Przedsiębiorcy unikną podwójnego opodatkowania dzięki nowej umowie między Polską a Czechami
REKLAMA
Nowa umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana 13 września 2011 r., zastąpi umowę obowiązującą od 1993 r.
REKLAMA
Nowa umowa reguluje podstawowe zasady współpracy między organami podatkowymi oraz rozdziela prawa do opodatkowania dla poszczególnych kategorii dochodów. Wprowadza szereg zmian, które obejmują zagadnienia takie jak:
- zakres przedmiotowy umowy,
- nowa koncepcja zakładu usługowego,
- zmiana stawek podatku u źródła,
- nowa definicja „należności licencyjnych”,
- podatek u źródła od odsetek od pożyczek i kredytów bankowych,
- korekta zysku przedsiębiorstw powiązanych,
- likwidacja tzw. klauzuli taxsparing,
- wprowadzenie klauzuli pełnej wymiany informacji.
REKLAMA
W zapisach umowy nie ma już niekorzystnej dla Polski tzw. klauzuli tax sparing, czyli „odliczenia podatku fikcyjnego”, którą zwykle stosują kraje rozwijające się. Klauzula taka umożliwia uzyskanie przez inwestora preferencji podatkowej, związanej z podatkiem, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu.
- Przedsiębiorcy powinni być szczególnie zadowoleni z wprowadzenia tzw. korekty wtórnej, która umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania dla grup kapitałowych w sytuacji oszacowania dochodu w jednym z Państw na podstawie przepisów o cenach transferowych - zauważa Radomir Graj, ekspert podatkowy firmy Accace.
REKLAMA
Stara umowa nie przewidywała procedury korekty wtórnej. Nowa umowa wprowadza zasadę, zgodnie z którą w przypadku opodatkowania „teoretycznego” zysku przez jedno państwo, drugie państwo powinno dokonać korekty podatku nałożonego w tym drugim państwie, jeżeli uzna, że suma skorygowanych zysków odpowiada zyskom, jakie by osiągnięto w przypadku transakcji dokonanych na warunkach rynkowych.
Zmiany dotyczą również stawek podatku u źródła. Nowa umowa przewiduje jednolitą stawkę podatku u źródła od wypłacanych dywidend w wysokości 5%. Według zasad starej umowy 5% stawka występuje wówczas, gdy odbiorcą dywidendy jest spółka, której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendę wynosi, co najmniej 20%. W pozostałych przypadkach - 10%. Kolejną zmianą jest zmniejszenie maksymalnej stawki podatku u źródła od wypłacanych odsetek do wysokości 5% (stara umowa przewiduje stawkę w wysokości 10%). Zgodnie z nową umową nastąpi natomiast zwiększenie stawki podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych do wysokości 10%, podczas gdy stara umowa przewiduje stawkę w wysokości 5%.
- Obniżenie stawek podatku u źródła od wypłacanych dywidend oraz odsetek, a także zwolnienie od tego podatku odsetek od pożyczek i kredytów udzielanych przez banki, przyczyni się do zmniejszenia przeszkód w przepływie kapitału, a w konsekwencji wpłynie na pobudzenie rynku - zdaniem Michała Krzewińskiego, menedżera w dziale doradztwa podatkowego Accace.
Więcej na ten temat w artykule: Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami - najważniejsze zmiany
REKLAMA
REKLAMA