REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendium za kreatywność 2012

stypendium, kreatywność, studia, pomysł
stypendium, kreatywność, studia, pomysł
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie status materialny, nie średnia ocen na studiach, a pomysł zdecyduje o tym, kto dostanie „Stypendium z wyboru”. Trwa III edycja akcji, w której studenci i absolwenci z całej Polski zawalczą o pieniądze na spełnienie swoich marzeń.

„Stypendium z wyboru” to pierwszy w Polsce program stypendialny, który daje możliwość zrealizowania projektów związanych z edukacją bądź z rozwojem kariery zawodowej zarówno studentom jak i absolwentom (do roku po ukończeniu studiów), w którym przy podziale funduszy brana jest pod uwagę wyłącznie pomysłowość kandydata.

REKLAMA

Mają oni możliwość otrzymania pieniędzy na nawet najbardziej niecodzienne działania, które mają im pomóc wybić się na rynku pracy.

Jakie stypendium dla studentów?

REKLAMA

Ubiegłoroczną nagrodę stypendialną przyznano m.in. na takie projekty jak kurs języka arabskiego w Kairze, pokrycie kosztów wolontariatu w ośrodku dla słoni w Nairobi, zakup nowych skrzypiec, czy profesjonalnego roweru. Wszystko po to, by wspomóc ludzi ambitnych, kreatywnych i zdeterminowanych.

- Może to śmiesznie zabrzmi, ale my nie mamy marzeń, my mamy cele - mówi Natalia Strokowska, która wygrała stypendium na wolontariat w Nairobi - Cele zaś to takie marzenia z terminem realizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stypendium daje szansę nie tylko zdobyć ciekawe doświadczenia, ale także rozwijać swoje pasje i umiejętności. Dla niektórych to szansa na rozpoczęcie kariery zawodowej.

- Udział w konkursie bardzo mi pomógł w realizacji celu jakim było kupno maszyn do szycia - opowiada Katarzyna Szafran, laureatka II edycji - W niedalekiej przyszłości myślę o założeniu własnej działalności gospodarczej, jakim byłaby pracownia projektowania ubioru. Dlatego stypendium jest nie tylko określoną kwotą przeznaczoną na zakup sprzętu, ale też swojego rodzaju inwestycją.

W organizację akcji aktywnie włączyły się polskie przedsiębiorstwa. Dzięki ich wsparciu laureaci mają szansę otrzymać nagrodę do 5 tysięcy złotych.

- Wiemy jak ważny jest dobry start w dorosłe życie, dlatego zachęcamy młodych ludzi do udziału w tym programie– namawia Stefan Umiński Dyrektor Personalny, Sklepy Komfort S.A., Mecenas III edycji „Stypendium z wyboru” - Z chęcią wspieramy młodych ludzi w dążeniu do rozwoju zawodowego. Już sam udział w tym projekcie świadczy o ich ambicji i pracowitości, które są bardzo dobrze postrzegane przez obecnych pracodawców.

W dwóch poprzednich odsłonach wzięło udział już ponad tysiąc osób, z których wyłoniono 39 laureatów.

- Od początku projektu, przy wsparciu Mecenasów, spełniliśmy 39 marzeń wartych ponad 150 tysięcy złotych - mówi z dumą Katarzyna Godlewska, prezes Fundacji Absolvent.pl, organizatora konkursu.

Pierwszy krok do zdobycia dotacji to rejestracja na portalu www.stypendiumzwyboru.pl, gdzie należy umieścić swoją aplikację. Forma jest dowolna, ważne by przekonać innych do poparcia swojego pomysłu.

Pomysł na biznes

Obecny rynek pracy jest skonstruowany tak, że należy czymś przykuć uwagę przyszłego pracodawcy - kontynuuje Stefan Umiński - uważam, że przygotowanie aplikacji to dobry trening przed rozpoczęciem poszukiwania interesującej posady.  

REKLAMA

Przyjmowanie wniosków już się rozpoczęło i potrwa do 13 maja. Kolejnym etapem jest głosowanie. Internauci i sponsorzy zdecydują, kto znajdzie się w gronie tegorocznych stypendystów. W I i II edycji oddano łącznie ponad pół miliona głosów.

W gronie firm wspierających inicjatywę „Stypendium z wyboru” oprócz Sklepów KOMFORT S.A. znalazły się między innymi firmy takie jak: Budimex, T – Mobile, Allegro, Bank BPH, Levi’s, , Ernst&Young, TVN.

Więcej informacji o programie stypendialnym „Stypendium z wyboru” można znaleźć na:  www.stypendiumzwyboru.pl.

Sklepy KOMFORT S.A., z siedzibą w Łodzi,  są największą detaliczną siecią w Polsce oferującą ponad 2000 różnych wzorów podłóg drewnianych, paneli podłogowych, dywanów i wykładzin. Sieć aktywnie rozwija ofertę usług, związanych z montażem i pielęgnacją pokryć podłogowych. Sklepy KOMFORT zatrudniają w Polsce około 1000 pracowników. Sieć Komfort liczy obecnie 144 sklepy z czego 136 sklepów w Polsce ( 99 własnych i 37 franczyzowych), 6 sklepów w Czechach  i 2 na Słowacji. Od 2008 roku KOMFORT rozwija sieć franczyzową w miastach liczących 25 - 80 tys. mieszkańców. Obecnie działa  37 salonów partnerskich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA