Kategorie

Jakie zmiany w „Bonie na innowacje” w 2011 roku?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie zmiany w „Bonie na innowacje” w 2011 roku?
Jakie zmiany w „Bonie na innowacje” w 2011 roku?
inforCMS
„Bon na innowacje” od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa mogą otrzymać tutaj nawet do 15 tys. złotych unijnej dotacji. Nie czekaj już dłużej tylko aplikuj!

Pod koniec kwietnia br. ruszyła kolejna, czwarta edycja programu „Bon na innowacje”. Program ten jest skierowany do mikro- i małych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani zakupem usługi dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii. Najlepsze projekty mogą otrzymać wsparcie ze środków unijnych wynoszące nawet 15 tys. złotych. Ze środków tych mogą skorzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, których wniosek o przyznanie dotacji zostanie najlepiej oceniony w procesie naboru.

Co to jest program „Bon na innowacje”?

Reklama

Celem programu jest zainicjowanie kontaktów mikro- lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. W ramach programu mogą być realizowane usługi dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii, świadczone przez jednostkę naukową, mające na celu np. opracowanie nowych lub udoskonalenie istniejących technologii lub wyrobów danego przedsiębiorstwa, w tym usługi doradcze świadczone przez jednostki naukowe.

Program skierowany jest do przedsiębiorców, którzy w roku złożenia wniosku oraz w ciągu 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia nie korzystali z usług żadnej jednostki naukowej w zakresie usług dotyczących wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii.

Wsparcie w ramach programu jest przeznaczone na zakup usługi dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii realizowanej przez tzw. Wykonawcę usługi. Wykonawcą usługi dofinansowanej w ramach programu może być jednostka naukowa, posiadająca siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, prowadząca w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, tzn.:
- podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni;
- jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk;
- instytuty badawcze;
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Polska Akademia Umiejętności.

Wykonawcą usługi dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii podlegającej wsparciu nie może być jednostka naukowa, z którą Beneficjent jest powiązany osobowo lub kapitałowo.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W celu uzyskania dofinansowania przedsiębiorstwo, po ogłoszeniu przez PARP konkursu, zgłasza wniosek o dofinansowanie usługi badawczej ze sformułowanym tematem, wskazując jako jej wykonawcę jednostkę naukową, uprzednio uzgadniając z jednostką zakres i charakter prac w ramach usługi. Należy odnotować, że w przypadku tego programu katalog wydatków kwalifikowanych pozostaje otwarty, z zastrzeżeniem, aby wydatkowane środki służyły wdrożeniu lub rozwojowi produktu lub technologii.

Jakie zmiany w programie w 2011 roku?

Reklama

Zmiany wprowadzone w tegorocznej edycji konkursu dotyczą nie tyle zasad przyznawania wsparcia unijnego w ramach programu, co samej procedury ubiegania się o nie. Innymi słowy wnioskodawcy mają teraz możliwość skorzystania z narzędzi, które dostępne były w innych unijnych konkursach i które w znaczny sposób upraszczały proces ubiegania się o unijną pomoc. 

Opis zasad ubiegania się o unijną pomoc w ramach tego programu szczegółowo opisuje dokument „Bon na innowacje - Wytyczne dla wnioskodawców”. Dokument ten dostępny jest na stronie internetowej organizatora konkursu, pod adresem: http://www.parp.gov.pl

W tegorocznym naborze wniosków o przyznanie dotacji obowiązują nowe zmienione zasady. Otóż dopuszczono możliwość składania wniosków o przyznanie pomocy również w formie elektronicznej, co dotychczas nie było praktykowane w ramach tego programu. Otóż teraz wszyscy przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek o przyznanie dotacji za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie http://www.parp.gov.pl, w karcie „Bon na innowacje”. Możliwość ta dotyczy tych wszystkich, którzy posiadają podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym. W przypadku jego braku aktualny pozostaje drugi sposób wnioskowania o przyznanie dotacji tj. poprzez złożenie i dostarczenie do siedziby PARP wniosku w wersji papierowej.

Wybierając pierwszy sposób aplikowania o dotację ważne jest aby w Generatorze wniosków załączyć wersję elektroniczną załączników, których wielkość nie może być większa niż 16 MB każdy tj.
- Kopia aktualnego rejestru,
- Upoważnienie – w przypadku gdy wniosek nie jest podpisany przez osobę upoważnioną zgodnie z aktualnym rejestrem,
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
- kopie sprawozdań finansowych za okres 3 ostatnich lat obrotowych.

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i wprowadzenie tej metody aplikowania o środki unijne, która jest już od dawna praktykowana w innych konkursach unijnych należy uznać za duży atut tegorocznego naboru. Rosnąca liczba przedsiębiorców posiadających podpis elektroniczny może przyczynić się do wzrostu i tak już niemałej liczby składanych aplikacji.
Przy wyborze tradycyjnego sposobu aplikowania (w przypadku przedsiębiorców nie posiadających podpisu elektronicznego), wnioskodawca powinien wypełnić i wysłać wniosek w Generatorze Wniosków, ale po tym w ciągu 7 dni kalendarzowych taki wniosek należy wydrukować i dostarczyć do PARP. Wniosek złożony po tym terminie zostanie uznany za niezłożony i nie będzie podlegał ocenie. 

Polecamy: Jakie dotacje dla młodych naukowców?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?