Praca tymczasowa na umowy śmieciowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Badanie poziomu satysfakcji pracowników tymczasowych zostało przeprowadzone w okresie od 01.04 do 30.09.2011 roku na reprezentatywnej grupie 1344 respondentów. W badaniu wzięły udział 53 firmy z całej Polski. Głównym celem ankiety było zapoznanie się z opinią pracowników tymczasowych na temat ich współpracy z pracodawcą.
REKLAMA
W Polsce forma zatrudnienia jaką jest praca tymczasowa jest nadal mało rozpowszechniona i często mylnie kojarzona jedynie z umowami cywilno-prawnymi (potocznie nazywanymi „umowami śmieciowymi”), stosowanymi szczególnie w drobnych pracach dorywczych. Jak pokazuje zachodnioeuropejski rynek pracy, praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, która w najbliższych latach będzie się jeszcze bardziej dynamicznie rozwijać. Według analizy danych za trzeci kwartał 2011, przeprowadzonych przez Polskie Forum HR, obroty agencji pracy tymczasowych wzrosły o 14 proc. w stosunku do roku 2010. Oznacza to, że coraz więcej firm decyduje się na taką formę zatrudnienia. Z tych samych danych również wynika, że 70 proc. zatrudnionych tymczasowo Polaków, to wciąż pracownicy produkcyjni. W krajach takich jak np. Holandia, gdzie rynek usług pracy tymczasowej jest już bardzo rozwinięty, praca tymczasowa dotyczy nie tylko stanowisk tzw. „umysłowych”, ale także administracji publicznej.
Polecamy: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Badanie Start People ukazało również, że dyskryminacja ze względu na płeć, nie dotyczy rynku pracy tymczasowej, ponieważ zakres wykonywanych zadań na prowadzonych stanowiskach może być i jest wykonywany zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn, oczywiście przy pełnym przestrzeganiu przepisów i zasad BHP.
- „Jest to bardzo optymistyczna wiadomość, ponieważ możemy wywnioskować, że nie ma tutaj mowy o jakiekolwiek dyskryminacji, wręcz przeciwnie, poprzez pracę tymczasową są zatrudniani w takiej samej mierze kobiety jak i mężczyźni, co tylko potwierdza, że praca tymczasowa to dobre rozwiązanie dla każdego” – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor Zarządzający Start People.
Polecamy: Social media w procesie rekrutacji
REKLAMA
Główną grupę pracowników tymczasowych (50 proc.) stanowią osoby w wieku 18 – 30 lat, czyli osoby młode i pełnoletnie, z wykształceniem średnim (46 proc.). Dla prawie 70 proc. respondentów czasowa forma współpracy, to nie tylko forma elastycznego zatrudnienia, ale także okres przejściowy na drodze do stałej pracy.
- „ W obecnej sytuacji, kiedy bezrobocie rośnie i wzrastają koszty zatrudnienia, praca tymczasowa to rozwiązanie, które jest optymalne, zarówno dla pracodawców jak i pracowników” – podsumowuje Marek Jurkiewicz, Start People.
Źródło: Start People
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.