REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy rekrutacyjne on-line

Małgorzata Marzec
Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
Praca
Praca

REKLAMA

REKLAMA

Stosunkowo nowym zjawiskiem na rynku pracy jest weryfikacja wiedzy i umiejętności kandydatów do pracy za pośrednictwem testów rekrutacyjnych online. Do niedawna rekruterzy jedynie w trakcie indywidualnego wywiadu zawodowego potwierdzali lub obalali deklarowane przez kandydatów umiejętności.

W tym celu przygotowywali sobie szczegółową listę pytań, ewentualnie decydowali się na Assessment Center (na przeprowadzenie którego z reguły należy poświecić w najlepszym przypadku kilka godzin, albo nawet cały dzień). Niestety w dzisiejszych czasach (zdominowanych koniecznością dotrzymywania napiętych terminów) coraz częściej okazuje się, że w/w metody, choć dogłębne i o wysokiej skuteczności, ze względu na deficyty czasu nie spełniają swojego zadania.

REKLAMA

Bardzo dobrą alternatywą stają się więc testy on-line, które kandydat (po otrzymaniu danych do ich dostępu) może zdać w swoim domu, bez konieczności pokonywania kilometrów na dojazd do siedziby potencjalnego pracodawcy, a co ważniejsze w dogodnym dla niego momencie.

Czyli wtedy, gdy będzie dysponował odpowiednio wolnym czasem, w którym będzie mógł stworzyć sobie najbardziej optymalne warunki do rozpoczęcia sprawdzianu swojej wiedzy (cisza, spokój, możliwość skupienia się, etc.).

Polecamy: Cechy idealnego handlowca w procesie rekrutacji

Pracodawca zaś dzięki możliwości wysyłania zaproszeń do zdalnego rozwiązywania testów, w tym samym czasie i bez względu na miejsce może zweryfikować kompetencje i posiadaną wiedzę u wielu kandydatów jednocześnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści z w/w rozwiązania płyną w tym momencie dla obu stron takiej interakcji:

  • kandydat nie dość, że sam może wybrać porę zdawania testu, to może rozwiązywać go bez dodatkowego stresu, jaki z pewnością towarzyszyłby mu, gdyby ów test rozwiązywał w siedzibie przyszłego pracodawcy
  • pracodawca nie musi poświęcać swoich zasobów czasowych i lokalowych oraz sprzętu na egzaminowanie kolejnych kandydatów do pracy; pamiętajmy, że aby zatrudnić właściwą osobę na określonym stanowisku należy przeanalizować kilkadziesiąt (czasem nawet kilkaset aplikacji) i spotkać się z co najmniej kilkunastoma wybranymi po wstępnej selekcji CV kandydatami
  • obie strony otrzymują dostęp do wyników testu już w kilka chwil po jego wypełnieniu.

Polecamy: Praca tymczasowa na umowy śmieciowe

W Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie już od wielu lat ogromnym uznaniem cieszą się wirtualne serwisy testów wiedzy, testów kompetencyjnych, czy wręcz dedykowanych testów rekrutacyjnych on-line (np. SHL, Codility, Testfactory, etc.). W Polsce od jakiegoś czasu zaobserwować możemy również pozytywny trend pojawiania się tego typy Internetowych narzędzi wspomagających procesy rekrutacyjne (jak TestCV, Testree, Testyzawodowe, etc.), co dobrze rokuje w obliczu  zwiększającego się na rynku pracy zapotrzebowania na tego typu usługi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA