REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

12 mln euro z UE dla firm na innowacje

12 mln euro na przedsięwzięcia innowacyjne mogą zdobyć podlaskie firmy z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego powoduje jego przerwanie

Choroba pracownika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. Część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby należy udzielić pracownikowi w późniejszym terminie.

Ponad milion Polek pracuje na własny rachunek

Ponad milion Polek pracuje na własny rachunek - wynika z danych GUS. Zdaniem ekspertów z rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, kobiety decydują się na to ze względu na nierówne szanse na rynku pracy, dla części to jedyna szansa na ucieczkę przed bezrobociem.

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem - byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zfśs. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

REKLAMA

Świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego

Każda firma, która wykonuje zadania związane z dostępem do informacji niejawnych ma obowiązek posiadania świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego.

Toksyczne zabawki: importerzy wciąż sprowadzają, celnicy wciąż zatrzymują

W 2010 r. Służba Celna w całym kraju udaremniła 38 przypadków przywozu toksycznych lub niebezpiecznych zabawek. Najczęściej zatrzymywane były: klocki, puzzle, hulajnogi, układanki, zabawki pluszowe i zabawki magnetyczne. Ostatnio celnicy w Mielcu (Podkarpackie) zatrzymali 1,5 tys. dzwonków do rowerów dziecięcych wykonanych z materiałów zawierających toksyczne substancje.

Nokia E6 z Symbianem 3 – zaawansowane urządzenie biznesowe

Wiele mówiło się o tym, że Symbian prędzej czy później odejdzie do lamusa. Jest to po części prawda, gdyż firma Nokia już wkrótce zrezygnuje z Symbiana na rzecz systemów Microsoftu, jednak ten dzień nie nadejdzie tak szybko. Pojawiły się bowiem nowe modele telefonów z najnowszą wersją Symbiana oznaczonego nazwą kodową „Anna”. Poznajmy Nokię E6 do zastosowań biznesowych.

HTC Flyer – już wkrótce w sklepach

HTC Flyer to jeden z pierwszych tabletów z Androidem, który w Europie pojawić się miał w drugim kwartale bieżącego roku. Teraz pojawiła się oficjalna informacja o tym, że na europejskie rynki produkt o nazwie Flyer wejdzie dokładnie 9 maja. Poznajmy bliżej nowe urządzenie firmy HTC.

REKLAMA

HTC Sensation – oficjalna premiera już wkrótce

Firma HTC zapowiedziała oficjalnie, że już niedługo wprowadzi na rynek nowe urządzenie o nazwie Sensation. Na temat smartfona już od kilku miesięcy krążą plotki i spekulacje w sieci, ale tym razem wszystkie informacje na jego temat są oficjalne i co najważniejsze, prawdziwe. Poznajmy bliżej HTC Sensation.

Postawa Niemiec wobec greckiego długu ze szkodą dla euro?

W dzisiejszym wywiadzie dla Bloomberga wiceminister spraw zagranicznych Niemiec potwierdził opinię, zgodnie z którą restrukturyzacja greckiego długu nie byłaby najgorszym rozwiązaniem. Jednocześnie Werner Hoyer zaznaczył, że gdyby grecki rząd wyszedł z taką propozycją, Niemcy byłyby skłonne poprzeć ten postulat.

Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Propozycja minister pracy, Jolanty Fedak, aby zwiększyć wysokość płacy minimalnej o 8 proc., może negatywnie odbić się zarówno na osobach bezrobotnych i poszukujących pracy, jak i obecnie zatrudnionych, których dochody są najmniejsze. Tak raptowna zmiana wysokości wynagrodzenia zniechęci pracodawców do tworzenia nowych stanowisk pracy oraz pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia.

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

Jakie promocje kredytów hipotecznych oferują banki?

Wiosna zawitała już do banków, a wraz z nią pojawiły się nowe oferty kredytowe. Eksperci doszli do wniosku, że w chwili obecnej prym wiodą kredyty bez prowizji, z niską marżą i zaciągnięte na 100 proc. wartości nieruchomości. Którą ofertę wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy warunkach udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia?


Ustawa nowelizująca Prawo zamówień publicznych z dnia 2 grudnia 2009 r. wprowadziła zmiany w zakresie warunków udziału w postępowaniu. Jakie nowe rozwiązania przyjął ustawodawca? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na kim spoczywa ciężar dowodu w postępowaniu o udzielenie zamówienia?

Spełnienie warunków umożliwiających wzięcie udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, w razie potrzeby udowodnić musi wykonawca. Jakie reguły rządzą ciężarem dowodu w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj.

Od czego zależy ryzyko kredytowe?

Perspektywa wprowadzenia euro w Polsce czyni bardziej ryzykownym zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ostrzegają eksperci. Zarówno wzięcie kredytu w złotym, jak i w walucie obcej, wiąże się z ryzykiem walutowym. Na czym ono polega?

Jakie są warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia?

Warunki udziału w postępowaniu odnoszą się do właściwości podmiotowej wykonawcy. Od ich spełnienia uzależniony jest udział wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Poradnik dla firm remontowo-budowlanych: prawa i obowiązki stron umowy o dzieło

Ekspert wyjaśnia jak poradzić sobie z kwestiami dotyczącymi materiału, z którego dzieło ma zostać wykonane; skutkami nierozpoczęcia prac w umówionym terminie, a także uprawnieniami zamawiającego do żądania zmiany sposobu wykonania dzieła. Firmy remontowo-budowlane w praktyce często mają do czynienia z prawami i obowiązkami stron umowy o dzieło innymi niż określone w przepisach dotyczących rękojmi.

Jak klienci oceniają konkurencyjność przedsiębiorstwa?

Dla budowy skutecznej strategii konkurencji przedsiębiorstwa podstawowa znaczenie ma prawidłowa ocena najbardziej istotnych czynników decydujących o wyborze określonej oferty przez odbiorców. Czynniki te odnoszą się zarówno do produktu (usługi), jak również do całej firmy oferującej dany produkt (usługę) oraz jej strategii (marketingowej, konkurencji, rozwoju).

Jak prowadzić kontrolę strategiczną?

Ogólnie mówiąc, kontrola strategiczna polega na określeniu czy strategia została przygotowana zgodnie ze sztuką planowania, czy została przeprowadzona z zachowaniem jakości działań oraz czy zaplanowane efekty zostały osiągnięte.

Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

W Sejmie uchwalił nowelizację ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą między innymi zasad zawieszania działalności gospodarczej. System zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej czeka mała rewolucja.

Sejm: ustawa o efektywności energetycznej przyjęta

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej, która nakłada na firmy obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

1 lipca 2011 r. ruszy CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To centralny rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych, który zastąpi prowadzone dotąd przez poszczególne gminy ewidencje. Na jakich zasadach możliwy będzie dostęp do rejestru? Przeczytaj.

Google stratne o ok. 5%

Dzisiejszy dzień jest zapowiedzią tego, w jakiej atmosferze będą upływać najbliższe 2-3 tygodnie. W tym czasie poznamy szereg wyników finansowych amerykańskich spółek za I kwartał. Nastroje inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych zmieniają się diametralnie po publikacji tych danych.

5 lat na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych

Nowelizacja  Kodeksu postępowania cywilnego zakłada ona dłuższy termin na wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych, jeśli przyczyną tego jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o KPC.

Sprzęt, a oprogramowanie do analizowania sieci – jak to działa?

Problemy z siecią zawsze są dość ciężkie do zażegnania, ale dzięki analizatorom sieci ich eliminacja jest o wiele szybsza i skuteczniejsza. Jak działają analizatory sieci? Czy w każdych warunkach spełnią swoje zadanie?

Publikacje makro zaleją rynek

Kurs EUR/USD osiągnął wczoraj minimum na poziomie 1,4365. W miarę upływu czasu euro zaczęło odrabiać straty podczas sesji w Stanach Zjednoczonych. Wieczorem eurodolar osiągnął wartość 1,4500.

Kłopoty z siecią – analizator receptą na problemy?

Zarządzanie siecią LAN, rozwiązywanie problemów oraz tworzenie wydajnej infrastruktury pod wymagające aplikacje a także szybki audyt bezpieczeństwa – nie są to proste zadania. Mimo to, mogą być prostsze jeśli skorzystamy z dobrego analizatora sieci. Na czym polega praca tego urządzenia?

Nowe podejście do licencji – niedrogo i legalnie

Oprogramowanie w firmie to niezwykle ważny składnik całego systemu IT. Bez odpowiedniego oprogramowania nawet najdroższy sprzęt jest bezużyteczny. Niestety niektóre firmy bardzo zaniedbują ten aspekt licząc na to, że nadrobią w innej dziedzinie. Jak to jest w praktyce?

Uwierzytelnianie komputerów w firmowej sieci – czy to się sprawdza?

Pisaliśmy już o zasadzie uwierzytelniania komputerów i użytkowników podłączających się do firmowej sieci. Pozwala to zwiększyć kontrolę w sieci, a co za tym idzie zwiększyć jej bezpieczeństwo. Przedstawimy po krótce podstawowe zasady uwierzytelniania komputerów w firmowej sieci.

Producenci źle oznakowują produkty spożywcze

Inspektorzy IH na zlecenie UOKiK regularnie kontrolują produkty spożywcze, sprawdzając m.in. ich jakość i oznakowanie. Ostatnie kontrole dotyczyły wyrobów czekoladowych, bakalii, suszonych owoców, masła. Jak pokazują badania IH, analizując jakość produktów kontrolerzy sygnalizują najczęściej nieprawidłowe oznakowanie produktów spożywczych.

BlackBerry Touch 9860, Torch 2 9810 i Bold Touch 9900 – oficjalna specyfikacja

Nie da się ukryć, że co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje o nowych smartfonach kanadyjskiego RIM. W Sieci pojawiły się właśnie pełne specyfikacje trzech nadchodzących smartfonów. Czy mamy do czynienia z czymś ciekawym i wartym uwagi, czy jest to kolejna kopia konkurencji w nowej obudowie?

Jak na podstawie analizy SWOT stworzyć strategię firmy?

O koncepcji SWOT często mówi się: analiza SWOT. W rzeczywistości to więcej niż sama analiza, ponieważ umożliwia także sformułowanie strategii firmy na podstawie wyników przeprowadzonej analizy.

Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Firmy decydujące się na „przesiadkę” na oprogramowanie open source chcą nie tylko oszczędzić, ale również mieć dostęp do częstych aktualizacji i możliwości dowolnej konfiguracji oprogramowania według własnych potrzeb. Wielu sceptyków jednak twierdzi, że open source to gniazdo wielu błędów, które należy naprawić na własną rękę, a to kosztuje. Czy tak jest w rzeczywistości?

Redukcja obowiązków dla firm? Nieustanna

Ministerstwo Gospodarki przygotowało propozycje zmian w obowiązkach ciążących na przedsiębiorcach. – Nie ustajemy w wysiłkach redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczania barier dla przedsiębiorców i obywateli. Chcemy, aby korzystne dla firm zmiany zostały uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu – deklaruje minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Jak już wiemy, różnice między open source a pozycjami komercyjnymi są dość znaczne. Po pierwsze open source jest o wiele tańsze (zazwyczaj nawet darmowe), ma możliwość ingerencji w kod i dokonywania zmian, możemy również liczyć na częste aktualizacje. Ale co jeszcze oferuje otwarte źródło i czy warto je stosować w firmie?

Małe firmy odkładają inwestycje

W marcu br. wzrosły kredyty i depozyty firm - podał NBP. Przedsiębiorcy nadal odkładają inwestycje i stronią od ryzyka.

PARP wyda 4 mln zł na zwiększenie innowacyjności klastrów

Na inwestycje, m.in. szkolenia i doradztwo, klaster może otrzymać z UE prawie 20 mln zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce przeznaczyć 4 mln zł na poprawę konkurencyjności i innowacyjności polskich klastrów. Realizacja tego zamierzenia potrwa 20 miesięcy. 

Nie będzie ujednolicenia podstawy CIT?

Rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozliczania kosztów podatkowych w CIT w ramach grup przedsiębiorców - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Jak powinna wyglądać ochrona sieci LAN?

Firmowa sieć bardzo często narażona jest na ataki z zewnątrz. Próba kradzieży danych, podglądanie czy zwykłe szpiegowanie to norma. Aby do tego nie dopuścić należy zabezpieczyć firmową sieć. Jak to zrobić? Czy są jakieś sprawdzone sposoby?

Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Dla wielu osób open source to świetna alternatywa dla komercyjnego oprogramowania, które można stosować w domu. Ale czy open source sprawdzi się w firmie? Okazuje się, że tak, a oszczędności jakie wygeneruje pokrywają wady tego rozwiązania. Poznajmy bliżej open source i jego wpływ na firmę.

Gołębi komentarz prezesa NBP

Pierwsza część czwartkowej sesji przyniosła osłabienie euro w relacji do dolara. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,4362, jednak w godzinach popołudniowych wspólna waluta zdołała odrobić część strat, powracając powyżej 1,4400.

Podatek węglowy ze szkodą dla gospodarki UE?

Komisja Europejska planuje wprowadzenie podatku węglowego od paliw. Pomysł ten wzbudza wątpliwości, czy gospodarka UE nie stanie się mniej konkurencyjna. Dla Polski przewidziano okres przejściowy na wdrożenie nowych przepisów.

O ile wzrosną opłaty za energię gospodarstw domowych w 2011 roku?

Pod koniec zeszłego roku media zapowiadały podwyżki opłat za energię w roku obecnym. Eksperci przypominają, że niektórzy spodziewali się nawet wzrostu kosztów rzędu kilkudziesięciu procent. O ile tak naprawdę poszły w górę nasze rachunki?

Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o zagrożeniach pojawiających się w sieciach Wi-Fi. W większości przypadków jest tak, że wszelkie problemy z bezpieczeństwem zrzuca się na sieci bezprzewodowe i ich „wrodzone” ryzyko. Gdyby jednak przyjrzeć się kontroli dostępu, stan bezpieczeństwa większości sieci przewodowych w polskich firmach jest wręcz opłakany. Czy jest inna możliwość poprawienia bezpieczeństwa w sieciach firmowych?

Jakie są skutki ogłoszenia orzeczenia KIO w procesie udzielania zamówienia?

Dotychczas Krajowa Izba Odwoławcza podczas ogłaszania orzeczenia odczytywała zarówno sentencję, także uzasadnienie. Nowelizacja z dnia 2 grudnia 2009r. wprowadziła jednak zmiany w procedurze. Jak orzekanie przebiega obecnie?

Jak działają sieci transeuropejskie?

Program Trans-European Networks (TEN), który w Polsce znany jest pod nazwą sieci transeuropejskie, został przygotowany z myślą o rozbudowie oraz modernizacji infrastruktury drogowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej w krajach członkowskich. Na mocy Traktatu z Maastricht, podjęto decyzję o stworzeniu i ciągłej rozbudowie sieci, które zwiększyłyby stopień integracji państw członkowskich.

Jak e-sklep może obniżyć koszty wysyłki?

Małe firmy prowadzące sklepy internetowe często doświadczają wysokich stawek za usługi ze strony firm kurierskich. Czy z takim problemem mogą sobie poradzić?

Acer Iconia Tab A500 – niedrogo i konkretnie

Firma Acer, znana przede wszystkim z produkcji komputerów i podzespołów, poinformowała o dacie sprzedaży oraz co równie ważne, cenie nowego tabletu Acer Iconia Tab A500. Początkowo zdradzono informacje dotyczące rynku amerykańskiego, jednak wieści zza oceanu są bardzo pozytywne – jest spora szansa na to, że urządzenie trafi do Europy i tym samem może do Polski. Ile trzeba będzie zapłacić za tablet z Androidem Honeycomb oraz co będzie oferował?

Poradnik dla firm remontowo-budowlanych - ustalenie sposobu wynagrodzenia

Osoby prowadzące firmy remontowo-budowlane najczęściej zawierają umowy o dzieło. Jest to umowa na podstawie której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W niniejszym cyklu nie będę jednak omawiał wszystkich przepisów dotyczących tejże umowy, ale skoncentruję się na tych, których stosowanie może okazać się najbardziej przydatne w momentach krytycznych, kiedy dochodzi do sporu z zamawiającym.

REKLAMA