REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca po studiach – nastroje studentów

praca, student, kariera
praca, student, kariera

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 42,5% studentów z trójmiejskich uczelni wyższych optymistycznie postrzega swoje poszukiwanie pracy i deklaruje, że znajdzie ją w ciągu 3 miesięcy. Tyle samo czasu na znalezienie pracy potrzebuje 38,4% studentów z łódzkich uczelni – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Start People na publicznych uczelniach. Największymi optymistami są studenci kierunków technicznych.

Według najnowszych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2011 r. stopa bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych wynosiła 18,2%1, a średni czas poszukiwania pracy przez osoby posiadające wyższe wykształcenie wyniósł 10 miesięcy2.

REKLAMA

Co ciekawe, tylko 3,7% osób, które za chwile ukończą trójmiejskie szkoły wyższe uważa, że potrzebują ponad 12 miesięcy na znalezienie pracy zaraz po studiach.

REKLAMA

Z kolei prawie 20% przyszłych absolwentów kierunków ekonomiczno-społecznych deklaruje, że czas potrzebny na znalezienie pracy wynosi od 6 do 12 miesięcy – to tylko niektóre wnioski z najnowszego raportu Start People pt. „Pięć lat studiów i co dalej?”.

– Obecna sytuacja na rynku pracy, rosnące bezrobocie i powściągliwość pracodawców w zatrudnianiu nowych osób, nie ułatwia absolwentom startu kariery zawodowej. Wielu studentów jest świadomych istniejących trudności, dlatego też podejmuje pracę w trakcie trwania nauki, by kończąc studia mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale i niezbędne dzisiaj doświadczenie zawodowe. Badania, które przeprowadziliśmy, pokazują, że 19,7% studentów z trójmiejskich szkół wyższych, łączyło naukę z ciągłą pracą zawodową, która trwała dłużej niż pół roku. W Łodzi ten odsetek wyniósł 17% – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor Zarządzający Start People.

Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek pracy po studiach

REKLAMA

Ponad 60% studentów deklaruje gotowość codziennych dojazdów do pracy w odległości do 50 km od miejsca zamieszkania. Nie wykluczają także zmiany miejsca zamieszkania na inny region Polski, o ile wiązałoby się to z otrzymaniem atrakcyjnej posady.

–  Dzisiejszy rynek pracy wymaga dużej elastyczności, otwarcia się na nowe trendy i gotowości do przekwalifikowania się. Student XXI w. z jednej strony chłonie wiedzę, a z drugiej zaczyna być aktywnym zawodowo. Zdaje bowiem sobie sprawę, że studia już nie wystarczają by osiągnąć sukces na rynku. Konieczne jest więc zdobywanie kolejnych kompetencji, umiejętności i kwalifikacji. Bez podnoszenia swojej wartości na rynku pracy np. poprzez szkolenia, kursy czy dodatkowe certyfikaty, student będzie miał problem z wyróżnieniem się ze stosu CV na biurku przyszłego podwładnego – mówi Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA Polska (Chartered Institute of Management Accountants).

Studiować czy zdobywać doświadczenie zawodowe? Co dziś jest bardziej pożądane na rynku pracy – wykształcenie czy odpowiednie doświadczenie zawodowe? Jakie szanse na zrobienie kariery zawodowej mają świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych?

Jak ukryć brak doświadczenia w CV studenta

Nad tymi zagadnieniami będą dyskutować eksperci podczas konferencji Start HR: „Studencki bieg do kariery – sprint czy maraton? organizowanych przez Start People. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Instytut Lecha Wałęsy.

Patronami merytorycznymi zostali: InvestGda, Invest In Pomerania, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Uni-Logistic, Studenckie Koło Naukowe Progress oraz iExporter.

Pełen raport z badań zostanie zaprezentowany podczas konferencji Start HR – 17.04. w Łodzi i 24.04. w Gdańsku.

Źródła (przypisy):

1 Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2011r., http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1802_PLK_HTML.htm , rozdział 3.4.

2 Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2011r., http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1802_PLK_HTML.htm , rozdział 3.6.

Start People jest jedną z czołowych Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego, działającą na polskim rynku od 15 lat. Oferuje kompleksowe rozwiązania HR w zakresie leasingu pracowniczego, rekrutacji, selekcji oraz payrollu i doradztwa personalnego. Start People jest częścią międzynarodowej grupy USG People N.V., notowanej na giełdzie Euronext w Amsterdamie. USG People należy do pierwszej piątki największych i najbardziej renomowanych firm w branży. Działa w 10 europejskich krajach (Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech). Start People posiada kilkadziesiąt  oddziałów na terenie całego kraju. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA