REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany w „Bonie na innowacje” w 2011 roku?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie zmiany w „Bonie na innowacje” w 2011 roku?
Jakie zmiany w „Bonie na innowacje” w 2011 roku?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

„Bon na innowacje” od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa mogą otrzymać tutaj nawet do 15 tys. złotych unijnej dotacji. Nie czekaj już dłużej tylko aplikuj!

Pod koniec kwietnia br. ruszyła kolejna, czwarta edycja programu „Bon na innowacje”. Program ten jest skierowany do mikro- i małych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani zakupem usługi dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii. Najlepsze projekty mogą otrzymać wsparcie ze środków unijnych wynoszące nawet 15 tys. złotych. Ze środków tych mogą skorzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, których wniosek o przyznanie dotacji zostanie najlepiej oceniony w procesie naboru.

REKLAMA

Co to jest program „Bon na innowacje”?

REKLAMA

Celem programu jest zainicjowanie kontaktów mikro- lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. W ramach programu mogą być realizowane usługi dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii, świadczone przez jednostkę naukową, mające na celu np. opracowanie nowych lub udoskonalenie istniejących technologii lub wyrobów danego przedsiębiorstwa, w tym usługi doradcze świadczone przez jednostki naukowe.

Program skierowany jest do przedsiębiorców, którzy w roku złożenia wniosku oraz w ciągu 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia nie korzystali z usług żadnej jednostki naukowej w zakresie usług dotyczących wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii.

Wsparcie w ramach programu jest przeznaczone na zakup usługi dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii realizowanej przez tzw. Wykonawcę usługi. Wykonawcą usługi dofinansowanej w ramach programu może być jednostka naukowa, posiadająca siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, prowadząca w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, tzn.:
- podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni;
- jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk;
- instytuty badawcze;
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Polska Akademia Umiejętności.

Wykonawcą usługi dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii podlegającej wsparciu nie może być jednostka naukowa, z którą Beneficjent jest powiązany osobowo lub kapitałowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W celu uzyskania dofinansowania przedsiębiorstwo, po ogłoszeniu przez PARP konkursu, zgłasza wniosek o dofinansowanie usługi badawczej ze sformułowanym tematem, wskazując jako jej wykonawcę jednostkę naukową, uprzednio uzgadniając z jednostką zakres i charakter prac w ramach usługi. Należy odnotować, że w przypadku tego programu katalog wydatków kwalifikowanych pozostaje otwarty, z zastrzeżeniem, aby wydatkowane środki służyły wdrożeniu lub rozwojowi produktu lub technologii.

Jakie zmiany w programie w 2011 roku?

REKLAMA

Zmiany wprowadzone w tegorocznej edycji konkursu dotyczą nie tyle zasad przyznawania wsparcia unijnego w ramach programu, co samej procedury ubiegania się o nie. Innymi słowy wnioskodawcy mają teraz możliwość skorzystania z narzędzi, które dostępne były w innych unijnych konkursach i które w znaczny sposób upraszczały proces ubiegania się o unijną pomoc. 

Opis zasad ubiegania się o unijną pomoc w ramach tego programu szczegółowo opisuje dokument „Bon na innowacje - Wytyczne dla wnioskodawców”. Dokument ten dostępny jest na stronie internetowej organizatora konkursu, pod adresem: http://www.parp.gov.pl

W tegorocznym naborze wniosków o przyznanie dotacji obowiązują nowe zmienione zasady. Otóż dopuszczono możliwość składania wniosków o przyznanie pomocy również w formie elektronicznej, co dotychczas nie było praktykowane w ramach tego programu. Otóż teraz wszyscy przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek o przyznanie dotacji za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie http://www.parp.gov.pl, w karcie „Bon na innowacje”. Możliwość ta dotyczy tych wszystkich, którzy posiadają podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym. W przypadku jego braku aktualny pozostaje drugi sposób wnioskowania o przyznanie dotacji tj. poprzez złożenie i dostarczenie do siedziby PARP wniosku w wersji papierowej.

Wybierając pierwszy sposób aplikowania o dotację ważne jest aby w Generatorze wniosków załączyć wersję elektroniczną załączników, których wielkość nie może być większa niż 16 MB każdy tj.
- Kopia aktualnego rejestru,
- Upoważnienie – w przypadku gdy wniosek nie jest podpisany przez osobę upoważnioną zgodnie z aktualnym rejestrem,
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
- kopie sprawozdań finansowych za okres 3 ostatnich lat obrotowych.

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i wprowadzenie tej metody aplikowania o środki unijne, która jest już od dawna praktykowana w innych konkursach unijnych należy uznać za duży atut tegorocznego naboru. Rosnąca liczba przedsiębiorców posiadających podpis elektroniczny może przyczynić się do wzrostu i tak już niemałej liczby składanych aplikacji.
Przy wyborze tradycyjnego sposobu aplikowania (w przypadku przedsiębiorców nie posiadających podpisu elektronicznego), wnioskodawca powinien wypełnić i wysłać wniosek w Generatorze Wniosków, ale po tym w ciągu 7 dni kalendarzowych taki wniosek należy wydrukować i dostarczyć do PARP. Wniosek złożony po tym terminie zostanie uznany za niezłożony i nie będzie podlegał ocenie. 

Polecamy: Jakie dotacje dla młodych naukowców?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA