Dystrybucja towarów – jaki ma wpływ na działanie sklepu internetowego
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od tego, co jest wizerunkiem i głównym celem każdego sklepu internetowego, czyli sprzedaż na odległość. Dystrybucja towarów do wielu klientów to bardzo skomplikowany proces logistyczny. Jak wiadomo, sprzedaż w sklepie internetowym w 99 procentach realizowana jest na odległość za pomocą poczty lub firm kurierskich. Jeśli zależy nam na dobrej opinii wśród klientów, musimy zadbać o perfekcyjną realizację zamówień.
REKLAMA
W dzisiejszych czasach klient bardzo nie lubi czekać. Jeśli będzie miał do wyboru dwa sklepy, w których realizacja zamówienia trwa 2 dni i 5 dni, z pewnością wybierze szybsze rozwiązanie nawet, jeśli będzie musiał za to dodatkowo zapłacić.
Zobacz również: Jak wprowadzić modułowe centra danych do firmy?
REKLAMA
Jeśli zależy nam na klientach z dwóch grup – cierpliwej (mogącej zaczekać kilka dni na towar) oraz tych należących do ludzi niecierpliwych (towar w przeciągu maksymalnie dwóch dni), powinniśmy zadbać o kilka typów i rodzajów dostarczenia towaru. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pomiędzy tradycyjną pocztą oraz kurierem wraz z dodatkowymi opcjami, czyli np. dostarczeniem towaru w weekend lub w określonych godzinach w ciągu dnia.
Od jakiegoś czasu klienci bardzo dużą uwagę zwracają na jakość obsługi oraz możliwości kontaktu ze sklepem. Mogłoby się wydawać, że sklep internetowy powinien pracować automatycznie – przyjęcie zamówienia, potwierdzenie, wysyłka towaru i oczekiwanie na pieniądze. Okazuje się, ze klienci bardzo szybko stali się wymagający. Oczekują oni od sklepu przyjemnej i profesjonalnej obsługi. Warto pamiętać, że jest to prawdziwy magnes na klientów i gwarancja, że do nas wrócą.
Polecamy: Jaka jest różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych?
Powinniśmy zapewnić szerokie możliwości kontaktu ze sklepem oraz możliwość zamówienia poprzez e-mail, telefon, komunikator, a nie tylko poprzez formularz sklepowy czy tradycyjną procedurę „koszyka”. Sklep internetowy powinien również zapewnić klientowi pomoc jeszcze przed zakupem. Klient bardzo często zmylony dużą ilością towarów, ma wiele pytań, na które sklep powinien rzetelnie odpowiedzieć i ewentualnie coś doradzić. Oczywiście nie można zapomnieć o intuicyjnej nawigacji w sklepie internetowym i przejrzystym layoucie, ale to już zadanie informatyków i webmasterów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.