REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żądza władzy najlepszą motywacją menedżera

praca, manager, władza, autorytet
praca, manager, władza, autorytet

REKLAMA

REKLAMA

Pragnienie osiągnięcia dobrych wyników, czy identyfikacja z zespołem – co jest najlepszą motywacją dla menedżera? Okazuje się, że ani jedno, ani drugie – najbardziej efektywni menedżerowie dążą do władzy!

Każda struktura organizacyjna opiera się na ściśle określonej hierarchii, jednak temat władzy wciąż często jest tematem tabu w literaturze dotyczącej obszaru zarządzania.

REKLAMA

Tymczasem według badań umiejętność skupienia i utrzymania władzy jest najbardziej kluczową umiejętnością menedżera. Ci, którzy ją przyswoili, niezwykle efektywnie zarządzają zespołem i osiągają świetne wyniki.

REKLAMA

Z będących już dzisiaj podstawą teorii zarządzania badań Davida C. McClellanda i Davida H. Burnhama wynika, iż menedżerowie, którzy potrafią skupić w swoich rękach władzę, mają zbawienny wpływ na działanie organizacji – prawie 50 proc. podwładnych ocenia wysoko ich odpowiedzialność, wpływ na klarowność organizacyjną i poczucie wspólnoty zespołu.

Dla porównania – menedżerowie, których głównym celem jest afiliacja z zespołem, mają znacznie niższe wyniki – zwłaszcza w dziedzinie odpowiedzialności, niżej plasują się również ci przywódcy, dla których główną siłą napędową jest osiąganie celów.

Jak pokonać stres w pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w dzisiejszych czasach, dużo bardziej niż kiedykolwiek przepełnionych zaciętą rywalizacją, osiągnięcie i utrzymanie władzy jest nie lada sztuką. - Zdobycie prawdziwej władzy nad innymi - takiej, która ułatwia realizację zadań - wymaga podjęcia walki na gołe pięści – twierdzi Jeffrey Pfeffer, profesor zachowań organizacyjnych Graduate School of Business na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda i jeden z najlepszych ekspertów w dziedzinie zarządzania poprzez władzę.

REKLAMA

- Niektórzy spośród walczących o awans lub stających na drodze ku celom przyjętym przez firmę będą naginać zasady fair play lub całkowicie je ignorować. Nie próbuj narzekać na to, że tak jest, ani marzyć o tym, by było inaczej. Musisz wiedzieć, jak wyjść z tarczą z politycznych batalii, jakie przyjdzie ci stoczyć – podkreśla.

Zdaniem prof. Pfeffera, każda osoba zainteresowana rozwojem kariery powinna być zainteresowana budowaniem własnej pozycji przez władzę. Jej zdobycie i utrzymanie jest konieczne nie tylko do osiągnięcia własnych celów, ale także przeprowadzania działań.

- W żadnej organizacji nie można przeprowadzić jakichkolwiek działań bez wywierania wpływu na innych ludzi. Właściwie każdy powinien być zainteresowany zdobywaniem władzy, ponieważ jak pokazują badania, pozostaje ona w ścisłym związku z umiejętnością budowania własnej polityki i osiąganiem sukcesu w karierze – mówi profesor w ekskluzywnym wywiadzie dla Harvard Business Review Polska.

Jego zdaniem konieczne jest również rozwijanie tej umiejętności równolegle do rozwoju kariery. – Im wyżej zajdziesz, tym więcej osób czyha na Twoje stanowisko, musisz więc być szczególnie wyczulony na kwestie związane z władzą. Jest ona też czynnikiem wyróżniającym na wysokim szczeblu zarządzania, wśród menedżerów o wysokich umiejętnościach biznesowych i inteligencji – dodaje.

Już teraz zapraszamy do pobrania raportu specjalnego Harvard Business Review Polska: „Jak skutecznie budować autorytet i władzę?

Jak manager powinien opodatkować swój dochód

Harvard Business Review Polska jest polską edycją najbardziej prestiżowego magazynu o zarządzaniu na świecie. Od 2003 r. dostarcza polskim menedżerom przełomowych idei i najlepszych rozwiązań w obszarze zarządzania. Magazyn dostarcza praktycznych narzędzi i sprawdzonych metod radzenia sobie zarówno z biznesową codziennością, jak i z niecodziennymi wyzwaniami. Publikowane artykuły na temat przywództwa, rozwoju, finansów, sprzedaży i marketingu, odkrywają – nawet przed najbardziej doświadczonymi menedżerami – nowe oblicze biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA