REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żądza władzy najlepszą motywacją menedżera

praca, manager, władza, autorytet
praca, manager, władza, autorytet

REKLAMA

REKLAMA

Pragnienie osiągnięcia dobrych wyników, czy identyfikacja z zespołem – co jest najlepszą motywacją dla menedżera? Okazuje się, że ani jedno, ani drugie – najbardziej efektywni menedżerowie dążą do władzy!

Każda struktura organizacyjna opiera się na ściśle określonej hierarchii, jednak temat władzy wciąż często jest tematem tabu w literaturze dotyczącej obszaru zarządzania.

REKLAMA

Tymczasem według badań umiejętność skupienia i utrzymania władzy jest najbardziej kluczową umiejętnością menedżera. Ci, którzy ją przyswoili, niezwykle efektywnie zarządzają zespołem i osiągają świetne wyniki.

REKLAMA

Z będących już dzisiaj podstawą teorii zarządzania badań Davida C. McClellanda i Davida H. Burnhama wynika, iż menedżerowie, którzy potrafią skupić w swoich rękach władzę, mają zbawienny wpływ na działanie organizacji – prawie 50 proc. podwładnych ocenia wysoko ich odpowiedzialność, wpływ na klarowność organizacyjną i poczucie wspólnoty zespołu.

Dla porównania – menedżerowie, których głównym celem jest afiliacja z zespołem, mają znacznie niższe wyniki – zwłaszcza w dziedzinie odpowiedzialności, niżej plasują się również ci przywódcy, dla których główną siłą napędową jest osiąganie celów.

Jak pokonać stres w pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w dzisiejszych czasach, dużo bardziej niż kiedykolwiek przepełnionych zaciętą rywalizacją, osiągnięcie i utrzymanie władzy jest nie lada sztuką. - Zdobycie prawdziwej władzy nad innymi - takiej, która ułatwia realizację zadań - wymaga podjęcia walki na gołe pięści – twierdzi Jeffrey Pfeffer, profesor zachowań organizacyjnych Graduate School of Business na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda i jeden z najlepszych ekspertów w dziedzinie zarządzania poprzez władzę.

REKLAMA

- Niektórzy spośród walczących o awans lub stających na drodze ku celom przyjętym przez firmę będą naginać zasady fair play lub całkowicie je ignorować. Nie próbuj narzekać na to, że tak jest, ani marzyć o tym, by było inaczej. Musisz wiedzieć, jak wyjść z tarczą z politycznych batalii, jakie przyjdzie ci stoczyć – podkreśla.

Zdaniem prof. Pfeffera, każda osoba zainteresowana rozwojem kariery powinna być zainteresowana budowaniem własnej pozycji przez władzę. Jej zdobycie i utrzymanie jest konieczne nie tylko do osiągnięcia własnych celów, ale także przeprowadzania działań.

- W żadnej organizacji nie można przeprowadzić jakichkolwiek działań bez wywierania wpływu na innych ludzi. Właściwie każdy powinien być zainteresowany zdobywaniem władzy, ponieważ jak pokazują badania, pozostaje ona w ścisłym związku z umiejętnością budowania własnej polityki i osiąganiem sukcesu w karierze – mówi profesor w ekskluzywnym wywiadzie dla Harvard Business Review Polska.

Jego zdaniem konieczne jest również rozwijanie tej umiejętności równolegle do rozwoju kariery. – Im wyżej zajdziesz, tym więcej osób czyha na Twoje stanowisko, musisz więc być szczególnie wyczulony na kwestie związane z władzą. Jest ona też czynnikiem wyróżniającym na wysokim szczeblu zarządzania, wśród menedżerów o wysokich umiejętnościach biznesowych i inteligencji – dodaje.

Już teraz zapraszamy do pobrania raportu specjalnego Harvard Business Review Polska: „Jak skutecznie budować autorytet i władzę?

Jak manager powinien opodatkować swój dochód

Harvard Business Review Polska jest polską edycją najbardziej prestiżowego magazynu o zarządzaniu na świecie. Od 2003 r. dostarcza polskim menedżerom przełomowych idei i najlepszych rozwiązań w obszarze zarządzania. Magazyn dostarcza praktycznych narzędzi i sprawdzonych metod radzenia sobie zarówno z biznesową codziennością, jak i z niecodziennymi wyzwaniami. Publikowane artykuły na temat przywództwa, rozwoju, finansów, sprzedaży i marketingu, odkrywają – nawet przed najbardziej doświadczonymi menedżerami – nowe oblicze biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA