trzmieli i entomofagów - wyłącznie stawonogów i nicieni. W rozdziale 6 zostały wskazane preferencje w postaci stosowania obniżonej do 0 proc. stawki podatku od towarów i usług. Rozdział 7 poświęcony jest zwolnieniom od podatku oraz szczegółowym warunkom ich stosowania. Przepisy zawarte w rozdziale 8 określają przypadki, w których zastosowanie ma inny niż określony w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT termin obniżenia kwoty podatku należnego. W rozdziale 9 określono przypadki, gdy kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy rozdziału 10 określają przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. W rozdziale 11 są warunki, sposób obliczania i poboru podatku z tytułu świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego, wykonywanych na terytorium kraju przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. W przepisach rozdziału 12 minister określił sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach wystawianych przez Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL).

Do ostatniego rozdziału rozporządzenia zostały przeniesione niektóre przepisy przejściowe i końcowe, które były przedmiotem rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Mogą one mieć jeszcze zastosowanie w odniesieniu do pojawiających się stanów faktycznych objętych regulacjami przepisów przejściowych.

EWA KONDERAK

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama