| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Obowiązek wykonania polecenia pracy w godzinach nadliczbowych doznaje w praktyce wielu ograniczeń. Czasami więc pracownik ma prawo odmówić pracy w nadgodzinach bez negatywnych dla siebie konsekwencji.


Na wstępie należy zwrócić uwagę, że przepisy kodeksu pracy określają limity godzin nadliczbowych. Limit dobowy wynika z faktu, że pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Limit roczny wynika z przepisu art. 151 par. 3 k.p. i wynosi 150 godzin. Istnieje również możliwość ustalenia innej liczby godzin nadliczbowych w ciągu roku. Takiego ustalenia można dokonać w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy albo w przypadku nieobjęcia pracodawcy układem zbiorowym lub brakiem konieczności tworzenia regulaminu pracy - w indywidualnej umowie o pracę. Uwzględniając więc przeciętną tygodniową normę czasu pracy maksymalna liczba godzin nadliczbowych w ciągu roku może wynieść 416.

Co do zasady, każda odmowa wykonania pracy w godzinach nadliczbowych traktowana będzie jako naruszenie obowiązków pracowniczych, dotyczy to zatem także przypadku, gdy praca taka jest zlecana w warunkach przekroczenia limitów dobowego lub rocznego. W konkretnej sytuacji może się jednak zdarzyć, że pracownikowi będzie przysługiwała możliwość odmowy pracy w godzinach nadliczbowych, np. wówczas, gdy praca wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej i jej wykonywanie ponad normę może zagrażać bezpieczeństwu pracownika.

O ile niedopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach nadliczbowych, a więc także umawianie się z pracownikiem, że w danym miesiącu przepracuje określoną liczbę tych godzin, aby np. dorobić sobie do wynagrodzenia zasadniczego, o tyle wydaje się możliwa, z formalnoprawnego punktu widzenia umowa, na podstawie której pracodawca i pracownik ustalą, że pracownikowi nie będzie zlecana praca w godzinach nadliczbowych. Mogłoby to dotyczyć pracy w nadgodzinach ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. Gdyby zatem pomimo takiej umowy pracodawca poleciłby pracownikowi pracę w nadgodzinach, pracownik miałby prawo odmówić. Taka umowa stron nie byłaby jednak zgodna z prawem, gdyby miała dotyczyć nadgodzin w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

PRACOWNICY, KTÓRYCH NIE MOŻNA ZATRUDNIAĆ W GODZINACH NADLICZBOWYCH

• pracownice w ciąży,

• pracownicy młodociani, a więc tacy, którzy ukończyli 16 lat, a nie ukończyli 18 roku życia,

• osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę,

• pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia - wówczas gdy polecenie pracy w nadgodzinach następuje ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy,

• pracownicy opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia (dotyczy to kobiet i mężczyzn).

DARIUSZ GAWRON-JEDLIKOWSKI

radca prawny

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 131, art. 151 par. 2 i 3, art. 178 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

• Art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »