REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Facebook pomógł zarobić Europie ponad 15 mld euro

Na skutek działalności Facebooka i firm powiązanych z tym portalem społecznościowym w 2011 roku 27 państw należących do UE oraz Szwajcaria zarobiły w sumie 15,3 mld euro. Szacuje się, że udział Polski w tych zyskach wynosi ok. 200 mln euro. Efektem działalności Facebooka jest też wykreowanie 232 tys. miejsc pracy w Europie. Na popularności serwisu korzystają także dostawcy urządzeń mobilnych i usług internetowych – szacuje się, że w ubiegłym roku wartość sprzedaży sprzętu i dostaw łączy szerokopasmowych wyniosła 6,5 mld euro. Takich wyliczeń dokonała firma doradcza Deloitte w raporcie „Measuring Facebook’s Economic impact in Europe” .

Porównaj kredyt w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową

Istnieją różne sposoby na pozyskanie gotówki, a poszczególne kredyty różnią się między sobą. Z kartą kredytową skorzystamy z okresu bezodsetkowego, dzięki kredytowi w koncie odroczymy termin spłaty zobowiązania, a kredyt gotówkowy otrzymamy niemal natychmiast. Jakie wady i zalety mają poszczególne produkty kredytowe?

Pracodawcy udzielają urlopy nieprawidłowo

Tylko 48 proc. Polaków twierdzi, że udzielanie urlopów przez pracodawców następuje w pełnym wymiarze. Aż 45 proc. badanych wskazało, że ich pracodawcy przestrzegają przepisów BHP.

Aktywne wzory nowych formularzy - NIP-2, NIP-7, ZAP-3

Minister finansów określił nowe wzory formularzy NIP-2, NIP-7, ZAP-3 oraz ich załączniki, które obowiązują od 1 stycznia 2012 r. Zobacz aktywne wzory formularzy.

REKLAMA

Obowiązki przedsiębiorców w związku z ochroną środowiska - bezpłatne szkolenie Akademii PARP

Dbałość o środowisko to jeden z ważniejszych trendów życia gospodarczego, ale wszystko zależy od podejścia firmy. Problemy ochrony środowiska mogą stanowić obciążenie lub przyczyniać się do tworzenia przewagi konkurencyjnej. Jak prowadzić politykę proekologiczną w firmie, przedsiębiorcy dowiedzą się z nowego szkolenia e-learning Akademii PARP „Ekologiczny Biznes”.

Przedsiębiorca powinien otrzymać zawiadomienie o kontroli podatkowej

Przed kontrolą podatkową podatnik powinien otrzymać zawiadomienie ale są pewne wyjątki,  np. prowadzone postępowanie karne. Po otrzymaniu zawiadomienia trzeba się liczyć z tym,  że kontrolujący odwiedzą firmę nie wcześniej niż 7. dnia i nie później niż 30. dnia od otrzymania zawiadomienia, a gdy przyjdą okażą upoważnienie i legitymację służbową.

Propozycje zmian w czasie pracy

7 lutego 2012 r. w siedzibie Pracodawców RP odbyła się debata „Problemy ze stosowaniem przepisów o czasie pracy. Propozycja zmian”.

Firmy łatwiej zatrudnią cudzoziemców z wysokimi kwalifikacjami

Ułatwienia dla cudzoziemców, którzy w Polsce zamierzają podjąć pracę wymagającą wysokich kwalifikacji zawodowych, zakładają projekty noweli ustaw: o cudzoziemcach oraz o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjęte przez rząd.

REKLAMA

Jak wydzierżawić przedsiębiorstwo?

Co zrobić, gdy otrzymamy nieoczekiwanie w spadku przedsiębiorstwo, a z różnych względów nie możemy sami go prowadzić? Co zrobić, gdy przedsiębiorca nie ma koncepcji na rozwój firmy lub środków finansowych, a nie chce go sprzedawać? Dzierżawa przedsiębiorstwa jest w tych przypadkach idealnym rozwiązaniem.

Pracownik 50+

Pracownik, któremu do emerytury brakuje mniej niż cztery lata jest chroniony przez prawo pracy przed zwolnieniem lub zmianą warunków umowy. Dla zatrudniającego jedynym sposobem rozstania się z pracownikiem jest wówczas porozumienie stron lub rozwiązanie umowy z przyczyn uzasadniających zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Umowne kumulatywne przystąpienie do długu

We współcześnie rozwiniętych stosunkach gospodarczych szczególnie ważną rolę odgrywa stopień ryzyka, związany z niewykonaniem zobowiązania przez nierzetelnego dłużnika. Z tego też względu wierzyciele często poszukują dodatkowych, prawnych zabezpieczeń dla spełnienia świadczenia albo wręcz uzależniają możliwość zawarcia umowy od zapewnienia przez dłużnika odpowiedniego zabezpieczenia.

Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. II - zmiany

Przedstawiony w cz. I system regulacji związanych z dyscyplinowaniem stron postępowania ulegnie gruntownym zmianom od 3 maja 2012 r. (data wejścia w życie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2011, Nr 233, poz. 1381). Z praktycznego punktu widzenia najstotniejszą zmianą będzie uchylenie ogólnych przepisów o postępowaniu gospodarczym (art. 4791 – art. 47919a k.p.c.), w tym przepisów dotyczących prekluzji dowodowej. W zamian za to rozszerzono możliwość dyscyplinowania stron na podstawie ogólnej regulacji art. 207 k.p.c.

Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I

Przedsiębiorca jak każdy powód wytaczający powództwo – żądając udzielenia ochrony przez Sąd – jest uprawniony ale i zobowiązany wskazać i udowodnić okoliczności uzasadniające jego żądanie. Z jego punktu widzenia istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie argumenty (twierdzenia i dowody na ich poparcie) będą istotne do wygrania sprawy ale także to w jakim momencie powinien je zaprezentować w sądzie.

Europejskie prawo spółek – konsultacje KE co do dalszego rozwoju

Komisja Europejska rozpoczęła 20 lutego 2012 r. szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłości europejskiego prawa spółek. Zdaniem Komisji Europa potrzebuje ram prawa spółek dostosowanych do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa oraz do zmian warunków gospodarczych. Prawo spółek UE miało decydujące znaczenie dla budowy jednolitego rynku. Komisja chce sprawdzić, czy istniejące ramy prawne przystają do obecnych potrzeb. Dlatego rozpoczęto publiczne konsultacje przeprowadzane drogą internetową w celu zgromadzenia uwag wszystkich zainteresowanych stron. Opinie można przesyłać Komisji do 14 maja 2012 r.

Zastrzeżenie wartości umów (cen usług) przedstawianych jako doświadczenie zawodowe

Zastrzeżenie wartości umów (cen usług) przedstawianych jako doświadczenie zawodowe. Dowiedz się, czy wykonawca w przetargu publicznym może zastrzec wartości umów (ceny usług) z podmiotami prywatnymi, które to usługi przedstawia jako doświadczenie zawodowe.

Kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne są szczególnie zalecane posiadaczom kredytów i pożyczek mieszkaniowych. Z kredytem konsolidacyjnym wyjdziemy na plus, jeżeli zabezpieczymy go hipotecznie. Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych bez zabezpieczenia nie jest już tak atrakcyjne.

Jakiej klasy zmywarkę kupić?

Zastanawiając się nad zmywarką do mycia naczyń, powinniśmy uwzględnić to, ile prądu zużywa sprzęt AGD. Różnica między zmywarkami klasy A może okazać się znikoma. Zakup niektórych zmywarek zwraca się dopiero po 30 latach.

NFZ dyskryminował na Śląsku

NFZ dyskryminował kontrahentów z branży ortopedycznej na Śląsku. UOKiK uznał praktykę za ograniczającą konkurencję.

Przedsiębiorcy rezygnują z biznesu

W urzędowym spisie wszystkich polskich firm figurowało w końcu ub. roku ponad 254 tys. przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność gospodarczą, podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak przeprowadzić dopłaty w spółce z o.o.

W praktyce doradzania spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością radca spółki często staje przed koniecznością przygotowania i przeprowadzenia dopłat. Oczywiście, odbywa się to zazwyczaj we współpracy z obsługującym spółkę notariuszem i działem księgowości, ale to na radcy spoczywa obowiązek koordynacji całego procesu.

Nowe Punkty Konsultacyjne KSU pomogą założyć firmę

Wykwalifikowana kadra oraz znacznie poszerzony wachlarz usług, szczegółowo dopasowany do potrzeb obecny i przyszłych przedsiębiorców, to główne cechy nowych 55 Punktów Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług. Zostały one wybrane we właśnie zakończonym konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z ich usług będzie można skorzystać jeszcze w lutym.

Polacy nie doceniają przedsiębiorców

Aż 61 proc. Polaków jest przekonanych, że przedsiębiorcy nie wytwarzają większości dochodu naszego kraju, a 62 proc. uważa, że nie dają zatrudnienia większości z nas - wynika z badania zrealizowanego przez instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.

Przedsiębiorca może liczyć na 800 zł emerytury

30-letni dziś przedsiębiorca otrzyma na emeryturze świadczenie, które dzisiaj byłoby warte zaledwie 800 zł netto. Może to oznaczać na przykład 10-krotny spadek dochodu względem tego sprzed emerytury. Mimo to niewielu Polaków stara się zabezpieczyć przed grożącym im na starość ubóstwem. Do regularnego, dodatkowego oszczędzania z myślą o godnej emeryturze przyznaje się tylko 6% z nich.

Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach do 1 marca 2012

Sprawozdanie o udzielonych zamówieniach 2012. 1 marca 2012 r. upływa termin przekazywania rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach publicznych. Dowiedz się w jaki sposób złożyć sprawozdanie o udzielonych zamówieniach.

Standardowy kredyt hipoteczny czy cross-sell?

Przy okazji przyznania kredytów hipotecznych, banki starają się sprzedać również inne produkty, które mają w swojej ofercie. Proponując nam sprzedaż wiązaną, w dalszym ciągu myślą o własnych korzyściach, a nie obniżeniu rat kredytu hipotecznego. Czy kredyty hipoteczne w cross-sellu zawsze są opłacalne?

Rekrutacja a umiejętności interpersonalne

„Niezbędne wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne” – to zdanie pojawia się w niemal każdym ogłoszeniu o pracę. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co konkretnie kryje się pod pojęciem „umiejętności interpersonalnych” i jaką rolę odgrywają w procesach rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorca może ponownie wybrać ryczałt?

Kiedy przedsiębiorca może wybrać ponownie ryczałt jako formę opodatkowania? Podatnicy muszą spełnić szereg wymogów, które określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Co wolą Polacy: kredyt czy oszczędzanie?

Gospodarstwa domowe spłacają kredyty – w rezultacie w styczniu ich zadłużenie skurczyło się o ok. 0,6 mld zł. Dużo większe zainteresowanie ewentualnym kredytem przejawiają firmy. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego przedsiębiorcy likwidują depozyty i lokują swoje pieniądze w kredytach.

Polak nie lubi przedsiębiorcy

Polacy niewiele wiedzą o znaczeniu przedsiębiorców dla gospodarki. Większość Polaków nie wie, że przedsiębiorcy zatrudniają ponad połowę poszukujących pracy oraz, że generują większą część PKB - wynika z badania GfK Polonia.

Warmińsko-Mazurskie: 40 tys. zł dla bezrobotnego na założenie firmy

Po 40 tys. zł dotacji mogą dostać osoby bezrobotne z Warmii i Mazur, które chcą założyć firmę i rozpocząć działalność gospodarczą. Wnioski do punktu rekrutacyjnego Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług w Olsztynie zainteresowani mogą składać od piątku do 9 marca.

Firmy przeznaczą 1 proc. podatku na naukę?

Firmy powinny przeznaczać 1 proc. podatku na wybraną działalność naukową, tak jak podatnicy indywidualni na organizacje pożytku publicznego - zaproponowała była minister edukacji Krystyna Łybacka na posiedzeniu sejmowej podkomisji. Minister nauki nie mówi nie.

Kiedy pracodawca może zawiesić przepisy prawa pracy

Pracodawca, który ma kłopoty finansowe, może zawiesić przepisy prawa pracy lub postanowienia umów o pracę. Potrzebna jest jednak do tego zgoda organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników.

Funkcjonowanie i Opodatkowanie Fundacji i Stowarzyszeń

Zajmujesz się działalnością Fundacji i Stowarzyszeń? Pracujesz w trzecim sektorze? Zajmujesz się księgowością OPP? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Najtańsze pożyczki hipoteczne w lutym 2012

Z pożyczką hipoteczną zrealizujemy wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Pożyczkę hipoteczną możemy spłacać nawet przez 25 lat, podczas kiedy kredyt gotówkowy – przez krótszy okres. Co warto wiedzieć o pożyczce hipotecznej?

Konsekwencje utraty uprawnień przez partnera w spółce

Spółka partnerska opiera się na partnerach wykonujących wolny zawód. Aby zostać partnerem w spółce należy posiadać uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Co się stanie ze spółką w przypadku utraty uprawnień przez partnera?

Jak wykorzystać informację o „zysku surowym”?

Przedsiębiorca ma szansę na przyjęcie dużego zamówienia. Na co powinien zwrócić uwagę? Ekspert wyjaśnia w jaki sposób można wykorzystać informację o „zysku surowym”.

Patent europejski

Czym jest patent europejski? Jak go uzyskać i jakie korzyści związane są z jego posiadaniem?

5 sposobów na ograniczenie kosztów utrzymania nieruchomości

Utrzymanie nieruchomości stanowi duży wydatek w naszym budżecie. Niezależnie od tego czy mieszkamy w mieszkaniu, apartamencie czy domu, co miesiąc ponosimy koszty utrzymania naszego lokum. Co zrobić, aby ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości? Sposobów jest wiele, przedstawimy najciekawsze z nich.

Rosną płace, rośnie zatrudnienie

W styczniu płace wzrosły aż o 8,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Firmy nie tylko sięgnęły głębiej do kieszeni, ale też zatrudniły o 0,9 proc. osób więcej niż przed rokiem - podał GUS.

Jak zwiększyć swój budżet domowy na starość?

Wydzielając regularnie pewną kwotę oszczędności z budżetu domowego, możemy zapewnić sobie godną starość. Warto przy tym wiedzieć, że zróżnicowanie produktów oszczędnościowych da nam możliwość odkładania mniejszych sum pieniędzy, co odbije się korzystnie na naszym budżecie domowym.

Polska musiała zwolnić z podatku podwyższenie kapitału w spółce

Po wejściu do Unii Polska powinna była zwolnić z podatku podwyższenie kapitału w spółce, jeżeli 1 lipca 1984 r. czynność ta była zwolniona z opodatkowania lub objęta stawką podatku od 0 proc. do 0,5 proc. - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Upadłość może przynieść korzyści

Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa wydaje się być końcem firmy, która popadła w poważne kłopoty finansowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dobrze przeprowadzona procedura upadłościowa chroni przed negatywnymi skutkami bankructwa i często pozwala na założenie nowej firmy.

Podlaskie: Prywatne firmy będą mogły dostać dotacje z UE na turystykę

Prywatne podlaskie firmy będą mogły się starać o dotacje z UE na inwestycje infrastrukturalne w turystykę. Dotychczas mogły jedynie otrzymywać takie dotacje na nowe miejsca noclegowe w turystyce.

Kredyt kupiecki korzystny dla przedsiębiorcy?

Kredyt kupiecki jest często najtańszym kredytem dostępnym na rynku. Jego atutem jest na pewno brak wielu wymagań, które przy udzielaniu kredytu stawiają banki. Oprócz niezaprzeczalnych korzyści warto jednak zwrócić uwagę na zagrożenia wynikające z tego kredytu, które są wyraźniejsze w dobie kryzysu.

Gdzie założyć lokatę, by nie płacić podatku?

Lokaty, które dobiegną końca po 31 marca, zostaną opodatkowane. Niektóre banki przygotowały jednak przejściowe oferty, pozwalające zarobić odsetki z lokat bez opodatkowania. Na której lokacie bardziej się wzbogacimy, mimo nowej Ordynacji podatkowej?

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 3)

Patent daje wynalazcy prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku. Aby jednak uzyskać patent, trzeba przejść postępowanie przed Urzędem Patentowym. Jak ono wygląda?

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 2)

Uzyskanie ochrony patentowej wynalazku wiąże się w koniecznością dokonania zgłoszenia patentowego. Źle dokonane zgłoszenie przekreśli szanse na uzyskanie patentu.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Jesteś naukowcem, wynalazłeś zupełnie nowe rozwiązanie, substancję chemiczną lub wynalazek, i co dalej? Czy nasz wynalazek posiada zdolność patentową? Czym jest w ogóle patent?

Czy można obniżyć obrót należny VAT?

Czy można obniżyć obrót należny w podatku od towarów i usług z tytułu transakcji, która już została wykonana? Czy porozumienie zawarte w tym zakresie między stronami po realizacji świadczeń będzie stanowiło podstawę do korekty faktury?

Gigabyte S1081 – ciekawy tablet z dużym magazynem na pokładzie

Firma Gigabyte Technology przedstawiła specyfikację zapowiedzianego w trakcie targów CES 2012, tabletu S1081. Trzeba przyznać, że oparte na platformie procesorowej Intel Cedar Trail urządzenie prezentuje się bardzo ciekawie. Nowy sprzęt wyposażono m.in. w 10-calowy ekran oraz procesor Atom N2800. Czym jeszcze charakteryzuje się Gigabyte S1081

REKLAMA