Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce świadczenia usług a limit zwolnienia w VAT
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy VAT zwalnia się podatników u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty 150.000 zł. W art. 2 ustawy o VAT znajduje się tzw. słownik pojęć. Zgodnie z nim (art. 2 pkt 22 ustawy VAT) ilekroć w dalszych przepisach ustawy VAT jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrz-wspólnotową dostawę towarów. Jak więc wyraźnie wynika z połączenia tych regulacji do powyższego limitu nie należy w takim razie wliczać odpłatnego świadczenia usług poza terytorium kraju, gdyż nie mieści się w przywołanej wyżej definicji sprzedaży dla celów ustawy VAT.
REKLAMA
Wskaźniki - limit zwolnienia podmiotowego w VAT
Powyższa teza znajduje też potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Poniżej przywołana została jedna z nich:
REKLAMA
(...) stwierdzić należy, że nie stanowią sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług, których miejsce świadczenia (opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju, za które zgodnie z art. 2 pkt 1 rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...).
W związku z powyższym, przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, należy brać pod uwagę wyłącznie wartość opodatkowanej sprzedaży towarów i usług na terytorium kraju. W konsekwencji nie uwzględnia się m.in. wartości dostaw i świadczenia usług, które są zwolnione przedmiotowo, lub których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.
Komu przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT?
Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że do wartości limitu zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy nie wlicza się kwot z tytułu sprzedaży usług świadczonych przez Zainteresowanego na rzecz podatników mających siedziby w innych niż Polska państwach Unii Europejskiej, dla których miejsce świadczenia ustalane będzie na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy, i które znajdować się będzie poza terytorium kraju.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej, w Poznaniu z dnia 29 czerwiec 2011 r. sygnatura ILPP4/443-295/i11-2/EWW
Szczególny sposób wyliczania kwoty zwolnienia od VAT
(... ) należy stwierdzić, iż ustawodawca określa szczegółowy sposób ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku komisu i procedury marży. Jak wskazano wyżej ustawodawca w ww. przepisach art. 30 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 ustawy o VAT posługuje się pojęciem podstawa opodatkowania. Natomiast przepis art. 113 stanowi o wartości sprzedaży opodatkowanej. Wartość sprzedaży opodatkowanej stanowi natomiast wartość uzyskaną z dostawy (sprzedaży) towaru będącego przedmiotem komisu. Powyższe wynika z faktu, że ustawodawca zrównał z dostawą wydanie towaru na podstawie umowy komisu. Zatem wartość sprzedaży nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem podstawy opodatkowania podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 07 listopada 2011 r. sygnatura. IBPP2/443-466/11/L2
Artykuł jest fragmentem publikacji VAT. Poradnik dla księgowych autorstwa Janusza Piotrowskiego. Wydawnictwo: Wszechnica Podatkowa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.