| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lombardy nie dostaną danych od banków?

Lombardy nie dostaną danych od banków?

Dane milionów klientów banków nie trafią do lombardów i sklepów ratalnych. Sejmowa Komisja Gospodarki zarekomendowała posłom odrzucenie części poprawek do ustawy o kredycie konsumenckim, które pod koniec kwietnia wprowadził Senat.

Przeciwko przyjęciu poprawek protestowała PKPP Lewiatan podnosząc zarzut niezgodności z celami unijnej dyrektywy, osłabiania tajemnicy bankowej, oraz zgodności z konstytucją trybu ich przyjęcia. Dziś ustawą zajmie się Sejm.

Przyjęcie poprawek, spowodowałoby, że informacje stanowiące tajemnicę bankową byłyby dostępne wszystkim podmiotom udzielającym kredytu konsumenckiego, a zatem również np. sklepom prowadzącym sprzedaż ratalną czy lombardom. A ich działalność nie jest regulowana przepisami prawa bankowego, a zatem nie byłyby one zobowiązane do przestrzegania przepisów tej ustawy. Nie zapewniłoby to należytego bezpieczeństwa tych informacji. Co więcej, istniało ryzyko powstania czarnego rynku obrotu nimi. „Proponowane poprawki pozostawały w sprzeczności z regulacjami chroniącymi tajemnicę bankową i podważały rolę banków jako instytucji zaufania publicznego" - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

Istniały też poważne wątpliwości, czy tak znaczące zmiany, ingerujące w istotę ustawy przyjętej przez Sejm, nie prowadzą w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego do ich niekonstytucyjności. Poprawki, w rzeczywistości miały charakter nowej inicjatywy ustawodawczej, która powinna stać się przedmiotem szerokich konsultacji i analiz prawnych oraz oceny skutków ekonomicznych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »