REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość a zeznanie podatkowe

Agata Mazur
Upadłość
Upadłość

REKLAMA

REKLAMA

Z przepisów prawa upadłościowego i naprawczego jasno wynika, iż majątek upadłej firmy zostaje objęty przez syndyka, który zarządza nim, zabezpiecza go przed uszkodzeniem oraz jakimkolwiek zniszczeniem lub zagarnięciem przez postronne osoby, zajmuje się również likwidacją majątku upadłej firmy. Co z obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego w obliczu upadłości?

Upadły z mocy samego prawa traci zarząd nad majątkiem. Traci jakąkolwiek możliwość korzystania i rozporządzania nim. Jednak nie oznacza to, iż zostaje on pozbawiony statusu podatnika. Wszelkie decyzje podejmowane przez syndyka w zakresie spraw podatkowych należy traktować jako działania prowadzone przez pełnomocnika. Po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorca nadal pozostaje podatnikiem z tytułu prowadzonej działalności ale to właśnie syndyk masy upadłości jest odpowiedzialny za realizację obowiązków podatnika w czasie trwania postępowania upadłościowego. Wiąże się z tym również odpowiedzialność syndyka za niewadliwość i rzetelność prowadzonych ksiąg.

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów w swoim rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nakłada na przedsiębiorcę obowiązek założenia księgi podatkowej na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

Jednak przepisów tych nie stosuje się, gdy podatnik ogłasza swą upadłość albowiem syndyk staje się automatycznie odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg i to właśnie do jego obowiązków należy prowadzenie ewidencji ksiąg.

Polecamy: Forma opodatkowania - jaka najpopularniejsza?

Żaden z przepisów ustawy o PIT nie dopuszcza złożenia zeznania przez inną osobę niż podatnik, dlatego też zobowiązanie do składania zeznać rocznych bezsprzecznie ciąży na będącym w upadłości podatniku. Do obowiązku przedsiębiorcy należy składanie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego w terminie do końca kwietnia danego roku. Owo zeznanie podatkowemu musi uwzględniać łączne przychody i koszty uzyskane w całym poprzednim roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zeznanie podatkowe składa się na formularzu PIT-36 lub PIT-36L. Należy również pamiętać by do formularza dołączyć informację PIT/B o wysokości dochodów lub stracie z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Sam upadły, z mocy prawa traci zarząd nad majątkiem oraz jakąkolwiek możliwość korzystania i rozporządzania nim. Fakt ten nie ma wpływu na pozbawienie upadłego statusu podatnika. Nadal pozostaje on stroną w materialnym tego słowa znaczeniu we wszelkich postępowaniach. Oznacza to, iż przedsiębiorstwo upadłe nadal jest podmiotem praw i obowiązków ale to syndykowi przysługuje legitymacja formalna do występowania w tych postępowaniach. Syndyk podejmuje wszelkie czynności prawne i procesowe za upadłego i na jego rachunek.

Polecamy: Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA