REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca po studiach – nastroje studentów

praca, student, kariera
praca, student, kariera

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 42,5% studentów z trójmiejskich uczelni wyższych optymistycznie postrzega swoje poszukiwanie pracy i deklaruje, że znajdzie ją w ciągu 3 miesięcy. Tyle samo czasu na znalezienie pracy potrzebuje 38,4% studentów z łódzkich uczelni – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Start People na publicznych uczelniach. Największymi optymistami są studenci kierunków technicznych.

Według najnowszych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2011 r. stopa bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych wynosiła 18,2%1, a średni czas poszukiwania pracy przez osoby posiadające wyższe wykształcenie wyniósł 10 miesięcy2.

REKLAMA

Co ciekawe, tylko 3,7% osób, które za chwile ukończą trójmiejskie szkoły wyższe uważa, że potrzebują ponad 12 miesięcy na znalezienie pracy zaraz po studiach.

REKLAMA

Z kolei prawie 20% przyszłych absolwentów kierunków ekonomiczno-społecznych deklaruje, że czas potrzebny na znalezienie pracy wynosi od 6 do 12 miesięcy – to tylko niektóre wnioski z najnowszego raportu Start People pt. „Pięć lat studiów i co dalej?”.

– Obecna sytuacja na rynku pracy, rosnące bezrobocie i powściągliwość pracodawców w zatrudnianiu nowych osób, nie ułatwia absolwentom startu kariery zawodowej. Wielu studentów jest świadomych istniejących trudności, dlatego też podejmuje pracę w trakcie trwania nauki, by kończąc studia mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale i niezbędne dzisiaj doświadczenie zawodowe. Badania, które przeprowadziliśmy, pokazują, że 19,7% studentów z trójmiejskich szkół wyższych, łączyło naukę z ciągłą pracą zawodową, która trwała dłużej niż pół roku. W Łodzi ten odsetek wyniósł 17% – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor Zarządzający Start People.

Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek pracy po studiach

REKLAMA

Ponad 60% studentów deklaruje gotowość codziennych dojazdów do pracy w odległości do 50 km od miejsca zamieszkania. Nie wykluczają także zmiany miejsca zamieszkania na inny region Polski, o ile wiązałoby się to z otrzymaniem atrakcyjnej posady.

–  Dzisiejszy rynek pracy wymaga dużej elastyczności, otwarcia się na nowe trendy i gotowości do przekwalifikowania się. Student XXI w. z jednej strony chłonie wiedzę, a z drugiej zaczyna być aktywnym zawodowo. Zdaje bowiem sobie sprawę, że studia już nie wystarczają by osiągnąć sukces na rynku. Konieczne jest więc zdobywanie kolejnych kompetencji, umiejętności i kwalifikacji. Bez podnoszenia swojej wartości na rynku pracy np. poprzez szkolenia, kursy czy dodatkowe certyfikaty, student będzie miał problem z wyróżnieniem się ze stosu CV na biurku przyszłego podwładnego – mówi Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA Polska (Chartered Institute of Management Accountants).

Studiować czy zdobywać doświadczenie zawodowe? Co dziś jest bardziej pożądane na rynku pracy – wykształcenie czy odpowiednie doświadczenie zawodowe? Jakie szanse na zrobienie kariery zawodowej mają świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych?

Jak ukryć brak doświadczenia w CV studenta

Nad tymi zagadnieniami będą dyskutować eksperci podczas konferencji Start HR: „Studencki bieg do kariery – sprint czy maraton? organizowanych przez Start People. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Instytut Lecha Wałęsy.

Patronami merytorycznymi zostali: InvestGda, Invest In Pomerania, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Uni-Logistic, Studenckie Koło Naukowe Progress oraz iExporter.

Pełen raport z badań zostanie zaprezentowany podczas konferencji Start HR – 17.04. w Łodzi i 24.04. w Gdańsku.

Źródła (przypisy):

1 Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2011r., http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1802_PLK_HTML.htm , rozdział 3.4.

2 Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2011r., http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1802_PLK_HTML.htm , rozdział 3.6.

Start People jest jedną z czołowych Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego, działającą na polskim rynku od 15 lat. Oferuje kompleksowe rozwiązania HR w zakresie leasingu pracowniczego, rekrutacji, selekcji oraz payrollu i doradztwa personalnego. Start People jest częścią międzynarodowej grupy USG People N.V., notowanej na giełdzie Euronext w Amsterdamie. USG People należy do pierwszej piątki największych i najbardziej renomowanych firm w branży. Działa w 10 europejskich krajach (Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech). Start People posiada kilkadziesiąt  oddziałów na terenie całego kraju. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA